CNN Prima News Středomoří

Středomoří

Výpis příspěvků ke štítku „Středomoří“

Sonda Čchang-e 6 přinesla horniny z odvrácené strany Měsíce. Truhla s pokladem, říká expert

Na Zemi se v úterý kolem 08:00 SELČ vrátila čínská lunární sonda Čchang-e 6. V rámci téměř osmitýdenní mise sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku, píše web stanice BBC. Záběry z úterního přistání ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vysílala čínská televizní stanice CCTV. Asi dva kilogramy vzorků z Měsíce považují vědci za potenciálně průlomové, neboť mohou poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku planet. Horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.

Výheň Evropy: Češi by se u moře mohli setkat s téměř 50 °C. Jih straší pekelná předpověď

Následující týdny by ve Středomoří měly být ve znamení extrémních veder. Vyplývá to z předpovědi zahraničních meteorologů. Hodnoty konkrétně ve Španělsku by místy mohly dosáhnout až 45 stupňů Celsia. Již nyní však východní část tohoto regionu čelí velmi vysokým teplotám, které zapříčinilo proudění teplého vzduchu z Afriky. V Řecku se tak lze setkat se čtyřicítkami. V Česku mají dorazit o víkendu alespoň třicítky.

Houbařská sezóna začala, upozorňují mykologové. Podívejte se, co lze v lese již najít

Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách. Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.

Unikátní způsob boje proti změnám klimatu. Vědci zkouší měnit mraky, aktivistům se to nelíbí

Tým vědců z Washingtonské univerzity poprvé v USA ve venkovních podmínkách otestoval technologii, která by mohla s postupem klimatických změn pomáhat s ochlazováním planety. Koncept je označovaný jako cloud brightening (zvyšování lesku mraků) a vychází ze snahy odrážet sluneční světlo v atmosféře. O pokroku ve výzkumu napsal deník The New York Times (NYT).

Na Česko se ženou mračna z pouště. Auta může pokrýt prach ze Sahary, říká meteorolog

Do oblasti střední Evropy se blíží oblačnost se saharským prachem. Podle meteorologa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Adamovského mohou následky jevu, který by se měl nad Českem objevit v noci na neděli, pocítit zejména lidé na Moravě a ve Slezsku. Po dešťových srážkách z oblačnosti se saharským prachem totiž lze například na automobilech občas objevit tenký film poprašku.

REPORTÁŽ: V nejmenším městě na světě pijí brandy se jmelím a trochu se bojí přívalu turistů

V Humu na Istrijském poloostrově se potkává všehovšudy 28 sousedů. A ti hrdě hlásají, že žijí v nejmenším městě na světě. „Nejraději to tady mám po sezoně, když sem přijíždí jen málo turistů,“ tvrdí starousedlík Aleksandar Merlak a bývalý župan Humu. Nemyslí to úplně vážně, protože z návštěvníků žije a v hospodě jim nalévá speciální vinnou pálenku se jmelím anebo nabízí zdejší lanýže. Titěrných městeček je na Istrii více a na podzim se jimi lze toulat bez rozhicovaného slunce nad hlavou. Reportér CNN Prima NEWS navštívil vedle Humu třeba Plomin, Pićan, Brseć nebo Buzet.