Střelba v oklahomské nemocnici: Policie hlásí oběti a zraněné. Mrtvý je i útočník

Neznámý útočník vyzbrojený puškou a pistolí ve středu zabil čtyři lidi a další zranil, když začal střílet v budově patřící do areálu nemocnice v americkém městě Tulsa. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční zpravodajské agentury. Podle policie zůstal po útoku i pátý mrtvý, který je považovaný za střelce. Muž, jehož věk vyšetřovatelé odhadli na 35 až 40 let, se patrně zastřelil.

Incident zasáhl nemocnici Saint Francis Hospital na jihovýchodě druhého největšího města státu Oklahoma. Budova v níž se střílelo, je podle agentury AP určená pro různé formy neakutní péče. Policie nejdříve dostala zprávu, že ve druhém patře se pohybuje ozbrojený muž, načež „se to změnilo v situaci s aktivním střelcem“, řekl médiím policejní velitel Richard Meulenberg. Jiný policejní lídr Eric Dalgliesh následně sdělil, že policisté se dostali do kontaktu se střelcem jen několik minut po volání na tísňovou linku.

„Vypadá to, že při střelbě byly použity dvě zbraně,“ řekl Dalgliesh. Dispečeři podle něj přijali tísňový hovor v 16:52 místního času. Policisté, kteří dorazili na místo činu, slyšeli střelbu v budově a ta je zavedla do druhého patra. V 17:01 už byli v kontaktu se střelcem.

V podvečer místního času byly na místě činu desítky policejních vozů, areál nemocnice byl uzavřen a policie u něj omezila provoz. „Je to neskutečně tragická událost. Jsem velmi pyšný na policisty za to, že se tam dostali tak rychle a dost možná zabránili tomu, aby další lidé přišli o život,“ uvedl Meulenberg. Lokální list Tulsa World označil dění na místě za „katastrofickou scénu“.

Bilance střelby postupně narostla na pět mrtvých, počet zraněných vyšetřovatelé nespecifikovali. Podle agentury Reuters policie tvrdí, že rychlá reakce strážníků na incident pomohla zabránit vyššímu počtu obětí. Mezi mrtvými a zraněnými jsou údajně zdravotníci i pacienti.

Případů masové střelby přibývá

Kromě totožnosti obětí se úřady snaží zjistit také identitu údajného pachatele, jehož smrt se podle Dalglieshe zdála být způsobena střelnou ranou, kterou si způsobil sám. Proč muž začal v areálu nemocnice střílet, nebylo jasné.

Jedná se o další přírůstek v neustále se prodlužující řadě případů masové střelby ve Spojených státech, které jsou zemí s největší koncentrací zbraní v rukách civilního obyvatelstva na světě. Minulý týden otřásl Spojenými státy útok na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde střelec zabil 19 dětí a dvě učitelky. O dalších deset dní dříve jiný mladý útočník postřílel deset lidí v supermarketu v Buffalu při útoku, který byl podle úřadů motivován nenávistí k etnickým menšinám.

Od ledna došlo v USA podle agentury AP k 12 střeleckým útokům, při nichž byli zabiti alespoň čtyři lidé. Celkem mají tyto střelby 76 obětí včetně dětí. Útočníci do počtu obětí započítáni nejsou. O krveprolití v Tulse byl krátce po prvních zprávách médií informován americký prezident Joe Biden, uvedl jeho úřad. „Bílý dům blízce monitoruje situaci a spojil se se státními a lokálními činiteli, aby nabídl podporu,“ citovala jej televize CNN.

Tagy: