reklama

Svátky i silvestr v lockdownu. Vláda definitivně rozhodne ve středu, řekl Blatný

Zda se Česká republika přesune do 5. stupně systému PES, kdy je téměř vše zavřené, se rozhodne až ve středu. Pokud se data nezlepší, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby přísnější režim platil už od 25. prosince. Většinu svátků a silvestra by tak Češi prožili v tvrdém lockdownu.

reklama

„Navrhl jsem, aby na definitivní rozhodnutí, kdy dojde k přechodu do 5. stupně, došlo tuto středu. Pokud by na to data ukazovala, navrhoval bych přejít do pátého stupně k 25. prosinci,“ prohlásil na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády Blatný.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s tímto postupem souhlasila i koaliční ČSSD. Šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček původně zastával názor, aby vláda o případném zpřísnění rozhodla už v pondělí.

Stupeň číslo pět by byl podle Blatného striktní. Platilo by, že se budou moci prodávat pouze základní potraviny a léky, ostatní obchody by musely zavřít. Do školy by chodili jen prvňáci a druháci. Žádné výjimky by v 5. stupni podle Blatného nebyly.

V pátém stupni platí také povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách, MHD i na vybraných místech venku. Shromažďování je omezené na maximálně dvě osoby. Od 21:00 do 5:00 platí zákaz vycházení.

Vakcína přijde 26. prosince

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že jedinou cestou, jak ze stávající situace ven, je vakcína. Babiš očekává, že v pondělí schválená vakcína dorazí do České republiky 26. prosince. Půjde o 9 750 dávek.

Očkovat by se tak mohlo začít 27. prosince. Česká republika má od firmy Pfizer objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob.

Přednost budou mít zdravotníci a hospitalizovaní senioři. Zájemci z řad veřejnosti se nebudou moci objednat dříve než v únoru. Objednávání by mělo fungovat podobně jako systém u testování.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Medailová love story: Nejdřív slavil on, za sedm minut ona. Fantazie, zářil pár štěstím

Mít společné názory, zájmy či silné vzpomínky je vždy solidním základem pro fungování partnerského vztahu. Plavcům Pernille Blumeové z Dánska a Francouzi Florentu Manadouovi zůstane v paměti nedělní olympijský podvečer. Během několika minut získal pár hvězdných sportovců bronzovou, respektive stříbrnou medaili. Úspěch oslavili společným polibkem a dlouhým objetím na břehu tokijského bazénu.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama