Tchaj-wan zasáhlo ničivé zemětřesení, největší za posledních 25 let. Úřady hlásí devět mrtvých

Tchaj-wan zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 25 let (3. 4. 2024).

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení

U východního pobřeží Tchaj-wanu v noci na středu SELČ udeřilo silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně devět mrtvých a více než 800 zraněných. Pohřešováno je 50 lidí, informovala agentura Reuters. Otřesy zasáhly celý ostrov a poničily řadu budov. Tchajwanské úřady hovoří o nejsilnějším zemětřesení za 25 let. Česká diplomacie nemá informace o žádných Češích zasažených zemětřesením na Tchaj-wanu, sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové udávají hodnotu 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně. Epicentrum otřesů se nacházelo 18 kilometrů jihovýchodně od přístavu Chua-lien na východě ostrova. Ohnisko zemětřesení, které udeřilo krátce před osmou hodinou ráno, tedy před 2:00 SELČ, leželo v hloubce 35 kilometrů, uvedla agentura AP.

K TÉMATU: Při požáru v Istanbulu zemřelo nejméně 25 lidí. Policie zadržela několik osob

Televize přinesly záběry některých budov ve městě Chua-lien, které se částečně rozpadly či zhroutily. Podle místních médií v nich zůstali uvězněni lidé. V metropoli ostrova Tchaj-peji odpadávaly části některých starších domů i novějších kancelářských budov, píše AP. Lidé v hlavním městě pociťovali i slabší následné otřesy.

Záchranáři s pomocí žebříků pomáhají dostat ven osoby, které zůstaly uvězněné v poškozených budovách. Hasiči mezitím evakuují lidi, kteří uvízli v tunelech nedaleko města Chua-lien; jsou mezi nimi i dva němečtí občané. Tchajwanské úřady oznámily, že ztratily kontakt s 50 cestujícími, kteří jeli ve dvou minibusech do hotelu v národním parku Taroko Gorge. Žádné podrobnosti úřady neuvedly, napsala agentura Reuters.

Tchajwanské vojenské letectvo oznámilo, že na jeho hlavní základně otřesy lehce poškodily šest stíhaček F-16; očekává se nicméně, že letouny se brzy vrátí do aktivní služby.

České ministerstvo zahraničí nemá zprávy o zasažených Češích. V cestovatelském systému Drozd je na Tchaj-wanu registrováno 88 českých občanů. Ani v Japonsku nejsou podle Wernerové žádní zasažení Češi.

Na celém ostrově s 23 miliony obyvatel byla přerušena vlaková doprava, některé jeho části přišly o dodávky elektřiny. Místní jaderné elektrárny jsou podle úřadů mimo ohrožení.

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, která patří mezi hlavní dodavatele čipů pro společnosti Apple a Nvidia, uvedla, že kvůli zemětřesení evakuovala některé výrobní závody, aby zajistila bezpečnost zaměstnanců.

Varování před tsunami Japonsko zrušilo

Nejbližší japonské ostrovy v jižní prefektuře Okinawa již 15 minut po otřesech hlásily příchod vlny tsunami vysoké přibližně 30 centimetrů. Úřady původně vydaly varování před vlnou vysokou až tři metry, později jej však zcela zrušily.

Do odvolání byl přerušen provoz na letišti v okinawském správním středisku Naha. Japonsko žádné oběti ani zásadnější škody nehlásí. Premiér Fumio Kišida vyjádřil na sociální síti X Tchaj-wanu účast a uvedl, že jeho země je připravena poskytnout ostrovu veškerou pomoc.

Zemětřesení jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy o síle 7,6 stupně si v roce 1999 vyžádaly více než 2400 obětí. V únoru 2018 zemřelo při zemětřesení na východním pobřeží Tchaj-wanu 15 lidí a nejméně 280 osob bylo zraněno, včetně dvou občanů České republiky.

Japonsko zasáhlo poslední velké zemětřesení začátkem letošního roku. Živel o síle 7,6 stupně zabil přes 200 lidí a způsobil metrovou vlnu tsunami a sesuvy půdy.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dronový útok v Tatarstánu

Tagy: