reklama

Svatomartinské slavnosti zrušila pandemie. Restaurace dávaly husu do krabičky

Letošní rok je pro restaurace opravdovou zkouškou. O svatomartinské hody ale nechtěly své zákazníky připravit, a tak oblíbenou husu s knedlíkem a zelím prodávaly na mnoha místech alespoň do krabičky. I tak ale počítají s velkou ztrátou oproti minulému roku.

reklama

U jedné ze zlínských restaurací postává v době polední několik lidí a čeká u výdejového okýnka na jídlo v krabičce. Je mezi nimi i Petr Ryšavý, který bydlí jen několik desítek metrů od oblíbené hospůdky. „Je Svatý Martin, tak jsem si přišel na husičku. Chodíme sem na ni s kamarády už několik let, je to taková tradice. Chci tím i podpořit majitele restaurace, který je můj kamarád,“ přiznává Ryšavý a bez mrknutí oka platí za slavnostní menu 350 korun.

„Opravdu si vážíme každého zákazníka, který si pro husu přijde. V naší restauraci je svatomartinské menu dlouholetá tradice. Nabízíme dlouze taženou husu s červeným zelím na pomerančích. Jako přílohu máme mix karlovarského a houskového knedlíku, v rámci menu nechybí ani husí vývar se zeleninou a domácími nudlemi,“ rozjitřuje chuťové buňky majitel restaurace Zdeněk Babulík. „Vloni jsme prodali přes 550 porcí svatomartinské husy. Letos budeme rádi za osmdesát porcí. Doba je vážně zlá,“ smutně dodává Babulík.

Někdo nenabízí ani víno

Součástí svatomartinského menu je tradičně i svatomartinské víno. Covidová pandemie ale způsobila, že letos se tohoto oblíbeného mladého vína vyrobilo v České republice přibližně o čtvrtinu míň než v minulých letech. Vinařská společnost Blatel z Blatnice pod Svatým Antonínkem vyrábí svatomartinské víno už patnáct let.

Letos ho ale zákazníkům nenabízí. „Bylo to velmi těžké rozhodování. Nakonec jsme se vzhledem k současné situaci rozhodli, že budeme letos nabízet pouze mladá vína. Doufám, že příští rok už bude normální situace a ke svatomartinským vínům se budeme moci opět vrátit,“ neztrácí víru ředitelka společnosti Iva Šantová.

Tagy:
svatomartinská husa koronavirus Pandemie koronaviru jídlo s sebou

Hlavní zprávy

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

reklama