Našel se mobil, který vypadl z letadla. Expert nastínil příčiny nehody, pomůže i učitelův objev

Bývalý pilot promluvil o příčinách incidentu

Během pátečního incidentu, kdy letadlu společnosti Alaska Airlines krátce po startu odpadlo okno a malá část trupu, vypadl jednomu z pasažérů iPhone. Ačkoliv zařízení spadlo z výšky 16 tisíc stop (téměř 5 kilometrů), na zemi ho našli v perfektním stavu. Podařilo se také najít odpadnutý díl – na své zahradě ho objevil učitel z Portlandu. Vyšetřovatelům to pomůže určit příčinu incidentu. Bývalý pilot pro CNN Prima NEWS prozradil, co mohlo drama ve vzduchu způsobit.

Nálezce iPhonu informoval o úsměvné náhodě na svém účtu na sociální síti X. Zařízení bylo stále v režimu letadlo, po odemčení se zobrazil e-mail od Alaska Airlines. Obrátil se proto na Národní úřad pro bezpečnost dopravy Spojených států amerických, kde mu údajně sdělili, že se jedná o druhý nalezený mobil z daného letu.

ČTĚTE TAKÉ: Aerolinky stahují Boeingy 737 MAX. Kvůli vypadlému oknu se musí zkontrolovat 171 strojů

Odborníci z úřadu už zkoumají každý detail otvoru, který se v letadlu utvořil. Ten vznikl po vypadnutí záslepky, která se používá v některých konfiguracích letounu v případě, že na tomto místě není nouzový východ. „Tady je ta příčina naprosto jednoznačná, to znamená, že ta záslepka byla upevněná špatně. Proč a z jakého důvodu vypadla konkrétně, musejí vyřešit specialisté,“ upřesnil bývalý pilot Boeingu 737 a letecký publicista Ladislav Keller pro CNN Prima NEWS.

Vyšetřování by nemuselo trvat dlouho, protože klíčovou část, tedy záslepku, našel v pondělí ráno učitel z Portlandu na své zahradě. Detailní prozkoumání by mělo přinést konkrétní informace, proč k nehodě došlo „Může se jednat o lidské selhání, zrovna tak tam může být konstrukční chyba,“ nastínil možnosti Keller.

K tragédii chybělo málo. Stačilo, aby místa kolem vypadlé záslepky byla obsazena.

Než bude zjednána náprava, zůstávají všechna letadla Boeing 737 Max 9 uzemněna. V Evropské unii nelétají, několik kusů vlastní jen mimounijní islandské a turecké aerolinie. Cestujících z Česka se tak uzemnění nijak nedotkne.

V pátek prožilo chvíle hrůzy 171 pasažérů a šest členů posádky. Kvůli náhlému problému s přetlakem stroji po vzletu odpadlo okno a část panelu na trupu letadla. Ve vzduchu se pohybovalo zhruba dvacet minut, poté nouzově přistálo zpět v americkém Portlandu. Hasiči následně ošetřili několik cestujících s drobnými poraněními, vážná zranění hlášena nebyla.

Tagy: