STAN je organizovaný zločin, tepe opozice Starosty. Podle Fialy hnutí ve vládě zůstane

Politická scéna se otřásá v základech. Rozbuškou se stala policejní razie na pražském magistrátu a v dopravním podniku. Obviněno bylo celkem jedenáct lidí, mezi nimi i náměstek primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN, který je členem dozorčí rady dopravního podniku. Politici volají po vyvození odpovědnosti nebo dokonce konci hnutí STAN ve vládě.

Policisté zasahovali ve středu na zhruba 40 místech, mimo jiné na pražském magistrátu, ředitelství VZP nebo v pražském dopravním podniku.

Mezi obviněnými měli být kromě náměstka Hlubučka třeba i podnikatel Michal Redl nebo náměstek dopravního podniku Matěj Augustín. Policisté je podle informací CNN Prima NEWS považují za organizovanou skupinu a část z nich obvinili z korupčních trestných činů. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už vyzval Hlubučka k rezignaci. Vedle toho lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský prohlásil, že pokud Hlubuček nebude adekvátně reagovat, bude ve čtvrtek odvolán.

Kauza ale může mít dopad na celé vládní hnutí STAN. „To je samozřejmě znepokojivá informace. Nic dalšího však nyní o tomto zásahu nevíme. Nechme, prosím, policii dělat její práci,“ reagoval na Twitteru šéf strany a ministr vnitra Vít Rakušan.

Babiš: Starostové šli do politiky pro peníze

Jenže političtí oponenti chtějí tvrdé tresty. „STAN je organizovaný zločin, mluvil jsem o tom opakovaně. Všichni víme, že šli do politiky loupit peníze, není to pro mě překvapením,“ uvedl expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Vládní politicko-podnikatelský projekt má další obrovský skandál. Myslím, že premiér Petr Fiala by měl hnutí vyzvat, aby odstoupilo z vlády,“ prohlásil šéf opoziční SPD Tomio Okamura.

Fiala ale upozornil, že jde o věc, která se vlády ani žádného jejího člena netýká. „Hnutí STAN zůstává členem kabinetu, sami se situací zabývají,“ ujistil premiér.

Co na to Piráti?

Vládní politiky kauza netěší a vyzývají k vyvození politické odpovědnosti, a to včetně koaličního partnera hnutí. „Jako Piráti jsme už v roce 2017 kritizovali, že tam je vazba na pana Redla ze Zlínského kraje. Celá věc nebyla transparentní. Překvapuje mě, že se to znovu opakuje,“ kritizoval poslanec Pirátů Jakub Michálek.

„Platí staré známé ‚padni komu padni‘. Je důležité, aby byla vyvozena politická odpovědnost. Uvidíme, jak se k tomu STAN postaví,“ reagovala šéfka Sněmovny a předsedkyně vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Do sněmovních voleb na podzim 2021 šli Starostové v koalici právě s Piráty. Podle politologa Jana Kubáčka už je ale spolupráce čistě formální a na papíře, jinak neexistuje. „Dá se očekávat, že Piráti se pokusí voliče Starostů přilákat k sobě a přes aféry či reputační masakr partnera se znovu zrodit,“ popsal expert v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Podle informací Mladé fronty Dnes se navíc policie v souvislosti se zátahem měla zajímat i o ministra školství z hnutí STAN Pera Gazdíka. „Nevím, že by se o mou osobu zajímala. Nejsem si vědom žádných pochybení. Jsem ale připravený poskytnout vyšetřovatelům veškerou součinnost,“ uvedl ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.