reklama

Střety sílí: Trump vyslal federální agenty do Portlandu, jejich činy budí kritiku

Žhářství, ničení majetku, házení kameny na policii či útok kladivem do hlavy příslušníka bezpečnostního sboru. Již 50. dnem pokračují protesty v americkém Portlandu. Střety však neprobíhají jen v ulicích, ale i mezi jednotlivými politiky. Starosta města Ted Wheeler i guvernérka Oregonu Kate Brownová vyzvali prezidenta Trumpa k odvolání federálních agentů. Ten však demokratům ustupovat nehodlá.

reklama

„Toto je součástí koordinované strategie Trumpova Bílého domu, která se snaží prostřednictvím federálních jednotek zvýšit jeho upadající volební preference. Je to zároveň zneužití příslušníků federálních donucovacích orgánů,“ uvedl v prohlášení Ted Wheeler. Podle demokratického starosty federální agenti nepřispívají ke zklidnění situace, ale naopak ji značně vyhrocují. „Držte své vojáky uvnitř vlastních budov, nebo je nechte opustit naše město,“ vyzval starosta Trumpa.

Aktivistu trefili projektilem do hlavy

Federální oddíly začaly aktivně zasahovat v ulicích města od konce minulého týdne. Proti výtržníkům nasadily slzný plyn a gumové projektily. Jeden z nich během sobotního večera zasáhl i šestadvacetiletého aktivistu Donavana La Bellu do hlavy a způsobil mu frakturu lebky. Událost si vysloužila politické odsouzení z řad demokratických politiků. „Tento koloběh násilí musí přestat,“ upozornila Trumpa guvernérka Kate Brown.

Agenti nakládají podezřelé do neoznačených automobilů

Od čtvrtka se na sociálních sítích začalo šířit video, ve kterém dva agenti v uniformě chytili demonstranta s černou helmou a naložili jej do neoznačeného civilního automobilu. Podobný osud měl potkat i devětadvacetiletého Marka Pettibonea, kterého příslušníci beze slova odtáhli do minivanu a potom zavřeli do cely. Po prohledání jeho batohu jej propustili. „Vypadali, jako kdyby byli nasazeni do války na Blízkém východě,“ popsal příslušníky pro agenturu AP Pettibone.

„Autoritářské vlády, nikoliv demokracie, vysílají federály na protestující,“ kritizoval postup federální vlády senátor Jeff Merkley. Podle levicového týdeníku The Nation se jednalo o příslušníky celní správy (CBP). Státní žalobce v Portlandu Billy Williams požádal kancelář generálního inspektora amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost jednání dotyčných příslušníků prošetřit.

Prezident si práci jednotek pochvaluje

I přes kritiku opozice je Trump s činností federálních jednotek spokojen. „Portland byl zcela mimo kontrolu, jakmile tam jednotky dorazily, tak myslím, že se mnoho lidí ocitlo ve vězení. Potlačili jsme povstání. A pokud to začne znovu, tak to velmi lehce uděláme znovu,“ pochvaloval si Trump na začátku týdne práci federálních oddílů. Úřadující americký ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf, který krátce předtím Portland navštívil, označil demonstranty za „násilné anarchisty“ a řekl, že protesty stále pokračují vinou nečinnosti městských a státních činitelů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama