reklama

Testováním koronavirus do kouta nezaženeme. Školy je lepší krátkodobě uzavřít, říká Vondrák

V Moravskoslezském kraji jsou největším zdrojem nákazy covidu děti, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hejtman tohoto kraje Ivo Vondrák (ANO). Zpomalit šíření nákazy by podle něj proto mohlo krátkodobé uzavření škol. „Testováním nezaženeme koronavirus do kouta. Uzavřením škol na týden či dva však můžeme předejít tomu, že by se za pár měsíců uzavřely dlouhodobě,“ uvedl Vondrák.

reklama

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 8 419 nových případů onemocnění COVID-19. Jde o třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Nejhorší epidemická situace je i nadále na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji bylo za posledních sedm dní diagnostikováno téměř 719 případů na 100 tisíc obyvatel a v sousedním Moravskoslezském kraji 641. „Čísla, která mám na stole, potvrzují, že školy jsou největším zdrojem nákazy u nás v kraji,“ uvedl hejtman tohoto kraje Ivo Vondrák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Omezit šíření nákazy by podle něj mohlo krátkodobé uzavření škol. S tímto nápadem jako první přišel ředitel Ústavu molekulární a transplantační medicíny a člen poradního týmu koalice Spolu Marián Hajdúch. Podle něj je na zvážení, zda by nebylo lepší nechat děti na dva týdny doma a poté je poslat s negativním testem zpět do školy. Podobně to vidí také Vondrák.

„Na stole mám čerstvá data, která mi zpracovává krajská hygienická stanice, kdy sledujeme, jak narůstá počet karantén na školách. Ukázalo se, že týden prázdnin, který jsme tu měli ve druhé polovině října, v podstatě vedl k tomu, že se snížil počet karantén o tisíc. Epidemie skutečně přibrzdila,“ řekl Vondrák.

„Nemůžeme si dělat iluze, že zastavíme epidemii tím, že budeme testovat. Ano, musíme udělat maximum, ale domnívám se, že testováním nezaženeme koronavirus do kouta. Je třeba se dívat na opatření v širším pohledu,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje. Podle něj je stále problém, že lidé nedodržují vyhlášená omezení. „Někdy jsem až frustrovaný z toho, jak to někteří lidé berou na lehkou váhu,“ doplnil s tím, že v jeho kraji za posledních sedm dnů zemřelo 53 lidí s covidem.

„Musíme hledat řešení – a to je podle mě očkování těch, kteří jsou ve styku s mladými. Právě mladí, kteří se nemohou proočkovat, jsou šiřiteli nákazy,“ zdůraznil.

Gazdík označil nápad za nesmyslný

Podle něj proto návrh Hajdúcha není zcestný. „Pana Hajdúcha znám a přikláním se k jeho odbornému názoru. Toto už nemůže být o politickém rozhodnutí. My se nacházíme v jakémsi vysoce rizikovém stavu a musíme si říct, že je lepší zavřít na týden či dva školy, a zabránit tak tomu, že za pár měsíců budeme muset uzavřít všechny na delší dobu,“ uvedl.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík však ve vysílání CNN Prima NEWS označil tento nápad za nesmyslný. „Školy a žáci v minulých vlnách trpěli nejvíc ze zemí EU, zavřít školy v této situaci je nesmysl. K takovému řešení by se mělo přistoupit až v úplně nejhorší situaci, kterou si ani nedokážu představit. Do té doby by se měla uplatňovat lokální řešení, tedy testování a zrychlení hygieny,“ okomentoval Gazdík Vondrákův návrh.

Nevěří prý tomu, že by se uzavírka týkala jen 14 dnů. „Ten pokus tu byl loni a nakonec to dopadlo tak, že školy byly uzavřené víc než tři měsíce,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovými vlastníky. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat konec v jeho funkci.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě před tím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama