reklama

Učit s respirátorem je problém. Neočkovaní pedagogové si stěžují na diskriminaci

Učitelé, kteří za sebou nemají kompletní očkování proti covidu, mohou od pondělí předstoupit před žáky jedině v respirátoru a musejí se pravidelně testovat. Část kantorů s tím problém nemá, jiní ale mluví o diskriminaci.

reklama

Petra Hlaváčová učí na Základní škole generála Františka Peřiny angličtinu. Očkovat se původně chtěla, po první dávce ale měla zdravotní potíže a očkování raději nedokončila. Teď musí učit v respirátoru. „Je to komplikace, protože hlavně při výuce jazyků je důležité, aby děti odezíraly a viděly vám na ústa,“ vysvětlila Hlaváčková.

Na této základní škole vyučuje 80 pedagogů, nenaočkovaných je 11 z nich. Někteří vakcínu odmítli ze zdravotních důvodů, jiní z osobních. Například Radka Štauberová Procházková věří, že by u ní nemoc měla jen lehký průběh. Nerozumí tomu, proč ona musí nosit respirátor a nechat se testovat, zatímco naočkovaní kolegové, kteří mohou covid také přenášet, nemusejí.

„Jsou oproti nám zvýhodněni. Myslím si, že to je pro každého důvod k zamyšlení, jestli tady jde skutečně o to, že chráníme svoje zdraví, a nebo o finanční nebo politické boje,“ uvedla.

Pokud je ve třídě jedno z dětí pozitivních, naočkovaný učitel může pracovat dál. Nenaočkovaný musí s celou třídou do karantény. „Musí být doma a ostatní učitelé za něj musí suplovat jak distančně, tak prezenčně,“ popsala ředitelka školy Jarmila Pavlišová.

Povinnost nosit pří výuce respirátor kritizují i někteří učitelé základních uměleckých škol. „Vadí mi takové opatření. Klavírista musí sledovat jak klávesy, tak i notový zápis a s rouškou je to problém,“ uvedla klavíristka a učitelka na ZUŠ v Plzni Táňa Vaněčková. Kantoři, kteří mají nosit respirátor a nebudou ho mít, mohou dostat od hygieny pokutu ve výši několika tisíc korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama