reklama

Můj vzor a hrdina, lichotil Babiš v Ústí Orbánovi. „Sraz diktátorů“ okořenila demonstrace

Státní návštěva plná vzájemných lichotek. Tak vypadalo středeční setkání maďarského premiéra Viktora Orbána s Andrejem Babišem (ANO). Oba premiéry ale doprovázely také dvě desítky protestujících. Někteří mluvili o „srazu diktátorů“.

reklama

Svého dobrého přítele Viktora Orbána přijal Babiš ráno v Kramářově vile. Neplánovanou součástí uvítacího výboru však byli i demonstranti s transparentem „nejhorší v covidu, nejhorší v nenávisti“.

Dalším bodem programu byla zastávka na benzínce. Společný šálek kávy nebyl ale tak spontánní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Benzínku si delegace vybrala záměrně, šlo totiž o síť maďarských čerpacích stanic. Pak už vyrazila premiérská kolona směr Větruše v Ústí nad Labem. Místo, kde v srpnu při zahájení kampaně konfrontoval českého premiéra jeho syn.

Demonstrující se proto z Prahy přesunuli do Ústí nad Labem. Na premiéry čekali u lanovky a v plánu měli zamířit i k divadlu, kde byla tisková konference. Situaci na místě monitorovala policie i antikonfliktní tým. „Chceme upozornit veřejnost na to, že se populistické a nacionalistické hnutí, politikové a státy spolčují v Evropě i mezinárodně. Jedná se o velké nebezpečí, které ohrožuje naši demokracii a také existenci Evropské unie,“ sdělil demonstrant Otakar van Gemund.

Na připravený červený koberec nakonec nevstoupil ani jeden ze státníků. Po setkání s demonstranty zamířili rovnou do restaurace. „Viktor Orbán prostě pronásleduje veškeré menšiny v Maďarsku, a je to fašista,“ dodal aktivista. Orbán reagoval tím, že to není příjemné. „Občas říkají, s čím nesouhlasí, nebo co nepovažují za spravedlivé. Podstatné je to, že mohou říkat, co si myslí,“ sdělil.

Je to skutečný hrdina, tvrdí Babiš

Po oficiální tiskové konferenci se přesunuli oba premiéři na bezpečnou půdu příznivců hnutí ANO. A lichotkami nešetřili. „Kdyby ho nezvolili, mohu mu uvolnit své místo. Maďaři by byli rádi, kdyby měli tak dobrého premiéra,“ prohlásil na účet Babiše jeho maďarský protějšek. A ani Babiš nezahálel. „Viktor je pro mě obrovský vzor a je skutečný hrdina,“ nechal se slyšel český premiér.

Den pro Orbána tiskovou konferencí neskončil. Následně zamířil předseda maďarské vlády Viktor Orbán do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. S ním bude řešit otázky o aktuální situaci jak v Česku, tak v Maďarsku, migraci nebo energetice a rozvoji jádra. „Delegace však dosud na místo nedojela,“ sdělila před půl osmou večer reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Lidé mají problémy se stopnutím plateb firmám ze skupiny Bohemia Energy. Potíže jim činí hlavně zastavení odchodu peněz přes takzvané SIPO. Pomoci jim mohou na poště i v bance. S úplným zrušením SIPA musí ale souhlasit příjemce, tedy samotná firma Bohemia Energy. Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Okamura: Kdyby mě Zeman pozval do nemocnice, šel bych s tím, že jde o oficiální návštěvu

Kdyby se se mnou chtěl prezident Miloš Zeman sejít, šel bych s tím, že jde o oficiální pozvání a že je vše projednané i s lékaři, řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tím na zprávy, že o návštěvě ze strany sněmovního předsedy Radka Vondráčka vedení Ústřední vojenské nemocnice nevědělo. Okamura by dle svých slov očekával, že podobné události bude mít Kancelář prezidenta republiky řádně domluvené.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Krpálek s Prskavcem nedostali miliony za olympiádu. Na uzdravení Zemana už čekat nemusí

Olympijské zlato už se jim na krku pohupuje více než dva měsíce, ale naslibované miliony za fantastický úspěch pro Českou republiku stále nikde. Olympijští vítězové v čele s Jiřím Prskavcem a Lukášem Krpálkem přitom měli dostat každý necelých dva a půl milionu korun. Celý průběh předání ale údajně komplikuje zdravotní stav prezidenta republiky Miloše Zemana.

reklama

Domácí zpravodajství

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama