reklama

Zákaz chodit do práce nebo v noci do hospody. Experti navrhují opatření proti omikronu

Infekčnější varianta koronaviru – omikron – děsí celý svět. Řada zemí se již nyní potýká se stovkami tisíc nakažených a podle odborníků můžeme obdobnou situaci očekávat i v Česku. V plné síle by nás vlna mohla zasáhnout v polovině ledna. Jak může vláda dopady nové hrozby zmírnit a co mohou udělat občané? Experti představili své scénáře.

reklama

S omikronovou vlnou se potýká již řada zemí, zejména Velká Británie či Dánsko. Podle imunologa Václava Hořejšího bychom se od nich měli poučit a přebrat dosud získané informace. „Virus je pořád stejný, naše populace je velmi podobná severoamerickým a západoevropským společnostem. Situace proto i u nás bude stejná jako u nich,“ podotýká.

Informací o omikronu je však pomálu. Podle dosud provedených studií, které byly předběžně zveřejněny, to vypadá, že omikron způsobuje mírnější průběh nemoci, zato je však infekčnější. „Zatím se zdá, že způsobuje méně hospitalizací a vážných případů, zhruba o polovinu, ale je o hodně infekčnější. Bohužel na něj mnohem méně zabírají protilátky, které byly vyvolány očkováním nebo proděláním nemoci,“ pokračuje Hořejší.

Právě skutečnost, že omikron bude mít „k dispozici“ větší populaci, z něj činí velké riziko, které nevyváží ani lehčí průběh nemoci. „Nebezpečí je prakticky jisté – za dva týdny se zvednou čísla, nejen případů nakažených, ale i hospitalizací a úmrtí,“ myslí si imunolog.

A stejného názoru je i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „Určitě se omikronu nevyhneme. Případy v Česku máme a je otázkou času, kdy varianta omikron, která je výrazně nakažlivější, začne dominovat. Dříve či později omikron převládne,“ varuje.

Omikron by zastavil drastický lockdown

Co by Česko mohlo pro zastavení omikronové vlny udělat? Podle Hořejšího nic, až na jednu výjimku. „Jedná se o tak nakažlivý virus, že běžná opatření proti němu fungují velmi málo. Když budou lidé chodit do práce, nakazí se tam a donesou virus domů. Pokud bychom neudělali lockdown – opravdový, čínského typu, kdy se nesmí ani chodit do práce kromě vybraných profesí – tak se vlně nedá zabránit,“ míní imunolog.

Jenže, jak bylo řečeno, nakažené omikronem již v tuzemsku evidujeme. Proto se Hořejší a další odborníci přiklání k přísnějším omezením, která by mohla vlnu zmírnit a její síla by se rozložila.

V noci bez hospod a zrušení velkých akcí

„Současná opatření nejsou dostatečná. Většina odborníků navrhovala, aby byl zachován nouzový stav, a to již ze symbolického důvodu: aby lidé věděli, že situace je vážná. Proto je třeba přijímat omezení kontaktů mezi lidmi,“ myslí si Kubek. Omezit by se podle něj měly kulturní a společenské akce, stejně jako počet diváků na stadionech.

„Není dobré, aby restaurace, kde se konzumuje alkohol, byly v noci otevřené. Lidi to vede k tomu, že ztrácí zábrany a nic nedodržují,“ pokračuje s tím, že se jedná o velký hazard. „Měli bychom bojovat o to, aby zůstaly otevřené školy, lidé mohli chodit do práce, ale věci, které jsou zbytné, by se měly omezit. Nemusíme nic vymýšlet, stačí opisovat od západoevropských zemí,“ pokračoval Kubek.

O tom, že jsou současná pravidla nedostatečná, je přesvědčen i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Je jasné, že tato opatření by nezastavila ani rozbíhající se vlnu delty. Na omikron musí být restrikce přísnější, a to podstatně, abychom dokázali vlnu rozložit tak, aby se nezastavila nemocniční péče nebo třeba zásobování,“ zdůrazňuje. Osobně by doporučil, aby se přísně omezil počet lidí, kteří se mohou stýkat. „Už více jak deset lidí je nadměrně rizikové. A je tentokrát jedno, zda jsou očkovaní, nebo ne,“ dodává.

S tím souhlasí i imunolog Hořejší. „Nemoc se nejvíce šíří při shromáždění v uzavřených prostorech. Teď to budou silvestrovská setkání, kterým vláda neklade příliš velké překážky,“ připomíná. Vláda by si tak měla vzít příklad z okolních zemí, kde se nesmí setkávat více než deset lidí. „My jsme svého času měli povoleno setkávání jen pro pět lidí, pokud to nebyli členové jedné rodiny. To by mohlo vlnu zbrzdit, ale ne moc,“ dodává s tím, že lidé nadále budou chodit do práce a do školy, kde se nemoc bude šířit.

Jakmile se vlna rozjede, nemá podle něj žádný smysl populaci testovat a následně lidi trasovat. „To funguje, jen když je ohnisek málo a dají se dotrasovat kontakty. Když je to komunitní šíření lavinovité, tak to prakticky nemá cenu,“ dodává.

S tím souhlasí i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. „Dokud lze trasovat, což je důvod, proč se na omikron testuje, tak je to třeba dělat. Epidemie se tím zbrzďuje a zbytečně se touto variantou nenakazí více lidí. Jakmile ale omikron převládne, ztrácí smysl. Následně budou testy na omikron převážně pozitivní, což budeme moci říci i bez testů,“ podotýká.

Jedinou zbraní je 3. dávka

Restrikce však podle odborníků nejsou tím jediným, co může omikronovou vlnu zmírnit. „Třetí dávka očkování je zatím jediná zbraň, kterou máme. Monoklonály, které nám v minulých měsících pomáhaly zachraňovat životy, na omikron nefungují, musel by se dovézt preparát sotrovimab. Doktoři jsou tak opět téměř bezbranní. Skutečně jediné, co máme, je třetí dávka,“ zdůrazňuje Flegr.

Podotýká, že bychom o nových rizicích spojených s variantou omikron měli informovat především rizikové skupiny. „Situace bude nebezpečná. Pokud nebudou naočkovaní třetí dávkou, tak ať se zavřou a během vrcholící omikronové vlny nevycházejí ani na nákup. Policisté, zdravotníci a další osoby nezbytné pro chod státu by však třetí dávkou měly být naočkovány,“ myslí si.

Očkování zdůrazňuje i Hořejší. „Jediné opravdu účinné opatření je třetí dávka. Musíme jí co nejrychleji proočkovat co nejvíce lidí. Podle některých studií se díky ní protilátky velmi výrazně zvednou a dojde k tomu během pár dní. To by se mělo maximálně prosazovat,“ říká.

Odkázal i na návrh Jaroslava Flegra. Ten ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že by stát měl lidem za třetí dávku očkování vyplácet finanční odměnu. „Jak lidi přesvědčit k očkování: První možností je zavést ho povinně, druhou je stimulovat lidi pozitivně, jak říkal již Jaroslav Flegr a já s ním souhlasím. Pokud bychom jim dali třeba deset tisíc korun za to, že půjdou na třetí dávku, tak by většina lidí šla,“ míní Hořejší.

Kdyby se podle něj tyto náklady spočítaly, byly by o dost menší než ty, které by stát vynaložil při nekontrolovaném šíření omikronu. „Kdyby najednou lehlo s mírným onemocněním několik set tisíc nebo milionů lidí, kteří by chyběli i v kriticky důležitých zaměstnáních, tak by to byl velký problém,“ zdůvodňuje Hořejší.

Kubek pak volá po zrušení věkové hranice pro registraci ke třetí posilující dávce očkování. „Všichni, kteří o ni mají zájem, by ji měli dostat. Očkovacích látek i kapacit na očkování máme dost. Když stát není schopen odpírače přesvědčit k očkování, tak je v dané chvíli důležitější umožnit lidem, co se chtějí přeočkovat, aby tak mohli učinit. Na anvivaxery bude čas později,“ říká.

Osobně se šéf České lékařské komory přiklání k tomu, aby bylo očkování pro lidi starší 18 let povinné. „Politici k tomu však nemají odvahu, vše je politický kompromis. Nakonec se povinnému očkování ale nevyhneme. Čím déle budou politici kolem povinnosti kroužit, tím déle se budeme v epidemii plácat, umře více lidí a budou větší ekonomické ztráty,“ zdůrazňuje.

Naopak podle biochemika Zdeňka Hostomského nemá smysl dělat symbolická opatření, jako je rušení koncertů nebo v nedávné době vánočních trhů. „Z epidemiologického hlediska to je neobhajitelné. Vánoční trhy jsou venku, tam se virus nešíří. Bylo to gesto, ale zbytečné, které lidi jen irituje,“ uvádí.

„Musíme se zaměřit na zranitelné skupiny, ale nemůžeme zavírat a omezovat celou společnost. Budeme se muset viru postavit a naučit se s ním žít,“ zdůrazňuje Hostomský. Nejlepší je podle něj nechat se naočkovat a následně se viru v podstatě nebránit. „Vystavte se mu, imunitní systém to u většiny lidí dobře zvládne. Virus bude stále nakažlivější, ale méně škodlivý, což je dlouhodobá perspektiva,“ pokračuje.

Vláda by se proto měla zaměřit na pomoc rizikovým skupinám. „V této souvislosti je dobrá zpráva, že začátkem roku zde budeme mít na covid léky-pilulky. Monoklonální protilátky dobře fungují na deltu, ale údajně nebudou příliš působit na omikron. Myslím, že v první polovině roku 2022 farmaceutický průmysl zaboduje. Přijdou specifická antivirotika, která nejtěžší případy sníží,“ sděluje.

Bývalý ministr zdravotnictví Arenberger dodal, že současná opatření podle něj zatím mohou fungovat. „To ale neznamená, že bychom například neměli nosit respirátory, nebo když nemusíme, tak bychom neměli chodit do kolektivu,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama