CNN Prima News Středomoří

Středomoří

Výpis příspěvků ke štítku „Středomoří“

Na Česko se ženou mračna z pouště. Auta může pokrýt prach ze Sahary, říká meteorolog

Do oblasti střední Evropy se blíží oblačnost se saharským prachem. Podle meteorologa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Adamovského mohou následky jevu, který by se měl nad Českem objevit v noci na neděli, pocítit zejména lidé na Moravě a ve Slezsku. Po dešťových srážkách z oblačnosti se saharským prachem totiž lze například na automobilech občas objevit tenký film poprašku.

REPORTÁŽ: V nejmenším městě na světě pijí brandy se jmelím a trochu se bojí přívalu turistů

V Humu na Istrijském poloostrově se potkává všehovšudy 28 sousedů. A ti hrdě hlásají, že žijí v nejmenším městě na světě. „Nejraději to tady mám po sezoně, když sem přijíždí jen málo turistů,“ tvrdí starousedlík Aleksandar Merlak a bývalý župan Humu. Nemyslí to úplně vážně, protože z návštěvníků žije a v hospodě jim nalévá speciální vinnou pálenku se jmelím anebo nabízí zdejší lanýže. Titěrných městeček je na Istrii více a na podzim se jimi lze toulat bez rozhicovaného slunce nad hlavou. Reportér CNN Prima NEWS navštívil vedle Humu třeba Plomin, Pićan, Brseć nebo Buzet.

Učme se od severní Afriky. Dovolenkové ráje v Evropě se připravují na pekelné počasí

V okolí Středozemního moře rapidně roste průměrná teplota a státy, které musí bojovat také s extrémními suchy, bijí na poplach. V Záhřebu se proto sešly na konferenci Unie pro Středomoří (WMO), aby probraly strategii do nadcházejících let. Inspirovat by se mohly od kolegů ze severní Afriky. Problém jsou i přibývající turisté, kteří ale do oblasti přinášejí důležité finanční prostředky a pomáhají vytvořit pracovní místa.

Objevili jsme vzácného žraloka, chlubili se vědci. Je to jen dětská hračka, sklízejí posměch

Bizarní sled událostí strhla studie řeckých biologů o druzích ve Středozemním moři, mezi kterými byl i žralok šotek. Experti na paryby své kolegy na sociálních sítích i v odborných časopisech kritizovali za možný podvrh a objevily se i pochyby, zda si náhodou vzácného žraloka nespletli s dětskou hračkou, napsal list The New York Times (NYT).

Nic podobného už nenajdeme. Vědci jásají kvůli pokladům z vraku u Mallorky

Za bouře před 1700 lety se u Mallorky potopila římská loď naložená stovkami amfor s vínem, olivami, olejem a rybí omáčkou garum. Ke dnu šla v mělkých vodách a rychle ji pohřbil písek. Až donedávna zůstaly předměty netknuté a díky písku se uchovaly v mimořádně dobrém stavu. A to jen dva metry pod břichy nespočtu turistů, kteří se koupají u nejnavštěvovanějších pláží Baleárských ostrovů. Napsal to list The Guardian.