Testujme ve školách každé pondělí, navrhuje Plaga. Ministerstvo zdravotnictví zkritizoval

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že i přes rostoucí počet nakažených covidem nebude nutné uzavírat školy. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Vyzývá však k nastavení systému, který zaručí bezpečné prostředí na školách. „Testování vždy v pondělí je jednou z cen, jak bezpečnost prezenční výuky zvýšit,“ podotkl.

Plagu potěšilo, že judikatura Nejvyššího správního soudu rozhodla, že mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ve věci plošného uzavření škol nebyla řádně vyhlášena. „Věřím, že vláda, ať už současná nebo budoucí, k plošnému uzavření škol již nepřistoupí,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Souhlasí s tím, že se covid šíří i mezi studenty a učiteli, ale školy prý nejsou hlavním semeništěm nákazy. Proto podle něj není jejich plošné uzavření na místě. „Jako ministerstvo školství chceme po zdravotnictví, aby nastavilo systém, který ve školách zajistí maximálně bezpečné prostředí. Testování vždy v pondělí je jednou z cest, jak bezpečnost prezenční výuky zvýšit,“ pokračoval. A to i za podmínky, že by se nadále testovalo antigenními testy. „Byť dlouhodobě prosazuji testy PCR,“ doplnil.

PCR odběrné týmy

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová přišla s návrhem, že by se od 15. listopadu, kdy by mělo skončit lokální testování na školách v okresek postižených vysokou mírou nákazy, přestalo testovat antigenními testy. Nově by tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice, podle ní měly testování zajišťovat mobilní PCR odběrné týmy.

„Strategie resortu zdravotnictví se mění každou chvíli. Už v lednu jsme přišli s tím, aby se více testovalo PCR testy. V srpnu jsme znovu tuto debatu s hlavní hygieničkou vedli. Ubezpečovala nás, že má mobilní PCR odběrné týmy, které budou zasahovat přímo na místě,“ připomněl.

„K 15. listopadu – dle slov Svrčinové – pravděpodobně skončí testování antigenními testy na školách. Hygienici by pak měli vydávat žádanky, aby šly děti s rodiči na odběrová místa. Po ministru Vojtěchovi budu chtít odpověď, jak je zajištěno mobilní odebírání, které Svrčinová již v srpnu slibovala,“ sdělil.

Plaga dodal, že má s ministerstvem zdravotnictví ještě jeden problém. „Bylo nám slíbeno, že při určování okresů, ve kterých se budou školy lokálně testovat, se bude vycházet z aktuálních predikcí ředitele ÚZIS Jaroslava Duška, které jsou přesné. Nechápu proto, proč se postupovalo podle starých dat,“ uzavřel.

Tagy: