CNN Prima News Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Výpis příspěvků ke štítku „Ministerstvo průmyslu a obchodu“

Stát má nástroje ke snížení cen za energie, říká bývalý šéf ČEZ. Popsal příčiny zdražování

Největší tuzemská energetická společnost ČEZ koncem května uvedla, že vytápění elektřinou bude téměř čtyřikrát dražší než loni. Podle bývalého zmocněnce vlády pro jadernou energetiku Jaroslava Míla má ale stát nástroje na to, aby problému čelil. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že existují tři možnosti zajištění nižších cen.

Když Rusko vypne plyn, energie bude na příděl. Gavor prozradil detaily státní pomoci

Pokud dojde k zastavení plynu z Ruska, energie budou na příděl. Uvedl to ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Prozradil, jak má vypadat pomoc vlády v době zdražovaní pomocí tzv. zvláštního energetického tarifu. Gavor potvrdil, že opatření by se nemělo týkat jen lidí s nízkými příjmy a mělo by obyvatele České republiky motivovat ke spoření.

Krizový scénář: Při nedostatku plynu bude dodáván jen domácnostem či nemocnicím

Při kritickém nedostatku plynu by se dodávky zachovaly jen domácnostem a zásadní infrastruktuře, například nemocnicím. Existuje deset takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním stupni by se omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo. Ve středu o tom informoval Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Dodávky plynu do České republiky jsou stabilní, plynárenská soustava funguje bez omezení.

Sledujte ZÁZNAM: Ministr průmyslu Síkela řeší se zástupci energetiky dodávky plynu do ČR

V 9 hodin zasedl krizový štáb, který svolal ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela. Se zástupci tuzemského energetického sektoru bude hledat řešení, jak zajistit dodávky zemního plynu do Česka poté, co hrozí jejich ukončení z Ruska. Vladimir Putin totiž podepsal dekret, podle něhož musí země nepřátelské vůči Rusku za plyn platit pouze v rublech. Dekret platí od pátku 1. dubna.

Vláda odmítla doplnit zásobníky plynu. Teď na to můžeme doplatit, varoval Havlíček

Rusko nadále tvrdí, že bude za dodávky plynu do Evropské unie přijímat platby pouze v rublech. V opačném případě prý hodlá tento obchod zastavit. Dokázaly by si státy EU poradit? Exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) v této souvislosti zkritizoval vládu, že v poslední době nedoplnila zásobníky větším množstvím plynu. Podle poslance Jana Skopečka (ODS) jdou však energetické problémy České republiky za předchozími kabinety, ve kterých sedělo hnutí ANO.

Zastavení ruského plynu? Na to bychom neměli řešení, vzkázalo ministerstvo průmyslu

Rusko nadále tvrdí, že bude za dodávky plynu do Evropské unie přijímat platby pouze v rublech. Pokud by se tak stalo už v pátek, jak avizoval ruský prezident Vladimir Putin, situace by podle českého ministerstva průmyslu a obchodu neměla řešení. EU nadále požadavky Moskvy s platbami v ruské měně kategoricky odmítá a považuje je za vydírání. Podle expertů jsou na obchodu s plynem silně závislé obě strany.

Bez Ruska či Číny. ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.

Síkela: Pomůžeme firmám s náklady na energie. Chce si posvítit na obchodníky s energiemi

Firmy, u kterých tvoří náklady na energie deset a více procent z celkových nákladů, budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) využít úvěry se státní zárukou. Vláda na pomoc vyčlení jednu miliardu korun. Pomoc bude zaměřená na malé a střední podniky, uspokojeno by mělo být až 1 800 žadatelů. Ministr to ve čtvrtek řekl novinářům na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny na toto téma.

Kam s ním? Česko hledá úložiště pro jaderný odpad, čas na jeho výstavbu se krátí

Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.