reklama

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

reklama

Očkovací strategie počítá s tím, že by se tento typ vakcíny mohl do České republiky dostat v březnu. Vláda se pak spoléhá právě na praktiky. „Ordinace praktických lékařů by si měly vytvořit rezervační či zvací systém, který jim umožní očkování z vícedávkového balení v čase daném na spotřebu otevřeného balení. Praktiční lékaři budou znát aktuální stav svých pacientů a nebude tedy nutné zapojovat je do centrálního rezervačního systému, který bude vyhodnocovat zařazení pacienta do prioritní skupiny,“ píše se v dokumentu.

K tématu

Očkovací strategie počítá, že praktičtí lékaři zvládnou bez narušení péče o ostatní pacienty naočkovat cca 10 pacientů denně, tedy zhruba 50 tisíc pacientů denně v celé ČR při 100procentním zapojení naprosté většiny praktických lékařů v zemi.

Toto očkování tak bude probíhat zcela mimo centrální rezervační systém. „V případě očkování v ordinacích praktických lékařů je vytvoření centralizovaného systému nadbytečné a ve svém důsledku kontraproduktivní. Jako vhodnější se tak jeví nastavení přímé komunikace mezi praktickým lékařem a jeho pacienty. Očkování u praktického lékaře bude doporučováno všem, kteří si nejsou jisti svým zdravotním stavem,“ uvádí dokument.

„Bavíme se o tisících míst, kde se dá očkovat velice přirozeně. Potom není ani potřeba používat centrální rezervační systém, který je vyhrazen pro očkovací centra. Praktický lékař si může a bude své registrované pacienty zvát sám,“ uvedl již v minulosti ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Rezervace od prvního února

Lidé se tak mohou prvního února přihlásit do centrálního rezervačního systému, přesto však nakonec mohou jít k očkování dřív, pokud si je pozve praktický doktor. Rezervace od prvního února však nakonec zřejmě bude také omezená.

K tématu

„Je pravdou, že v současné době se uvažuje o tom, že od 1. února by mohla být spuštěna registrace opět pouze pro určité skupiny osob s ohledem na prioritizaci stanovenou v očkovací strategii. Je tedy možné, že i další fáze registrací, respektive rezervací budou rozfázovány. Vše je však nyní předmětem diskusí i s ohledem na to, jaký zájem o očkování bude v nadcházejících dnech,“ sdělila CNN Prima NEWS Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Mladší a zdraví lidé by stejně měli zvážit, zda s rezervací nepočkají. „Pokud však bude podle původního plánu systém 1. února otevřen pro veškerou veřejnost a jste například třicetiletý, zdravý muž, je bezpředmětné registrovat se okamžitě, protože právě s ohledem na stanovenou prioritizaci přijdete tak jako tak na řadu až za několik měsíců. Každopádně obecně platí, že zvolený termín očkování lze změnit a samozřejmě i zrušit. Očkování je dobrovolné,“ vysvětlila Peterová.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 praktičtí lékaři Jan Blatný AstraZeneca

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama