Nejen utužení Západu: Svoboda popsal tři klíčové body války na Ukrajině. O co Rusové přišli?

Sjednocení Ukrajiny, utužení Západu i NATO a katastrofální stav ruské armády, která se postupně naučila válčit. S výročím začátku Putinovy invaze na Ukrajinu vyjmenoval bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS tři klíčové body, které uplynulý rok charakterizují. Připomněl, že i dnes nás válka ovlivňuje a mezi lidmi je téma stále živé. Prozradil také, o co za dvanáct měsíců přišli Rusové.

„Agrese Ruska sjednotila Ukrajinu. Ať už lidé mluvili rusky nebo ukrajinsky, sjednotili se a stali se silným a sebevědomým státem,“ uvedl první klíčový moment Svoboda. Za druhý označil sjednocení Západu a Severoatlantické aliance. „A třetí – ruská armáda byla na počátku útoku v katastrofálním stavu, naučila se však válčit. Nyní máme co dočinění s armádou, která si ví rady,“ zmínil poslední bod.

To, že se Rusové naučili bojovat, je podle Svobody pochopitelné. „Když vám jde v terénu o život, tak se bojovat rychle naučíte. Ruská armáda je nyní způsobná boje. Každý divák vidí, že fronta se poslední měsíce nehýbe ve prospěch ani jedné strany. Síly se zdají být vyrovnané. Proto Ukrajina žádá výraznou armádní a vojenskou pomoc, aby měla lepší technologie, a tím zvrátila válku ve svůj prospěch,“ sdělil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dobývání Kyjeva, mariupolský vzdor i krvavý Bachmut aneb Momenty, které změnily chod války

Po celý rok svět sledoval, jak statisíce Ukrajinců přichází o své domovy, rodiny i práci. Nebyli však jedinými, kteří o něco kvůli válce přišli. „Rusové zřejmě přišli o iluzi, že se obnoví bývalý Sovětský svaz – ukázalo se, že tohle se nestane. V Rusku je těžko, ale zároveň ruský nacionalismus je v mentalitě velmi silně zakořeněn. A uvidíme to v prezidentských volbách – ukážou nám, jaká je ve skutečnosti podpora Putina. Přes veškeré výhrady, že to není svobodná volba, budou volby testem,“ podotkl Svoboda.

Následně přiznal, že i rok od začátku ruské agrese nás válka stále ovlivňuje. „Podporujeme a dále budeme Ukrajinu odhodlaně podporovat, ale zároveň je to téma vnitropolitické, které politickou scénu dělí. I mezi lidmi je téma stále živé,“ zdůraznil. Dodal, že přátelství politických velmocí, která díky pomoci Ukrajině vznikla, by mohla přetrvat.

„Jde o vztahy mezi politickou reprezentací, elitou a Ukrajinou. Ale vše se testuje v čase. Pro mě je důležité, aby podpora vytrvala. Může se stát, že začne opadat – naším úkolem je tomu zabránit,“ uzavřel.

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynul přesně rok. Sledujte speciální vysílání na CNN Prima NEWS, kde experti ve studiu a reportéři přímo ze země zasažené válkou rozeberou dosavadní zásadní momenty konfliktu i budoucí kroky obou stran.

Tagy: