Štefan bojuje se zákeřnou ALS. Prognóza lékařů je špatná, rodina prosí o pomoc

Štefan s manželkou Andreou prožívali šťastné období. Vychovávali dvě krásné holčičky, rekonstruovali nově pořízený byt a těšili se na společně prožitou budoucnost. Vše se ale změnilo v květnu letošního roku, kdy lékaři Štefanovi diagnostikovali ALS. Průběh nemoci je u něj velmi rychlý a účinná léčba neexistuje. Dnes už sám nezvládne téměř nic a Andrea o něj pečuje v domácím prostředí. Jejich blízcí založili sbírku, která jim má v těžké životní situaci pomoct.

Štefan se se svou budoucí manželkou seznámil před 11 lety ve Zlíně. V Krajské nemocnici Tomáše Bati, kde Andrea absolvovala povinnou školní praxi, pracoval jako úsekový rentgenový laborant. O čtyři roky později si řekli ANO. V roce 2016 přivítali na svět první dceru Áju a o další dva roky později Máju. S pomocí banky nedávno koupili byt, který zrekonstruovali podle svých představ.

Poklidný rodinný život jim v květnu narušila zákeřná diagnóza. „Problémy začaly už v lednu, kdy se Štefan začal cítit slabý. Myslel si, že je to jen únava z práce a rekonstrukce nového bytu. Bolely ho nohy. Cestou do práce, kterou má pět minut od domova, musel často odpočívat,“ popsala sestřenice Andrey, zakladatelka sbírky na stránce Donio Hana Ťápalová.

Jeho stav se zhoršoval. Postupně nedokázal otočit klíčem v zámku nebo si zapnout knoflík na košili. „Štefan skončil na pracovní neschopnosti a berle se staly jeho parťákem pro chůzi. Schody do bytu vyšel velice stěží. Nakonec ho hospitalizovali a lékaři začali mít vážné podezření na nemoc ALS. I přes mnohá přání a modlitby nejbližších se bohužel diagnóza potvrdila,“ pokračovala Ťápalová.

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je progresivní, smrtelné, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy. Způsobuje degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, která ovládá svalové pohyby. Pacient se postupně stává imobilním a je upoután na lůžko.

Se situací bojují velmi statečně

Průběh nemoci je u Štefana rychlý a účinná léčba bohužel neexistuje. „Za šest měsíců už přestal úplně chodit a každý jeho pohyb probíhá s vypětím všech sil. Drobná Andrejka 80kilovému Štefanovi pomáhá z lehu do sedu, polohuje ho, asistuje mu při osobní hygieně. Když chtějí jít ven na procházku, musí použít půjčený schodolez, jelikož v domě není výtah. Štefanovo tělo slábne a nezvládá ty nejběžnější činnosti. Nohy nejsou jediné, následují ramena a ruce, které nedokáže zvednout ani ohnout k tělu a neudrží drobný předmět,“ vysvětlila Ťápalová.

„I když oba velice statečně bojují s nastalou situací, největší starostí Štefana je, že neuvidí své holčičky vyrůstat a nebude tady pro ně,“ doplnila Andreina sestřenice. Prognóza lékařů není vůbec dobrá. „Délka života je dva až čtyři roky,“ řekla pro CNN Prima NEWS Ťápalová.

Aby rodině alespoň trochu pomohla v těžké životní situaci, rozhodla se založit pro ně sbírku. Výtěžek půjde na zaplacení osobní asistence pečovatelské služby, která by Andree s péčí o manžela pomohla. Finance by posloužily také na zaplacení potřebných pomůcek pro Štefana a k zabezpečení manželky a dvou nezletilých dcer pro nadcházející týdny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola
Prezidentské volby

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.