reklama

STAN musí na „peníze z Kypru“ reagovat, míní politolog. V kauze hraje roli i Michalik

Kauza peněz od firem z „Kypru“ bude vyžadovat rychlou reakci, míní politolog Jan Kubáček. Zvlášť financování politiků je totiž zásadní téma, a to nejen pro hnutí STAN. Propojení s místopředsedou Věslavem Michalikem ale jen dokazuje, jak důležitou roli má, dodal ve vysílání pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Na transparentním účtu hnutí STAN se v posledních dvou měsících objevilo několik plateb, které pocházejí od „kyperských“ společností. „Pro hnutí by to mohlo představovat velkou nepříjemnost. Bude to vyžadovat rychlou reakci. Špičky hnutí se k tomu určitě brzy postaví a vše transparentně vysvětlí. Ač je advent, peníze a financování politiků – to je zásadní problém,“ podotkl politolog.

„Dárci, kteří peníze na účet Starostů odeslali, firmy z Kypru buď ovládají, nebo je v této zemi založili. Jedná se však o české podnikatele. Na transparentní účet odeslali částky od 100 až 200 tisíc korun,“ informoval deník MF DNES.

Předseda Starostů se k celé věci krátce vyjádřil už ve středu. „Chtěl bych k tomu pouze říci, že pokud si naši sponzoři od své finanční podpory slibují cokoliv jiného než to, že budeme díky ní naplňovat náš program, budou hluboce zklamaní,“ slíbil. Přesto podle Kubáčka budou další vysvětlení následovat.

Piráti budou kauzu připomínat

Kauzu budou Starostové muset vysvětlit zvlášť proto, že hnutí STAN klade důraz na transparentnost i otázku financování politiků. „Připomínat jim to budou Piráti, je to pro ně kruciální téma. Ukazuje to ale, jak důležitou roli hraje pan Michalik. Není jen místopředseda, ale i velmi důležitá ekonomická a stranická persona,“ dodal Kubáček.

Právě mezi místopředsedou Věslavem Michalikem a firmami, které na účet posílají stovky tisíc korun, existuje propojení. Podle zjištění webu iDNES.cz podnikatelé, kteří už poslali tři miliony korun, ovládají síť různých prodejen a obchodních domů Prior.

Ty v minulosti patřily pod společnost Interkontakt Group, které Michalik v 90. letech radil při miliardové investici soukromé banky do této společnosti. Místopředseda Starostů připustil, že se s podnikateli zná. Odmítá však, že by propojení mělo nějakou souvislost.

I Michalik musel letos v listopadu řešit podnikatelské vazby na Kypru a potenciální střet zájmů coby kandidát na post ministra průmyslu a obchodu. Kandidatury se rozhodl vzdát, i když tvrdí, že vše proběhlo legálně. Na jeho místo nastoupí nestraník za STAN Jozef Síkela.

Tagy:
peníze politika Vít Rakušan STAN Piráti Ministerstvo průmyslu a obchodu podnikatelé Ivan Bartoš finance transparentní účet Věslav Michalik kyperská firma Prior

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama