reklama

Starostové vzali vakcinaci do svých rukou. V Praze 7 očkují praktici stovky seniorů

Některé městské části Prahy vzaly očkování svých seniorů do vlastních rukou a ukazují vládě, jak může vakcinace efektivně fungovat. Například Praha 7 získala dávky pro své praktiky, kteří dokázali naočkovat již většinu místních seniorů nad 80 let. Své seniory aktivně pomáhá očkovat třeba také Praha 2.

reklama

Praktičtí lékaři v Praze 7 naočkovali podle starosty sedmé městské části Jana Čižinského (Praha 7 sobě) zhruba 1 100 seniorů starších 80 let. Těch v této městské čtvrti podle Čižinského žije asi 1 800. Vakcíny podle radního Prahy 7 Jakoba Hurrleho (Praha 7 sobě) zajistila poliklinika městské části.

„Ano, v Praze 7 se dějí zázraky. Lékařka u nás naočkovala 200 lidí za den. Připravila si na to celou ordinaci. Očkovala ve dvou týmech, ke každému si domluvila pět dobrovolníků a bylo to vše dobře připraveno. Vyblokovala si na to pátek a sobotu a podařilo se to. Cesta tady existuje a funguje. Doufám, že pan ministr praktické lékaře zapojí, oni to dokážou a zvládnou. Tak jim to umožněme,“ řekl Čižinský v úterý před poslanci.

Praha 7 je podle něj důkazem, že očkování přes praktiky může skutečně fungovat. „Přesvědčuji pana premiéra a pana ministra zdravotnictví, aby praktické lékaře zapojili do očkování a aby se námi odzkoušená, nejrychlejší a pro seniory nejkomfortnější metoda používala,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Praha 2 očkuje seniory ve VFN

Praha 2 zase domluvila očkování zatím 140 svých obyvatel starších 80 let ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

„Na nic jsme nečekali a rozeslali dopisy všem našim seniorům nad 80 let. V sobotu jsme naočkovali prvních 140 seniorů této věkové kategorie, tento pátek naočkujeme dalších 260, kteří už dostali termín očkování od VFN. První zkušenosti s očkovacím centrem na Karlově náměstí jsou jednoznačným důkazem profesionality a vynikající koordinace zdravotníků VFN,“ uvedla Černochová pro CNN Prima NEWS.

Brzy tak bude možné očkovat i další věkové skupiny. „Pokud budeme pokračovat tímto tempem, do konce příštího týdne bychom měli mít naočkovány všechny seniory nad 80 let, kteří o to projevili zájem a ozvali se nám na naši infolinku. Touto věkovou kategorií však nekončíme, jsme připraveni tuto pomoc nabídnout i dalším věkovým skupinám, jakmile to bude možné,“ vysvětlila Černochová.

Pomoc seniorům se rozhodla také například městská část Praha-Libuš, která se rozhodla pomoci seniorům nad 80 let s orientací v systému očkování proti COVID-19 včetně registrace na očkování a případné dopravy k očkování.

Všichni kancelářští zaměstnanci úřadu městské části roznášejí letáky do schránek seniorům starších 80 let. Jsme...

Posted by Městská část Praha-Libuš on Thursday, January 14, 2021
Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Politika

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama