Střety sílí: Trump vyslal federální agenty do Portlandu, jejich činy budí kritiku

Žhářství, ničení majetku, házení kameny na policii či útok kladivem do hlavy příslušníka bezpečnostního sboru. Již 50. dnem pokračují protesty v americkém Portlandu. Střety však neprobíhají jen v ulicích, ale i mezi jednotlivými politiky. Starosta města Ted Wheeler i guvernérka Oregonu Kate Brownová vyzvali prezidenta Trumpa k odvolání federálních agentů. Ten však demokratům ustupovat nehodlá.

„Toto je součástí koordinované strategie Trumpova Bílého domu, která se snaží prostřednictvím federálních jednotek zvýšit jeho upadající volební preference. Je to zároveň zneužití příslušníků federálních donucovacích orgánů,“ uvedl v prohlášení Ted Wheeler. Podle demokratického starosty federální agenti nepřispívají ke zklidnění situace, ale naopak ji značně vyhrocují. „Držte své vojáky uvnitř vlastních budov, nebo je nechte opustit naše město,“ vyzval starosta Trumpa.

Aktivistu trefili projektilem do hlavy

Federální oddíly začaly aktivně zasahovat v ulicích města od konce minulého týdne. Proti výtržníkům nasadily slzný plyn a gumové projektily. Jeden z nich během sobotního večera zasáhl i šestadvacetiletého aktivistu Donavana La Bellu do hlavy a způsobil mu frakturu lebky. Událost si vysloužila politické odsouzení z řad demokratických politiků. „Tento koloběh násilí musí přestat,“ upozornila Trumpa guvernérka Kate Brown.

Agenti nakládají podezřelé do neoznačených automobilů

Od čtvrtka se na sociálních sítích začalo šířit video, ve kterém dva agenti v uniformě chytili demonstranta s černou helmou a naložili jej do neoznačeného civilního automobilu. Podobný osud měl potkat i devětadvacetiletého Marka Pettibonea, kterého příslušníci beze slova odtáhli do minivanu a potom zavřeli do cely. Po prohledání jeho batohu jej propustili. „Vypadali, jako kdyby byli nasazeni do války na Blízkém východě,“ popsal příslušníky pro agenturu AP Pettibone.

„Autoritářské vlády, nikoliv demokracie, vysílají federály na protestující,“ kritizoval postup federální vlády senátor Jeff Merkley. Podle levicového týdeníku The Nation se jednalo o příslušníky celní správy (CBP). Státní žalobce v Portlandu Billy Williams požádal kancelář generálního inspektora amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost jednání dotyčných příslušníků prošetřit.

Prezident si práci jednotek pochvaluje

I přes kritiku opozice je Trump s činností federálních jednotek spokojen. „Portland byl zcela mimo kontrolu, jakmile tam jednotky dorazily, tak myslím, že se mnoho lidí ocitlo ve vězení. Potlačili jsme povstání. A pokud to začne znovu, tak to velmi lehce uděláme znovu,“ pochvaloval si Trump na začátku týdne práci federálních oddílů. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za „násilné anarchisty“ a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

Tagy: