reklama
CNN Prima News srovnání

srovnání

Výpis příspěvků ke štítku „srovnání“

Učitelům výrazně stouply platy. Česko však směřuje do problémů, varuje ekonom Münich

Čeští vysokoškolsky vzdělaní učitelé se dočkali v posledních dvou letech výrazného zvýšení platů a dosáhli průměru relativních platů v zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Daniela Münicha, výkonného ředitele akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády, zveřejněné k začátku nového školního roku. Úplně dobře to ale podle něj není. „Rozdávat peníze daňových poplatníků, navíc za cenu obrovských deficitů veřejných rozpočtů, je oproti provádění systémových reforem hračka,“ říká.

Porovnali jsme zbrusu nový Hyundai Ioniq 5 se Škodou Enyaq iV. Výsledek překvapí

Počet elektromobilů za posledních pár let rapidně vzrostl. Důvodem je bezesporu příchod nových modernějších technologií, jejich delší dojezd, kratší nabíjení, ale i nižší pořizovací cena. Zatímco dříve nebylo z čeho vybírat, dnes zákazníci bojují s úplně opačným problémem. Elektrických aut je najednou tolik, že člověk vlastně ani neví, jaký si vybrat. Redakce CNN Prima NEWS se proto rozhodla takovým lidem pomoci. Porovnala dva nejlepší masově vyráběné elektromobily současnosti – zbrusu nový Hyundai Ioniq 5 se Škodou Enyaq iV.

Srovnávací test: Dvě Toyoty Camry dělí 30 let, přesto mají hodně společného

Největší světová automobilka ve své historii sice tu a tam vyráběla revoluční, ba atraktivní sportovní modely, pokud však jde o manažerské sedany, těžko hledat konzervativnějšího výrobce. Když se podíváte na dvě Toyoty Camry, jejichž rok narození se liší o 30 let, seznáte, že ta starší musela vypadat archaicky už v době svého vzniku a také soudobý vůz příliš invence neskýtá. O tom ale tyto „sleepery“ nikdy nebyly. Dosud se tohoto japonského sedanu prodalo skoro 20 milionů kusů.

Nová Škoda Fabia se na Slovensku prodává o 30 tisíc levněji než u nás. Víme proč

Nová Škoda Fabia, oblíbený mladoboleslavský hatchback, který byl oficiálně představen počátkem května, už zná i slovenské ceny. Ty však nepotěší českého zákazníka, jelikož startují na nižší částce než u nás. Zatímco u východních sousedů začínají na 11 760 eurech, což je v přepočtu zhruba 299 136 Kč, v Česku za ni zaplatíme o 30 tisíc víc. CNN Prima NEWS podrobně zkoumala proč a našla hned několik důvodů.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil

Čtvrtou generací Škody Fabia jsme jezdili ještě v zamaskované podobě, důkladně jsme ji proměřili, známe její nabídku motorizací a také nejdůležitější parametry. Do úplného složení této mozaiky však stále chyběly dva nejzásadnější dílky – jak bude malý hatchback vypadat a kolik bude stát. I to už ale po úterním slavnostním odhalení víme. Rozhodli jsme se proto srovnat žhavou českou novinku s největšími konkurenty na českém trhu.

Máme nejvíc nakažených i mrtvých s covidem v EU. Znovu přibylo přes 10 tisíc případů

Ve čtvrtek přibylo v Česku 10 576 případů nemoci COVID-19, o 660 méně než před týdnem. Současně je to nejnižší denní nárůst počtu nakažených v pracovní den od 15. února, kdy testy odhalily 8 905 nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých s covidem stoupl na 24 331. V Česku je situace v přepočtu na obyvatele nejhorší z celé EU.

Patejdl: Časově neověřené vakcíny se bojím. Za cenu koncertů se ale očkovat nechám

Proč dostanou kompenzace za ušlý zisk restaurace, hotely, autobusoví dopravci a skiareály, ale hudebníci ne? Takovou otázku si klade česko-slovenský hitmaker Vašo Patejdl, který za loňský rok kvůli pandemii koronaviru a s ním spojeným vládním opatřením přišel o 80 koncertů. Kompenzace v rámci vládního programu COVID – Kultura nepovažuje za dostatečné. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak se kvůli covidu změnil jeho život.

Komentář: Koronavirové Vánoce a stíny socialismu. Máme všechno, ale nemůžeme nic

Letošní předvánoční i vánoční čas dal vzpomenout na doby, kdy se lidé těšili z maličkostí, protože jim vlastně ani nic jiného nezbývalo. Ještě než jsme stihli povečeřet kapra s bramborovým salátem a rozbalit dárky, předčasného Ježíška jsme obdrželi od naší vlády. Česko se podle jejího rozhodnutí těsně před koncem roku ponoří do dalšího tvrdého lockdownu, protože vládní PES vycenil zuby na nejvyšším stupni covidového rizika.

reklama