reklama

Student ve Francii napadl 66letou učitelku. Prodětská politika je katastrofa, říká expert

Pět měsíců podmíněně, 140 hodin veřejně prospěšných prací a kurz občanské výchovy. Takový trest vyfasoval francouzský student, který před nedávnem hrubě napadl ve třídě učitelku. Incident natočili spolužáci na telefon a záznam šířili po internetu. Video vyvolalo obrovskou vlnu pobouření a zároveň posloužilo jako důkaz u soudního líčení.

reklama

Záznam viděly už miliony lidí. Osmnáctiletý mladík se uprostřed vyučování zvedne a odchází ze třídy. Učitelka u dveří mu v tom chce zabránit. Student vzápětí prudce zabere za dveře a ženu povalí na zem.

Případ šestašedesátileté učitelky není zdaleka ojedinělý. Agresivita studentů a násilí na školách trápí Francii čím dál víc. Ostatně právě v těchto dnech si Francouzi připomínají první výročí od smrti Samuela Pattyho, učitele sťatého na ulici radikálním islámským studentem. Tato žena ale neváhala a případ oznámila policii. Ta násilníka zadržela a poslala před soud. Kromě podmínky vyfasoval veřejně prospěšné práce, kurz převýchovy a také zákaz přiblížit se k nyní již bývalé učitelce.

Stížnosti pedagogů

Na upadající francouzské školství a špatné podmínky pro výuku si někteří tamní učitelé stěžují dlouhodobě. A padesátka jich teď sepsala petici za urychlenou reformu. „My, učitelé a profesoři středních a vysokých škol, vyzýváme svými hlasy k reformě francouzského vzdělávacího systému, který má být založený na zásluhách, skvělých výsledcích a autoritě. Věříme, že prezidentské volby 2022 jsou zásadní příležitostí takovou reformu uskutečnit,“ píše se ve výzvě francouzských učitelů.

Jedním z těch, kdo na úroveň školství už dlouho upozorňuje, je i vycházející hvězda francouzské pravice – novinář Eric Zemmour. „Politika vše pro dítě a jednotná škola. To je katastrofa. Úroveň se úplně propadla. Je potřeba obnovit osvědčenou republikánskou školu, jakou jsme měli v 70. letech. Znovu požadovat jistou úroveň. Zavést postupové zkoušky, udělat výběrové třídy a třeba nepřijímat na vyšší stupně škol žáky, kteří ani neumějí číst a psát francouzsky,“ má jasno Zemmour.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama