reklama

Středoškoláci dobrovolničí v přetížených nemocnicích. Poprvé vidí pacienty i umírat

Nemocnice na severu Moravy a ve Slezsku jen stěží zvládají nápor pacientů s covidem. Leží jich tam přes 800 a zdravotníci jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní. Někde jim už opět pomáhají studenti středních zdravotnických škol, mnozí se přihlásili dobrovolně. A řada z nich také poprvé zažívá kontakt s umírajícími pacienty.

reklama

Situace v nemocnicích je každým dnem horší a horší. Mnohé už omezily plánované operace či neakutní péči. Velkým problémem je navíc nedostatek zdravotnických pracovníků v prvních liniích. „Stav personálu je pomalu ale jistě tristní. Opravdu zůstávají jen ti nejsilnější a nejvěrnější,“ řekl CNN Prima NEWS Petr Rajnoch, primář ARO z novojičínské nemocnice.

Právě tam už nastoupili na pomoc studenti. Přihlásili se sami a dobrovolně, nečekali, až jim to někdo nařídí. To by mohlo nastat až s příchodem nouzového stavu. V zařízení pracují už 14 dní, z jejich slov je rovněž patrné, že po drsných zkušenostech z covidárií předčasně dospěli. Pod rukama už jim prošli i lidé, kteří zemřeli.

„Není to nic pěkného, ale člověk to musí zvládat. Jsou tady zase jiní, kteří potřebují naši péči,“ podělil se se svými zkušenostmi Lucián Horváth, student Střední zdravotnické školy AGEL Ostrava. „Pro člověka to rozhodně není příjemné. Aby ale člověk mohl dál dělat tu práci, musí to umět odventilovat – ten stres vědomí, že člověk, kterého ošetřuje, pravděpodobně umře,“ připojil svůj pohled Mirek Kohoutek ze stejné školy.

I vyučující jsou rádi, že se studenti pro pomoc rozhodli. Podle nich jim dá praxe mnohem více než teorie. „Žáci v současné době vypomáhají na JIP, kde ta odborná práce je na daleko vyšší úrovni a náročnější,“ sdělila štábu CNN Prima NEWS Alžběta Panáková, zástupkyně ředitele zmíněné zdravotní školy.

Epidemická situace v Moravskoslezském kraji je nicméně vážná, hejtman Ivo Vondrák (ANO) tak po vzoru Zlínského kraje volá po zpřísnění opatření. „I my jsme požádali krajskou hygienickou stanici o přijetí opatření, která omezí konání hromadných akcí, které považujeme za největší zdroj nákazy,“ přiblížil své požadavky hejtman. Hygienici ale reagovali tím, že takové zpřísnění musí vyhlásit ministerstvo zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama