Učit s respirátorem je problém. Neočkovaní pedagogové si stěžují na diskriminaci

Učitelé, kteří za sebou nemají kompletní očkování proti covidu, mohou od pondělí předstoupit před žáky jedině v respirátoru a musejí se pravidelně testovat. Část kantorů s tím problém nemá, jiní ale mluví o diskriminaci.

Petra Hlaváčová učí na Základní škole generála Františka Peřiny angličtinu. Očkovat se původně chtěla, po první dávce ale měla zdravotní potíže a očkování raději nedokončila. Teď musí učit v respirátoru. „Je to komplikace, protože hlavně při výuce jazyků je důležité, aby děti odezíraly a viděly vám na ústa,“ vysvětlila Hlaváčková.

Na této základní škole vyučuje 80 pedagogů, nenaočkovaných je 11 z nich. Někteří vakcínu odmítli ze zdravotních důvodů, jiní z osobních. Například Radka Štauberová Procházková věří, že by u ní nemoc měla jen lehký průběh. Nerozumí tomu, proč ona musí nosit respirátor a nechat se testovat, zatímco naočkovaní kolegové, kteří mohou covid také přenášet, nemusejí.

„Jsou oproti nám zvýhodněni. Myslím si, že to je pro každého důvod k zamyšlení, jestli tady jde skutečně o to, že chráníme svoje zdraví, a nebo o finanční nebo politické boje,“ uvedla.

Pokud je ve třídě jedno z dětí pozitivních, naočkovaný učitel může pracovat dál. Nenaočkovaný musí s celou třídou do karantény. „Musí být doma a ostatní učitelé za něj musí suplovat jak distančně, tak prezenčně,“ popsala ředitelka školy Jarmila Pavlišová.

Povinnost nosit pří výuce respirátor kritizují i někteří učitelé základních uměleckých škol. „Vadí mi takové opatření. Klavírista musí sledovat jak klávesy, tak i notový zápis a s rouškou je to problém,“ uvedla klavíristka a učitelka na ZUŠ v Plzni Táňa Vaněčková. Kantoři, kteří mají nosit respirátor a nebudou ho mít, mohou dostat od hygieny pokutu ve výši několika tisíc korun.

Tagy: