STAN musí na „peníze z Kypru“ reagovat, míní politolog. V kauze hraje roli i Michalik

Věslav Michalik

Kubáček k jmenování nového kabinetu

Kauza peněz od firem z „Kypru“ bude vyžadovat rychlou reakci, míní politolog Jan Kubáček. Zvlášť financování politiků je totiž zásadní téma, a to nejen pro hnutí STAN. Propojení s místopředsedou Věslavem Michalikem ale jen dokazuje, jak důležitou roli má, dodal ve vysílání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Na transparentním účtu hnutí STAN se v posledních dvou měsících objevilo několik plateb, které pocházejí od „kyperských“ společností. „Pro hnutí by to mohlo představovat velkou nepříjemnost. Bude to vyžadovat rychlou reakci. Špičky hnutí se k tomu určitě brzy postaví a vše transparentně vysvětlí. Ač je advent, peníze a financování politiků – to je zásadní problém,“ podotkl politolog.

„Dárci, kteří peníze na účet Starostů odeslali, firmy z Kypru buď ovládají, nebo je v této zemi založili. Jedná se však o české podnikatele. Na transparentní účet odeslali částky od 100 až 200 tisíc korun,“ informoval deník MF DNES.

Předseda Starostů se k celé věci krátce vyjádřil už ve středu. „Chtěl bych k tomu pouze říci, že pokud si naši sponzoři od své finanční podpory slibují cokoliv jiného než to, že budeme díky ní naplňovat náš program, budou hluboce zklamaní,“ slíbil. Přesto podle Kubáčka budou další vysvětlení následovat.

Piráti budou kauzu připomínat

Kauzu budou Starostové muset vysvětlit zvlášť proto, že hnutí STAN klade důraz na transparentnost i otázku financování politiků. „Připomínat jim to budou Piráti, je to pro ně kruciální téma. Ukazuje to ale, jak důležitou roli hraje pan Michalik. Není jen místopředseda, ale i velmi důležitá ekonomická a stranická persona,“ dodal Kubáček.

Právě mezi místopředsedou Věslavem Michalikem a firmami, které na účet posílají stovky tisíc korun, existuje propojení. Podle zjištění webu iDNES.cz podnikatelé, kteří už poslali tři miliony korun, ovládají síť různých prodejen a obchodních domů Prior.

Ty v minulosti patřily pod společnost Interkontakt Group, které Michalik v 90. letech radil při miliardové investici soukromé banky do této společnosti. Místopředseda Starostů připustil, že se s podnikateli zná. Odmítá však, že by propojení mělo nějakou souvislost.

I Michalik musel letos v listopadu řešit podnikatelské vazby na Kypru a potenciální střet zájmů coby kandidát na post ministra průmyslu a obchodu. Kandidatury se rozhodl vzdát, i když tvrdí, že vše proběhlo legálně. Na jeho místo nastoupí nestraník za STAN Jozef Síkela.

Tagy: