Stejné sexuální zločiny, stejný osud. Epsteinova kolegu našli oběšeného ve vězení

Někdejší spolupracovník Jeffreyho Epsteina, modelingový agent Jean-Luc Brunel, zřejmě spáchal sebevraždu ve francouzském vězení. Dozorci ho podle agentury AFP v pátek večer našli oběšeného. Šestasedmdesátiletý muž čelil stejně jako v minulosti Epstein obžalobě ze znásilnění a dalších sexuálních zločinů. Brunelovy oběti se zlobí, podle nich se tak kvůli smrti predátora nedočkají spravedlnosti.

Francouzská policie Brunela zatkla koncem roku 2020 na pařížském letišti Charlese de Gaulla, odkud se chystal odletět do Senegalu. Od té doby byl ve vazbě.

Brunel byl spoluzakladatelem francouzské modelingové agentury Karin Models. Ve Spojených státech díky finančním prostředkům od Epsteina spustil agenturu MC2 Model Management. Především ale podle vyšetřovatelů Brunel americkému finančníkovi posílal dívky z Francie, přičemž jim sliboval kontrakty v modelingu na druhé straně Atlantiku.

Epstein ale některé z nich zneužil. Ze stejného trestného činu se měl zodpovídat i Brunel.

Epstein spáchal v roce 2019 sebevraždu v newyorské vazební věznici, kde čekal na soudní proces po obžalobě za sexuální zneužívání desítek nezletilých dívek v letech 2002 až 2005.

Úřady zatím nepotvrdily oficiální příčinu Brunelova úmrtí, uvedly, že ji v současné době vyšetřují. Advokáti zesnulého agenta však AFP sdělili, že jeho rozhodnutí nebylo vedeno pocitem viny, ale hlubokým pocitem nespravedlnosti.

„Jeho trápení bylo trápením 75letého muže, který je drcen mediálním a soudním systémem, který je na čase zpochybnit. Jean-Luc Brunel nikdy nepřestal tvrdit, že je nevinný. Znásobil své úsilí, aby to dokázal,“ řekli Mathias Chichportich, Marianne Abgrallová a Christophe Ingrain.

Epsteinovy oběti neskrývají zklamání

Případ kvůli úmrtí Brunela zřejmě nepovede k soudnímu procesu. Oběti údajného zneužívání nad tím vyjádřily zděšení. Jeho smrt označily i kvůli Epsteinově sebevraždě za dvojnásobnou ránu.

Jedna z nich, Thysia Huismanová, uvedla, že zpráva o Brunelově smrti ji „šokovala“. „Byla to opravdu sebevražda? Je to zklamání. Je to úplně jiný konec bez skutečné spravedlnosti pro jeho oběti,“ napsala na Twitteru bývalá modelka, která policii řekla, že ji Brunel v mládí znásilnil.

Právnička Anne-Claire Lejeuneová, která zastupuje Huismanovou a další oběti, uvedla, že ostatní ženy zapojené do případu se cítí stejně. „Velké zklamání, velká frustrace, že se (oběti) nedočkají spravedlnosti,“ řekla agentuře AP.

Advokátka vyjádřila obavy, že kvůli Brunelově smrti se ženám, které ho obvinily, nedostane oficiálního uznání jejich statusu obětí. Dodala nicméně, že úmrtí by je nemělo odradit od toho, aby o zneužívání nadále mluvily.

Tagy: