reklama

Středočeský kraj povolá do nemocnic ambulantní specialisty. Pacientů je příliš

Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem povolá do nemocnic ambulantní lékaře. Během dneška je osloví, řekla ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN).

reklama

Hejtmani a pražský primátor mohou na základě rozhodnutí vlády od čtvrtka kvůli kritické situaci v nemocnicích nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou například praktiků a gynekologů. „Určitě budeme ambulantní specialisty povolávat, ale teď děláme jejich analýzu a budeme je v průběhu dnešního dne oslovovat,“ uvedla Pecková.

Podle hejtmanství bylo ve středu ve středočeských nemocnicích 768 pacientů s koronavirem, z toho 156 ve vážném stavu. Situace se zhoršuje ve všech okresech kraje.

Podrobnosti k plánovanému povolání ambulantních lékařů zatím Pecková neměla k dispozici. K přípravě opatření je podle ní potřeba několik hodin, aby se udělalo dobře. Ve čtvrtek dopoledne zasedá rada kraje a odpoledne bude jednat krajský krizový štáb, který by měl zvažovat vyhlášení stavu hromadného postižení pro celé území kraje. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu. Už ve středu k tomuto kroku přistoupily nemocnice v Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně.

Pardubický kraj zažádá nejspíš o totéž

Pardubický kraj zřejmě požádá ambulantní sektor o pomoc v nemocnicích. Lůžková kapacita nemocnic je téměř vyčerpaná a chybí zdravotnický personál. V budoucnu by mohli být povoláni i praktičtí lékaři, uvedl dnes na svém facebookovém profilu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD).

„Osobně budu navrhovat, aby ambulantní sektor byl zapojen po jednotlivých službách, a to tak, že lékař či jiný zdravotník by po vzájemné dohodě s poskytovatelem zdravotní péče mohl sloužit příkladně jednu či dvě služby měsíčně,“ uvedl Netolický.

K tématu

Tagy: nemocnice zdravotnictví pomoc nakažení Středočeský kraj zprávy Soňa Peková koronavirus ambulantní specialisté

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Ekonomika

Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček

Jak by nám mohli Rusové uškodit? Zdražení plynu nehrozí, uklidňuje Havlíček

Podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byly zapojeny ruské tajné služby, bude mít podle odborníků dopad nejen na politické, ale také na ekonomické vztahy Česka s Ruskem. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství. „Zdražení ruského plynu nehrozí, Evropa za něj velmi dobře platí,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím
Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama