reklama

Těhotná mladá maminka podlehla covidu. Mohla žít, kdyby byla očkovaná, smutní otec

Tragický příběh se odehrál ve Velké Británii. Těhotná Sadie Exleyová z Wakefieldu nezvládla boj s koronavirem, lékařům se podařilo zachránit císařským řezem alespoň její dítě. Kdyby ale byla 24letá žena proti covidu naočkovaná, mohla přežít, je přesvědčen její otec. To potvrdili i lékaři. O odstrašujícím případu informují zahraniční weby.

reklama

Podle otce čtyřiadvacetileté Sadie bylo její těhotenství „bezproblémové“, neměla žádné komplikace, dokud náhle nezačala trpět migrénami a bolestmi na hrudi. O případu informoval například britský web Mirror.

Po vyšetřeních v nemocnici Pinderfields ve Wakefieldu v říjnu tohoto roku však byla dvojnásobné mamince diagnostikována krevní sraženina v plicích. Tehdy ji doktoři propustili do domácí léčby.

Její stav se ale zhoršil poté, co koncem listopadu chytila covid. O týden později ji záchranáři převezli do nemocnice v Leedsu, když ochrnula na jednu stranu těla. Později ji dokonce museli přesunout na jednotku intenzivní péče.

„Dozvěděl jsem se to po telefonu, byla to naprostá panika. Jel jsem rovnou do nemocnice. Nevím, jak popsat, co jsem cítil. Několik dní jsem nejedl, jen jsem čekal, jestli se uzdraví,“ popsal otec Sadie David Exley.

Vakcína Sadie mohla zachránit život

V nemocnici však 3. prosince mladá maminka nemoci podlehla, a to na následky krvácení do mozku. Lékařům se podařilo zachránit císařským řezem jejího syna Elliota, který přišel na svět ve 29. týdnu a vážil dva kilogramy. „Snažili se ji zachránit, ale bylo jasné, že jsme Sadie ztratili,“ uvedl Exley.

Ten řekl deníku Liverpool Echo, že jeho dcera plánovala podstoupit očkování v okamžiku, kdy na něj měla nárok, ale někdo ji přesvědčil, aby to nedělala. Lékaři potvrdili, že očkování jí mohlo zachránit život.

I podle českých odborníků je ale očkování pro těhotné ženy bezpečné. „Podle dostupných dat je vakcinace v těhotenství imunogenní a účinná. Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity,“ uvádí se například na stránkách České vakcinologické společnosti. Pro těhotné ženy doporučuje společnost zejména použití mRNA vakcín.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama