reklama

Testujme ve školách každé pondělí, navrhuje Plaga. Ministerstvo zdravotnictví zkritizoval

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že i přes rostoucí počet nakažených covidem nebude nutné uzavírat školy. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Vyzývá však k nastavení systému, který zaručí bezpečné prostředí na školách. „Testování vždy v pondělí je jednou z cen, jak bezpečnost prezenční výuky zvýšit,“ podotkl.

reklama

Plagu potěšilo, že judikatura Nejvyššího správního soudu rozhodla, že mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ve věci plošného uzavření škol nebyla řádně vyhlášena. „Věřím, že vláda, ať už současná nebo budoucí, k plošnému uzavření škol již nepřistoupí,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Souhlasí s tím, že se covid šíří i mezi studenty a učiteli, ale školy prý nejsou hlavním semeništěm nákazy. Proto podle něj není jejich plošné uzavření na místě. „Jako ministerstvo školství chceme po zdravotnictví, aby nastavilo systém, který ve školách zajistí maximálně bezpečné prostředí. Testování vždy v pondělí je jednou z cest, jak bezpečnost prezenční výuky zvýšit,“ pokračoval. A to i za podmínky, že by se nadále testovalo antigenními testy. „Byť dlouhodobě prosazuji testy PCR,“ doplnil.

PCR odběrné týmy

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová přišla s návrhem, že by se od 15. listopadu, kdy by mělo skončit lokální testování na školách v okresek postižených vysokou mírou nákazy, přestalo testovat antigenními testy. Nově by tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice, podle ní měly testování zajišťovat mobilní PCR odběrné týmy.

„Strategie resortu zdravotnictví se mění každou chvíli. Už v lednu jsme přišli s tím, aby se více testovalo PCR testy. V srpnu jsme znovu tuto debatu s hlavní hygieničkou vedli. Ubezpečovala nás, že má mobilní PCR odběrné týmy, které budou zasahovat přímo na místě,“ připomněl.

„K 15. listopadu – dle slov Svrčinové – pravděpodobně skončí testování antigenními testy na školách. Hygienici by pak měli vydávat žádanky, aby šly děti s rodiči na odběrová místa. Po ministru Vojtěchovi budu chtít odpověď, jak je zajištěno mobilní odebírání, které Svrčinová již v srpnu slibovala,“ sdělil.

Plaga dodal, že má s ministerstvem zdravotnictví ještě jeden problém. „Bylo nám slíbeno, že při určování okresů, ve kterých se budou školy lokálně testovat, se bude vycházet z aktuálních predikcí ředitele ÚZIS Jaroslava Duška, které jsou přesné. Nechápu proto, proč se postupovalo podle starých dat,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama