Syn oligarchy v F1 dojezdil: Nefér, volá. A zakládá nadaci pro odstřihnuté sportovce

V minulé sezoně formule 1 nebylo jezdce, který by schytával více kritiky a posměchu zároveň. Podle mnohých expertů neměl Nikita Mazepin dostatečnou kvalitu na to, aby působil v nejpopulárnějším seriálu motorsportu. Ale nebyly to výkony, co připravilo 23letého pilota o místo pro ročník 2022. Jednoduše řečeno za ukončení smlouvy s týmem Haas může Vladimir Putin. A sám Mazepin se cítí poškozen.

Mazepin byl nepopulární už před vstupem do formule 1. Jeho premiéra byla ohrožena kvůli tomu, že na sociálních sítích zveřejnil video, na kterém v autě osahává ženu. Špatný mediální obraz získal i tím, že byl v nižší sérii formule 2 často penalizován za nevybíravý a nebezpečný styl jízdy. Kritici opakovali, že jeho jezdecký um není bůhvíjaký a místenku v F1 získal jen díky penězům svého otce – oligarchy Dmitrije Mazepina. Ten má mimochodem úzké vazby na Vladimira Putina.

Společnost Uralkali vyrábějící a vyvážející hnojiva patřící právě Mazepinu seniorovi se stala hlavním sponzorem stáje Haas. Americký tým dokonce kvůli tomuto sponzorovi natřel své monoposty barvami ruské trikolory.

Nikita Mazepin se pak od začátku do konce sezony 2021 trápil, končil ve smyku častěji než kdokoliv jiný. I proto si vysloužil přezdívku Mazespin („spin“ znamená v angličtině točit se). V celkovém pořadí skončil na 21. místě, ačkoliv ve formuli 1 figuruje 20 pilotů. Jak je to možné? Veterán Robert Kubica nahradil na dva závody Kimiho Räikkönena, který ležel doma s covidem. A ve voze týmu Alfa Romeo zajel lepší výsledek, než který dokázal zaznamenat Mazepin za celou sezonu.

Doufal, že se v roce 2022 zbaví nálepky pilota, který za ostatními značně pokulhává. I díky tomu, že začíná éra s novými technickými pravidly slibujícími vyrovnanější závodění. Ale Mazepin u toho nakonec nebude.

Tohle jsem si nezasloužil

Podobně jako stovky až tisíce jiných ruských sportovců doplatil na to, co se Putin prostřednictvím své armády rozhodl spáchat na Ukrajině. Někteří sportovci aktuálně postavení mimo hru jsou s tím smíření, protože jde o krvavou válku. Ale jiní – včetně Mazepina – nesouhlasí. Stěžují si, že politika by neměla do sportu zasahovat.

Tým Haas oznámil, že okamžitě končí spolupráci s ruskou společností Uralkali a hlavně rozvazuje kontrakt s Mazepinem. To byla pro samotného jezdce rána, protože na základě rozhodnutí Mezinárodní automobilové federace (FIA) původně počítal jen s tím, že nebude moct startovat pod ruskou vlajkou.

Ve středu uspořádal 23letý Mazepin tiskovou konferenci. Napřed poněkud kontroverzně k válce uvedl „kdo se tam nenarodil, nebo tam nežije, tak vidí jen jednu část konfliktu“. A podotkl, že už stáj Haas se k němu nezachovala příliš chlapsky.

„O svém vyhazovu jsem se jako každý jiný dozvěděl z médií. To jsem si nezasloužil,“ hlesl ruský jezdec. „Zasloužil jsem si větší podporu týmu. Ulevilo se mi, když jsem napřed zaregistroval, že nám FIA povolila start pod neutrální vlajkou. Doufal jsem, že budu dál pilotem. Pak se vše změnilo a já ztratil sen, na kterém jsem pracoval 18 let,“ pokračoval.

Pomáhám sportovcům s ruským pasem

Jelikož měl a má pocit, že spoustu jeho krajanů ze sportovní branže je nyní kvůli ruské agresi ve východní Evropě neprávem utlačováno, rozhodl se založit pro ně nadaci. „Budeme pomáhat sportovcům, kteří kvůli politickým důvodům mimo jejich kontrolu nebudou moci závodit na nejvyšší úrovni,“ představil ideu. K tomu spolu s otcem využije peníze z Uralkali, které měly jít do týmu Haas.

Nadace dostala název „We Compete as One“ (Soutěžíme jako jeden), což lze vnímat jako určité rýpnutí si do antirasistické kampaně formule 1 pojmenované „We Race as One“. „Budeme finančně ale i jinak pomáhat sportovcům, kteří se připravovali na olympijské, paralympijské hry nebo jiné velké akce, ale pak jim na nich zakázali startovat jen kvůli tomu, jaký měli pas,“ přiblížil Mazepin, přičemž o olympijské hry nikdo z Rusů kvůli aktuálnímu válečnému konfliktu nemohl přijít. Skončily ještě před ruskou invazí. Na paralympiádě tomu tak skutečně bylo a je.

Až se dění na Ukrajině uklidní, neočekává, že by znovu spojil své jméno s týmem Haas. „Formule je nebezpečný sport a týmu, se kterým pracujete, musíte absolutně věřit. A myslím, že jim bych už nevěřil.“

Zároveň se ještě bude dohrávat roztrhání smluv s Uralkali. Podle společnosti už totiž byla většina sponzorských prostředků pro rok 2022 týmu vyplacena a americká stáj „tak nesplnila své závazky vůči Uralkali pro letošní sezónu“. Firma uvádí, že rozhodnutí Haasu ukončit smlouvu bylo „nerozumné“ a „věří, že sport by měl být vždy bez politiky a tlaku vnějších faktorů“.

Stáj skladbu svých pilotů oficiálně vyřešila ve středu večer. Kolegou Micka Schumachera bude rovněž syn bývalého pilota F1 Kevin Magnussen. Sezona začíná už za dva týdny v Bahrajnu.

Tagy:
Vladimir Putin Formule 1 motorsport sport Rusko Haas Nikita Mazepin Mezinárodní automobilová federace Dmitrij Mazepin Uralkali ruští sportovci