reklama

Jak zabránit těžkému průběhu covidu? Vědci z Brna podávají speciální bakterie do střev

Vědci z Brna už skoro rok pracují na klinické studii. V rámci ní pacientům s těžkým průběhem nemoci COVID-19 podávají speciální probiotika s bakteriemi, které jim ve střevě chybějí. Cílem je pomoci nakaženému vytvořit dostatek protilátek na to, aby jeho tělo dokázalo s covidem bojovat. Zdá se, že efekt takové léčby je velmi uspokojivý.

reklama

„Důvod, proč jsme se proti covidu rozhodli bojovat právě skrze střevo, je jednoduchý. Zhruba 70 až 80 procent veškeré naší imunity se vytváří ve střevě a v kooperaci se střevními bakteriemi,“ řekl pro CNN Prima NEWS molekulární biolog Petr Ryšávka, který výzkum vede.

Podle něj má každý člověk ve střevě zhruba jeden kilogram bakterií. Ty výrazně působí na imunitní systém. „Snažíme se střevní mikrobiom ovlivnit tak, abychom imunitní systém modulovali, a tím pacientovi vytvořili dostatek protilátek na to, aby dokázal s onemocněním COVID-19 efektivně bojovat,“ zmínil Ryšávka.

Výzkum probíhá na Klinice infekčních chorob ve Fakultní nemocnici Brno, a to od jara minulého roku. Ryšánek a jeho tým v současnosti monitorují zhruba 50 pacientů s těžkým průběhem covidu.

„Budeme jich mít v budoucnu až sto. Postupně je vyhodnocujeme. Víme, že u hospitalizovaných pacientů je skutečně výrazně narušen střevní mikrobiom. My se snažíme předejít cytokinové bouři, kdy se imunitní systém doslova zblázní, tím, že jej zregulujeme,“ uvedl molekulární biolog. Probiotika pro pacienty vyvíjí brněnští vědci přímo na míru.

„Jde o světový unikát. Jsou vyráběna skutečně pro každého konkrétního pacienta tak, že se nejdříve podíváme, jak to v jeho střevě vypadá, a teprve na základě analýzy navrhujeme a vyrábíme specifický koktejl probiotik. Jejich efekt je velmi vysoký,“ vysvětlil Ryšávka. Jako prevenci proti těžkému průběhu covidu doporučuje především zdravou a pestrou stravu.

„Naše střevo si můžeme představit jako velkou nádobu, ve které kvasí kilogram bakterií. Ty žijí podle toho, čím je nakrmíme. Čím pestřejší mikrobiom je, tím jsme zdravější. V případě zvýšených infekčních tlaků, mezi které patří i covid, je dobré užívat i probiotika,“ doporučil Ryšávka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama