reklama

Očkování může začít. EK schválila podmínečnou registraci vakcíny Pfizer/BioNTech

Evropská komise (EK) dnes, v zápětí po doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu firem Pfizer a BioNTech na trhu Evropské unie. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Očkovat se podle ní začne ve všech členských zemích najednou, a to 27. prosince a dvou nadcházejících dnech. Vakcínu, kterou vyvinula německá firma BioNTech, označila von der Leyenová za „skutečný produkt evropské inovace“.

reklama

Evropská agentura pro léčivé přípravky pár hodin před EK oznámila, že doporučila vakcínu proti COVID-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Aby se mohlo začít látkou očkovat, zbýval už právě jen souhlas Evropské komise.

„Dosáhli jsme tohoto milníku díky obětavosti vědců, lékařů, vývojářů, dobrovolníků při testování i mnoha odborníků ze všech členských zemí Evropské unie,“ řekla šéfka Evropské agentury pro léčivé přípravky Emer Cookeová.

„Je to rozhodující okamžik v našem úsilí zajistit Evropanům bezpečnou a účinnou vakcínu,“ napsala na svém Twitteru von der Leyenová. „Nyní budeme jednat rychle. Očekávám rozhodnutí Evropské komise do večera,“ dodala.

K tématu

Očkuje se už v Británii i USA

Vakcína americké farmaceutické firmy Pfizer a jejího německého partnera, firmy BioNTech, se po nouzovém schválení podává už mimo jiné v Británii, Kanadě či USA.

Očkovací látka má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. K její podmínečné registraci by se měla agentura vyjádřit 6. ledna.

První dávky vakcíny očekává Česko 26. prosince

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že schválená vakcína proti COVID-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do Česka 26. prosince večer. Půjde o 9 750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku. Celkem má Česko objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Evropská komise COVID-19 pandemie koronaviru Pfizer BioNTech Evropská agentura pro léčivé přípravky

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama