reklama

STAN chrlí jednoho bankéře za druhým. Síkela nemá politické zkušenosti, tvrdí politolog

Nevýhodou nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je nedostatek politických zkušeností. Ve zprávách na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání. „Je to překvapení, že se STAN stává stranou chrlící bankéře, i pan Michalik byl původně z bankovního sektoru,“ pronesl politolog Lukáš Jelínek.

Za výhodu Síkely považuje to, že pochází z bankéřského prostředí, které je velmi progresivní a promodernizační. A to se prý může českému průmyslu hodit. „Nevýhoda je, že je to člověk, který nemá politické zkušenosti, na rozdíl od Michalika. Přeci jen, jako člen vlády nebude rozhodovat jen o svém resortu, ale o celé řadě politických otázek a my nevíme, jaké názory zastává,“ varoval Jelínek.

Tento akt hnutí STAN označil za „vytáhnutí králíka z klobouku“, na které jsme byli zvyklí spíš od premiéra Andreje Babiše. „Je otázka, nakolik si hnutí STAN stačilo nového kandidáta prověřit, aby nedopadl jako předchozí Michalik. S ním se sice dobře znali, ale nedohlédli na jeho kostlivce ve skříni. Doufám, že u Síkely to proběhlo důkladněji,“ podotkl.

Problém všech bankéřů a podnikatelů

Síkela je podle lídra Starostů nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru. Právě proto se bude pohybovat po tenkém ledě. „To je problém bankéřů, kteří mají celou řadu byznysových kontaktů a kteří se spoustou podnikali a podnikají,“ sdělil Jelínek.

„Bude těžké to uhlídat a on sám musí počítat s tím, že média budou velmi pečlivě sledovat jeho kroky. U bankéřů je riziko mnohem větší, než kdyby se jednalo o běžného zaměstnance, starostu nebo podnikatele s velmi úzkým portfoliem,“ odůvodnil.

Předseda STAN Vít Rakušan si ale za kandidátem stojí. Síkela je podle něj člověk, který na mezinárodní úrovni bude dobře reprezentovat zájmy České republiky. „Nikdy nebyl členem žádné politické strany, ani před listopadem 89, naopak byl aktivní v listopadových událostech ve studentském hnutí. Je to člověk, který STAN dlouhodobě – co se tématu průmyslu týče – podporoval,“ sdělil Rakušan pro CNN Prima NEWS.

A podobně mluvil i premiér Petr Fiala, který Síkelu označil za zkušeného manažera. „V následujících dnech se s ním setkám, abychom probrali priority resortu,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

reklama