reklama

Studentské výměnné pobyty jsou v ohrožení. Výuka by mohla ale probíhat distančně

Pobyty českých studentů na vysokých školách a univerzitách v zahraničí jsou v ohrožení. Program Erasmus+, kterého využívaly tisíce mladých lidí, proběhne v příštím školním roce zřejmě jen v omezené formě. Podle vedoucího odboru zahraničních vztahů rektorátu Univerzity Karlovy Vratislava Kozáka už některé země výměnné pobyty o semestr odložily. Jedná se zejména o státy ze severu Evropy.

reklama

„Jelikož je situace ohledně případné druhé vlny koronaviru nejasná, tak na prognózy ohledně studentských výměnných pobytů je ještě brzy,“ řekl CNN Prima NEWS Vratislav Kozák. Variantou podle něj zůstává, že se program Erasmus+ bude konat formou distanční výuky. Univerzita také počítá s tím, že se kvůli koronaviru může počet posluchačů vysokých škol studujících v zahraničí snižovat.

K tématu

Kozák popsal, jak to bylo se studenty, kteří se výměnného programu účastnili v době vypuknutí pandemie. „Pokud se nejednalo o Itálii nebo jiné těžce zasažené státy, tak studenti většinou zůstávali v zahraničí. Cestu domů považovali za ještě nebezpečnější než setrvání v dané zemi,“ řekl Kozák.

To je případ i Jiřího Svobody, který byl na výměnném pobytu v Estonsku. „Většina kurzů probíhala distančně nebo prostřednictvím přednahraných lekcí. Učitelé neměli problém se novému režimu přizpůsobit,“ hodnotil výuku v zahraničí v době pandemie Svoboda.

Nejoblíbenější je Německo

Programu Erasmus+ se zúčastnilo přes sedm tisíc mladých Čechů. Nejoblíbenější zemí bylo Německo, následuje Španělsko a Velká Británie. Pobyty mohou být několikadenní, nejdéle pak studenti stráví v zahraničí  jeden rok.

Účastníci programu Erasmus+ mají nárok na stipendium. V zemích západní Evropy činí kolem 500 euro měsíčně (13 300 korun), v ostatních přes 400 (10 600 korun). Tuto částku je možné navýšit o dalších 200 euro (5 300 korun) v případě studentů se sociálně slabým zázemím.

K tématu

Tagy: škola studenti studium vysoká škola cestování Erasmus distanční výuka Vratislav Kozák Univerzita Karlova

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Ruské aktivity podkopávají demokracii, shodly se na jednání země G7
Český youtuber chce fight s Vémolou, Štáfek mu je málo. Pohrdá i promotérem
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama