reklama

Svět se upíná k novému léku proti covidu. Pacienty vyléčí do čtyř dnů a je levný

Izraelský lék proti koronaviru prošel první fází studie (ilustrační foto, zdroj: Profimedia)
Zdroj: Profimedia.cz

Stav pacientů se po léčbě spočívající v inhalaci léku výrazně zlepšil a z nemocnice mohli být propuštěni obvykle po čtyřech dnech. Takový je výsledek první fáze klinické studie izraelského léku proti covidu, která byla provedena na 35 lidech se středním nebo těžkým průběhem onemocnění. Informoval o tom Nadir Arber, který výzkum vede, a šéfka výzkumné laboratoře Širan Šapiraová z Ichilovovy nemocnice v Tel Avivu.

reklama

Terapie označená jako EXO-CD24 dokáže zastavit takzvanou cytokinovou bouři, při níž se imunitní systém vymkne kontrole a vyvolá přehnanou imunitní reakci. Tělo při ní produkuje látky, které ho nakonec zabijí. V případě covidu se tak děje u pěti až sedmi procent pacientů. Tato bouře napadá plíce a vyvolá těžké dýchací problémy.

K tématu

Léčebný preparát je založen na exozomech, které se uvolní z buněčných membrán a použijí se k mezibuněčné komunikaci. Tyto exozomy se obohacují o protein označený CD24, který má významnou roli při regulaci imunitního systému.

Během studie byli pacienti rozděleni do čtyř skupin, tři byly po pěti, jedna po 20. Dostávali od minimálních po maximální dávky léku. Jejich průměrný věk byl 58 let, byli to lidé ve věku 37 až 77 let, 33 procent z nich byly ženy. U jednoho pacienta byla léčba přerušena. Jejich stav se kontroloval nejprve po sedmi a poté po 35 dnech od skončení léčby.

Rychlý a levný lék

Léčebná látka se aplikuje formou jedné inhalační dávky jedenkrát denně během pěti dnů. Podle expertů má dva hlavní účinky – brání přehnané sekreci cytokinů a dostává se přímo do plic, takže nevyvolává vedlejší účinky jako látky podávané injekčně nebo ústy.

Slibný izraelský lék proti koronaviru prošel první fází studie (Ilustrační foto)
Slibný izraelský lék proti koronaviru prošel první fází studie (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Arber, který v nemocnici řídí centrum prevence rakoviny, na prezentaci uvedl, že lék lze vyrobit rychle a levně, takže výroby bude schopná jakákoli farmaceutická firma. Upozornil ale, že zatím neproběhla další fáze testů, v níž je potřeba srovnání s kontrolní skupinou, která bude dostávat placebo. Další fáze testů předpokládají účast mnohem větších skupin pacientů.

Odborník dodal, že se o výzkum zajímá premiér Benjamin Netanjahu a slíbil mu podporu, chce prý hovořit i se zástupci jiných zemí, mimo jiné i z České republiky. Do výzkumu se podle něj chtějí zapojit další státy.

K tématu

Tagy: zdravotnictví Jeruzalém studie lék Izrael koronavirus COVID-19 Nadir Arber
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama