reklama

Svatomartinské slavnosti zrušila pandemie. Restaurace dávaly husu do krabičky

Letošní rok je pro restaurace opravdovou zkouškou. O svatomartinské hody ale nechtěly své zákazníky připravit, a tak oblíbenou husu s knedlíkem a zelím prodávaly na mnoha místech alespoň do krabičky. I tak ale počítají s velkou ztrátou oproti minulému roku.

reklama

U jedné ze zlínských restaurací postává v době polední několik lidí a čeká u výdejového okýnka na jídlo v krabičce. Je mezi nimi i Petr Ryšavý, který bydlí jen několik desítek metrů od oblíbené hospůdky. „Je Svatý Martin, tak jsem si přišel na husičku. Chodíme sem na ni s kamarády už několik let, je to taková tradice. Chci tím i podpořit majitele restaurace, který je můj kamarád,“ přiznává Ryšavý a bez mrknutí oka platí za slavnostní menu 350 korun.

„Opravdu si vážíme každého zákazníka, který si pro husu přijde. V naší restauraci je svatomartinské menu dlouholetá tradice. Nabízíme dlouze taženou husu s červeným zelím na pomerančích. Jako přílohu máme mix karlovarského a houskového knedlíku, v rámci menu nechybí ani husí vývar se zeleninou a domácími nudlemi,“ rozjitřuje chuťové buňky majitel restaurace Zdeněk Babulík. „Vloni jsme prodali přes 550 porcí svatomartinské husy. Letos budeme rádi za osmdesát porcí. Doba je vážně zlá,“ smutně dodává Babulík.

Někdo nenabízí ani víno

Součástí svatomartinského menu je tradičně i svatomartinské víno. Covidová pandemie ale způsobila, že letos se tohoto oblíbeného mladého vína vyrobilo v České republice přibližně o čtvrtinu míň než v minulých letech. Vinařská společnost Blatel z Blatnice pod Svatým Antonínkem vyrábí svatomartinské víno už patnáct let.

Letos ho ale zákazníkům nenabízí. „Bylo to velmi těžké rozhodování. Nakonec jsme se vzhledem k současné situaci rozhodli, že budeme letos nabízet pouze mladá vína. Doufám, že příští rok už bude normální situace a ke svatomartinským vínům se budeme moci opět vrátit,“ neztrácí víru ředitelka společnosti Iva Šantová.

K tématu

Tagy: svatomartinská husa koronavirus Pandemie koronaviru jídlo s sebou

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Premiér Andrej Babiš (ANO) se naštval na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Důvod? Šéf české diplomacie v týdnu upozornil na to, že resort zdravotnictví odmítl nákup milionu vakcín proti covidu ze Spojených arabských emirátů. Vakcína podle Babiše neměla povolení v EU a byla drahá. Podle Babiše se chce Petříček jen zviditelnit. Ministr zahraničí se proti tomu ohradil. Chtěl se jen prověřit využití vakcín z farmaceutické velmoci.

USA

Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět

Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět

Světový boj s koronavirem i nadále neustává. Lidstvo za více než rok probíhající pandemii již sice dokázalo vytvořit hned několik látek pro očkování, ale proměnil se i samotný virus. Po celé planetě se objevují nové mutace, které jsou ještě nebezpečnější než předešlé. Nyní se vědci obávají, co může způsobit hybrid britské a kalifornské mutace, který se nyní objevil v USA.

Ženy se bojí, že očkování proti covidu ovlivní plodnost. Odborníci to vyvracejí
Smrtící kombinace. V zemích, kde žije hodně lidí s nadváhou, se více umírá na covid
reklama
reklama
Návštěva covidária: Zdravotníci pod náporem pláčou, přežije jen 40 procent pacientů

Koronavirus

Domácí zpravodajství

S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová
Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště
Další články
reklama
reklama