reklama

Svátky i silvestr v lockdownu. Vláda definitivně rozhodne ve středu, řekl Blatný

Zda se Česká republika přesune do 5. stupně systému PES, kdy je téměř vše zavřené, se rozhodne až ve středu. Pokud se data nezlepší, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby přísnější režim platil už od 25. prosince. Většinu svátků a silvestra by tak Češi prožili v tvrdém lockdownu.

reklama

„Navrhl jsem, aby na definitivní rozhodnutí, kdy dojde k přechodu do 5. stupně, došlo tuto středu. Pokud by na to data ukazovala, navrhoval bych přejít do pátého stupně k 25. prosinci,“ prohlásil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády Blatný.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s tímto postupem souhlasila i koaliční ČSSD. Šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček původně zastával názor, aby vláda o případném zpřísnění rozhodla už v pondělí.

Stupeň číslo pět by byl podle Blatného striktní. Platilo by, že se budou moci prodávat pouze základní potraviny a léky, ostatní obchody by musely zavřít. Do školy by chodili jen prvňáci a druháci. Žádné výjimky by v 5. stupni podle Blatného nebyly.

V pátém stupni platí také povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku. Shromažďování je omezené na maximálně dvě osoby. Od 21:00 do 5:00 platí zákaz vycházení.

Vakcína přijde 26. prosince

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že jedinou cestou, jak ze stávající situace ven, je vakcína. Babiš očekává, že v pondělí schválená vakcína dorazí do České republiky 26. prosince. Půjde o 9 750 dávek.

Očkovat by se tak mohlo začít 27. prosince. Česká republika má od firmy Pfizer objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob.

Přednost budou mít zdravotníci a hospitalizovaní senioři. Zájemci z řad veřejnosti se nebudou moci objednat dříve než v únoru. Objednávání by mělo fungovat podobně jako systém u testování.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama