Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Očkování proti COVID-19

Zapojení praktiků do očkování

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Očkovací strategie počítá s tím, že by se tento typ vakcíny mohl do České republiky dostat v březnu. Vláda se pak spoléhá právě na praktiky. „Ordinace praktických lékařů by si měly vytvořit rezervační či zvací systém, který jim umožní očkování z vícedávkového balení v čase daném na spotřebu otevřeného balení. Praktiční lékaři budou znát aktuální stav svých pacientů a nebude tedy nutné zapojovat je do centrálního rezervačního systému, který bude vyhodnocovat zařazení pacienta do prioritní skupiny,“ píše se v dokumentu.

Bez rezervace. Očkování od AstraZenecy dostanete při návštěvě praktického lékaře

Až do Česka přijde vakcína od firmy AstraZeneca, praktičtí lékaři budou moci očkovat své pacienty bez ohledu na centrální rezervační systém. Na páteční tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministerstvo však zatím dosud nezodpovědělo, zda se tedy lidé mají hlásit do rezervačního systému, který je podle Blatného vyhrazen pro očkovací centra, nebo spíše čekat na svého praktického lékaře.

Očkovací strategie počítá, že praktičtí lékaři zvládnou bez narušení péče o ostatní pacienty naočkovat cca 10 pacientů denně, tedy zhruba 50 tisíc pacientů denně v celé ČR při 100procentním zapojení naprosté většiny praktických lékařů v zemi.

Toto očkování tak bude probíhat zcela mimo centrální rezervační systém. „V případě očkování v ordinacích praktických lékařů je vytvoření centralizovaného systému nadbytečné a ve svém důsledku kontraproduktivní. Jako vhodnější se tak jeví nastavení přímé komunikace mezi praktickým lékařem a jeho pacienty. Očkování u praktického lékaře bude doporučováno všem, kteří si nejsou jisti svým zdravotním stavem,“ uvádí dokument.

„Bavíme se o tisících míst, kde se dá očkovat velice přirozeně. Potom není ani potřeba používat centrální rezervační systém, který je vyhrazen pro očkovací centra. Praktický lékař si může a bude své registrované pacienty zvát sám,“ uvedl již v minulosti ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Rezervace od prvního února

Lidé se tak mohou prvního února přihlásit do centrálního rezervačního systému, přesto však nakonec mohou jít k očkování dřív, pokud si je pozve praktický doktor. Rezervace od prvního února však nakonec zřejmě bude také omezená.

Neočkujte vakcínou AstraZeneca, žádají australští vědci. Nelíbí se jim účinnost

Australská a novozélandská společnost pro imunologii tvrdí, že by federální vláda měla okamžitě pozastavit plánované očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Nemusí být totiž dostatečně účinná, aby pomohla s vytvořením kolektivní imunity. Také Australská virologická společnost v úterý podpořila okamžité pozastavení očkování, později ovšem své prohlášení změnila, aby „nepodkopávala důvěru ve vakcínu“. Informoval o tom deník The Sydney Morning Herald.

„Je pravdou, že v současné době se uvažuje o tom, že od 1. února by mohla být spuštěna registrace opět pouze pro určité skupiny osob s ohledem na prioritizaci stanovenou v očkovací strategii. Je tedy možné, že i další fáze registrací, respektive rezervací budou rozfázovány. Vše je však nyní předmětem diskusí i s ohledem na to, jaký zájem o očkování bude v nadcházejících dnech,“ sdělila CNN Prima NEWS Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Mladší a zdraví lidé by stejně měli zvážit, zda s rezervací nepočkají. „Pokud však bude podle původního plánu systém 1. února otevřen pro veškerou veřejnost a jste například třicetiletý, zdravý muž, je bezpředmětné registrovat se okamžitě, protože právě s ohledem na stanovenou prioritizaci přijdete tak jako tak na řadu až za několik měsíců. Každopádně obecně platí, že zvolený termín očkování lze změnit a samozřejmě i zrušit. Očkování je dobrovolné,“ vysvětlila Peterová.

Tagy: