reklama

Státnický projev, chválí místopředsedkyně lidovců Babiše. Okamura ho zkritizoval

Na slavnostní projev premiéra Andreje Babiše (ANO) reagují politici různě. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS předsedu vlády pochválila například senátorka a místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková. S kritikou naopak přišli předseda SPD Tomio Okamura a pirátský poslanec Jakub Michálek.

reklama

Jelínková, která je 1. místopředsedkyní KDU-ČSL, Babišův projev zhodnotila velmi pozitivně. „Mohla bych vše podtrhnout a se vším souhlasit. Byl to projev státníka, cítila jsem nabídnutou ruku budoucí vládě, a pokud se budeme dále takto bavit, budu velmi spokojená,“ zmínila senátorka, o které se hovoří jako o možné budoucí ministryni práce a sociálních věcí.

S kritikou naopak přišel šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Projev sice podle něj působil státnicky, ale chyběly mu některé momenty, konkrétně vymezení se vůči Evropské unii a tzv. Green dealu, řešení nárůstu cen energií a jiné cesty k řešení pandemie. V posledním bodě zmínil, že očkování má zůstat dobrovolné. Požadoval také uznávání protilátek. „Vidíme, že lockdowny nejsou cestou,“ dodal Okamura.

Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) premiéra a svého předsedu hájil. „Tento svátek je okamžik, kdy bychom se měli zastavit. Ne řešit jednotlivá témata, při vší úctě ke kolegovi Okamurovi,“ řekl Vondráček ve vysílání CNN Prima NEWS. Projev označil jako „bilanční“ a Babiš se podle něj kulantně vyjádřil, že „někdy jsou naše vztahy vyostřené“.

Pirátský poslanec Jakub Michálek přiznal, že se během Babišova projevu občas ironicky pousmál. Kritizoval rozpor mezi aktuálním projevem a čtyřletým Babišovým chováním ve vládě. „Pokud někdo vede národ a člověk, který je premiérem, je v této pozici, tak ho nevede přednášením projevu, ale svým chováním a příkladem,“ zmínil Michálek v narážce na několik premiérových kauz a zřejmě i nefér šíření dezinformací na adresu Pirátů.

Projev ocenil i kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). „Je dobře, že Andrej Babiš ustoupil v den našeho státního svátku od svého obvyklého konfrontačního stylu. Společnost je rozdělena, je potřeba vrátit do politiky slušnost a respekt k jiným názorům, voliči se jasně vyjádřili pro změnu politického stylu a kultury,“ uvedl předseda ODS pro ČTK Fiala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama