Podle mimořádného zákona, který reaguje na koronavirovou krizi, nemusí za prodloužení studia platit vysokoškoláci, kterým se studium prodloužilo kvůli přijatým opatřením. Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ale vyzvala školy, aby poplatky prominuly také studentům, kteří si prodlužovali studium už před pandemií. Podle mluvčího komory Lukáše Hulínského se omezení dotklo všech, takže by k nim měly školy přistupovat stejně.
Podle Hulínského doporučilo předsednictvo komory vysokým školám zvážit úpravu vyměřených poplatků za delší studium i v případě studentů, kteří studovali déle už před příchodem koronaviru do Česka. „Pokud uznáváme, že koronavirová opatření ztížila studentům přístup ke vzdělání, měli bychom k nim přistupovat bez rozdílu,“ řekl předseda SK RVŠ Giancarlo Lamberti. „Tato skutečnost by při výběru poplatků za narušený semestr měla být zohledněna,“ dodal.
Rozhodnout může i rektor
Mimořádný zákon zatím odpouští poplatky pouze studentům, kterým se studium prodloužilo v důsledku omezení docházky při boji s COVID-19. Doba od 1. března do 31. srpna se jim v této souvislosti do studia započítává. I když odpuštění poplatků všem ze zákona nevyplývá, o jejich snížení či prominutí může podle Hulínského rozhodnout i rektor každé vysoké školy. Dále říká, že možnost dosud využila například Univerzita Karlova nebo Univerzita Hradec Králové. Předseda studentské komory Lamberti doufá v to, že se k nim připojí i další školy.
Vysoké školy se zavřely 11. března. Následně přešly na výuku na dálku, ve které se rozhodly pokračovat převážně i po omezeném obnovení provozu, tedy po 20. a 27. dubnu. Standardní délka bakalářského studia bývá tři roky a magisterského studia většinou pět let. Poplatky se platí při překročení této doby o jeden rok.