reklama

Svátky i silvestr v lockdownu. Vláda definitivně rozhodne ve středu, řekl Blatný

Zda se Česká republika přesune do 5. stupně systému PES, kdy je téměř vše zavřené, se rozhodne až ve středu. Pokud se data nezlepší, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby přísnější režim platil už od 25. prosince. Většinu svátků a silvestra by tak Češi prožili v tvrdém lockdownu.

reklama

„Navrhl jsem, aby na definitivní rozhodnutí, kdy dojde k přechodu do 5. stupně, došlo tuto středu. Pokud by na to data ukazovala, navrhoval bych přejít do pátého stupně k 25. prosinci,“ prohlásil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády Blatný.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s tímto postupem souhlasila i koaliční ČSSD. Šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček původně zastával názor, aby vláda o případném zpřísnění rozhodla už v pondělí.

Stupeň číslo pět by byl podle Blatného striktní. Platilo by, že se budou moci prodávat pouze základní potraviny a léky, ostatní obchody by musely zavřít. Do školy by chodili jen prvňáci a druháci. Žádné výjimky by v 5. stupni podle Blatného nebyly.

V pátém stupni platí také povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku. Shromažďování je omezené na maximálně dvě osoby. Od 21:00 do 5:00 platí zákaz vycházení.

Vakcína přijde 26. prosince

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že jedinou cestou, jak ze stávající situace ven, je vakcína. Babiš očekává, že v pondělí schválená vakcína dorazí do České republiky 26. prosince. Půjde o 9 750 dávek.

Očkovat by se tak mohlo začít 27. prosince. Česká republika má od firmy Pfizer objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob.

Přednost budou mít zdravotníci a hospitalizovaní senioři. Zájemci z řad veřejnosti se nebudou moci objednat dříve než v únoru. Objednávání by mělo fungovat podobně jako systém u testování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama