Stříleli američtí vojáci na civilisty? CNN odkrývá brutální pravdu o útoku v Kábulu

Místo teroristického útoku v Kábulu v roce 2021

CNN odkrývá brutální pravdu o útoku v Kábulu

Americká CNN se dostala k exkluzivním záběrům z oblasti kábulského letiště v době teroristického útoku v roce 2021, k němuž došlo, když se západní vojáci stahovali z Afghánistánu. Investigativa CNN napadá oficiální vyšetřování Pentagonu, protože nové skutečnosti naznačují, že vojáci mohli střílet na civilisty.

V srpnu roku 2021 byla situace v Afghánistánu extrémně napjatá. Západní vojáci v čele s americkými jednotkami se překotně a chaoticky stahovali ze země, nad kterou mezitím přebíralo vládu radikální hnutí Tálibán.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spravedlnost po letech. Tálibán zabil strůjce útoku na kábulské letiště při evakuaci v roce 2021

Radikálové se stahovali i ke kábulskému letišti, odkud chtěli odletět nejen západní vojáci, ale i mnozí afghánští civilisté. K ranveji se táhly fronty a kolem letiště byly tisíce lidí. V oblasti náhle došlo k teroristickému útoku, při kterém zemřelo 13 amerických vojáků a 170 Afghánců.

K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. V průběhu dalších let americké úřady incident zkoumaly. Poslední závěry Pentagonu byly zveřejněny minulý týden – podle nich západní vojáci útočníka neviděli a nemohli tragédii zabránit.

Americká CNN se teď ale dostala k exkluzivním záběrům, které odkrývají trochu jinou verzi celého příběhu. Pentagon totiž tvrdí, že američtí a britští vojáci v osudný den stříleli do vzduchu varovné výstřely. Experti ale z nově zveřejněného videa vyčetli, že výstřelů bylo více, než Pentagon tvrdí, a že se možná nestřílelo jen do vzduchu.

„Nové důkazy zpochybňují důvěryhodnost obou amerických vojenských vyšetřování a vyvolávají vážné otázky pro Pentagon, který stále odmítá rostoucí počet důkazů o tom, že byli zastřeleni civilisté,“ napsala CNN.

O něčem takovém se spekulovalo už krátce po incidentu. Existuje teorie, že vojáci v chaosu stříleli do davu.

„Zranění způsobená výbuchem jsou provázena těžkými poraněními a spoustou děr v tělech. Ale lidé, kteří byli postřeleni, měli jen jednu nebo dvě díry v hrudníku nebo v hlavě,“ řekl CNN Sajed Ahmadí, lékař z kábulské nemocnice.

Na reportáž americké CNN, která odhaluje nové střípky ze stahování západních vojsk z Afghánistánu, se podívejte ve videu výše.

Tagy: