reklama

Sejdeme se v pekle, napsal střelec z ruské školy. O vraždění snil dlouho

Osmnáctiletý vrah Timur Bekmansurov, který v pondělí střílel na vysoké škole v Permu, měl zbraň získat legálně. Podle ruských médií také složil psychologické testy. Na čin se dlouhodobě připravoval, což dokazují jeho slova na sociální síti. „Jen málo z vás si zaslouží existenci,“ vzkázal mladík.

reklama

Příspěvek zveřejnil předtím, než zaútočil na univerzitu. Osmnáctiletý vrah v něm odmítl, že by byl členem nějaké extremistické organizace. „Nikdo nevěděl, co budu dělat, všechny akce jsem provedl sám,“ uvedl v příspěvku, který zveřejnily ruské weby. Bekmansurov také napsal, že střelbu plánoval již delší dobu.

„V březnu jsem shromáždil dostatek peněz na nákup zbraní a po dovršení 18 let jsem požádal o zbrojní průkaz,“ uvedl. K získání oprávnění se ale musel podrobit testům. V příspěvku, který zveřejnil na sociální síti VKontakte, přiznal, že se mu ve vědomostních testech podařilo podvádět.

„Dlouho jsem o tom přemýšlel, roky plynuly a já si uvědomil, že nadešel čas udělat to, o čem jsem snil. (…) Zvažoval jsem různé možnosti. Obchodní centra, nemocnice, divadla, vlakové nádraží. Žádný z těchto objektů však nebyl vhodný. Potřeboval jsem místo, kde bude i v pondělí největší koncentrace lidí,“ popisoval na sociální síti. Podle ruských úřadů byl sám studentem školy, kde se nakonec rozhodl vraždit.

Bekmansurov se dále v příspěvku doznal k tomu, že si už na základní škole uvědomil, že rád ubližuje lidem. „Jejich utrpení a strach ve tvářích. Tyto emoce jsem chápal, protože byly upřímné. Musel jsem potlačit touhu zničit vše kolem sebe. Moji příbuzní a přátelé nemohli nic udělat, mohl jsem oklamat jakéhokoli psychiatra. Jediné, co mě mohlo zastavit, byla smrt,“ sdělil.

Střelec si navíc stěžoval na nespavost a hněv, který ho přemáhal. Popsal také, že na tomto světě chce zanechat co nejvíce bolesti. „Je zvláštní, že se lidé tak bojí smrti. Každý stejně zemře, proces je nevratný. Jen to některým z vás urychlím. Pokud se bible ukáže jako pravdivá, pak mě, jak ji chápu, čeká peklo. Když se nad tím zamyslíte, pravděpodobně každý člověk spáchal alespoň jeden ze smrtelných hříchů, takže do pekla nepůjdu sám, ale s celou hordou hříšníků,“ dodal sarkasticky.

Jste chamtiví a zlí tvorové

„Jen málo z vás si zaslouží existenci. Přišli jste s obrovským množstvím ideologií, vytvořili jste hromadu filozofických učení, ale nic z toho nezmění vaši ošklivou povahu. Jste chamtiví, sobečtí, zbabělí a zlí tvorové, přestože se považujete za lepší,“ podotkl Bekmansurov.

Ve svém příspěvku ostře kritizoval celou společnost. „Buďme upřímní, také se považujete za lepšího než já, ale proč? Pravděpodobně proto, že jste nezabili ‚nevinné‘ neozbrojené lidi? Protože jste důstojnými členy společnosti? Má váš život smysl? Prospíváte komunitě? Ha, ha, ha,“ dodal.

Sociální síť VKontakte poté profil Timura Bekmansurova zablokovala. „Odstranili jsme příspěvek a zablokovali stránku. VKontakte v žádném případě nebude trpět nezákonný obsah na svém webu,“ řekl mluvčí společnosti.

Po incidentu policie mladíka zadržela. Střelce zneškodnil dopravní policista z posádky, která přijela na univerzitu v Permu jako první, uvedl TASS s odvoláním na mluvčí ministerstva vnitra Irinu Volkovou. „Vešel do hlavního objektu, zatímco jeho kolega začal organizovat evakuaci občanů,“ sdělila Volková. Více o celém incidentu se dočtete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama