reklama

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

reklama

Očkovací strategie počítá s tím, že by se tento typ vakcíny mohl do České republiky dostat v březnu. Vláda se pak spoléhá právě na praktiky. „Ordinace praktických lékařů by si měly vytvořit rezervační či zvací systém, který jim umožní očkování z vícedávkového balení v čase daném na spotřebu otevřeného balení. Praktiční lékaři budou znát aktuální stav svých pacientů a nebude tedy nutné zapojovat je do centrálního rezervačního systému, který bude vyhodnocovat zařazení pacienta do prioritní skupiny,“ píše se v dokumentu.

Očkovací strategie počítá, že praktičtí lékaři zvládnou bez narušení péče o ostatní pacienty naočkovat cca 10 pacientů denně, tedy zhruba 50 tisíc pacientů denně v celé ČR při 100procentním zapojení naprosté většiny praktických lékařů v zemi.

Toto očkování tak bude probíhat zcela mimo centrální rezervační systém. „V případě očkování v ordinacích praktických lékařů je vytvoření centralizovaného systému nadbytečné a ve svém důsledku kontraproduktivní. Jako vhodnější se tak jeví nastavení přímé komunikace mezi praktickým lékařem a jeho pacienty. Očkování u praktického lékaře bude doporučováno všem, kteří si nejsou jisti svým zdravotním stavem,“ uvádí dokument.

„Bavíme se o tisících míst, kde se dá očkovat velice přirozeně. Potom není ani potřeba používat centrální rezervační systém, který je vyhrazen pro očkovací centra. Praktický lékař si může a bude své registrované pacienty zvát sám,“ uvedl již v minulosti ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Rezervace od prvního února

Lidé se tak mohou prvního února přihlásit do centrálního rezervačního systému, přesto však nakonec mohou jít k očkování dřív, pokud si je pozve praktický doktor. Rezervace od prvního února však nakonec zřejmě bude také omezená.

„Je pravdou, že v současné době se uvažuje o tom, že od 1. února by mohla být spuštěna registrace opět pouze pro určité skupiny osob s ohledem na prioritizaci stanovenou v očkovací strategii. Je tedy možné, že i další fáze registrací, respektive rezervací budou rozfázovány. Vše je však nyní předmětem diskusí i s ohledem na to, jaký zájem o očkování bude v nadcházejících dnech,“ sdělila CNN Prima NEWS Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Mladší a zdraví lidé by stejně měli zvážit, zda s rezervací nepočkají. „Pokud však bude podle původního plánu systém 1. února otevřen pro veškerou veřejnost a jste například třicetiletý, zdravý muž, je bezpředmětné registrovat se okamžitě, protože právě s ohledem na stanovenou prioritizaci přijdete tak jako tak na řadu až za několik měsíců. Každopádně obecně platí, že zvolený termín očkování lze změnit a samozřejmě i zrušit. Očkování je dobrovolné,“ vysvětlila Peterová.

Tagy:
očkování vakcína Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 praktičtí lékaři Jan Blatný AstraZeneca

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama