CNN Prima News těžba ropy

těžba ropy

Výpis příspěvků ke štítku „těžba ropy“

Kubáček: Bidenovo jednání v Saúdské Arábii skončilo debaklem. Pro Česko je to špatná zpráva

Jednání mezi Saúdskou Arábii a Joem Bidenem skončilo debaklem. Zejména pro Evropu i Českou republiku je to špatná zpráva, okomentoval blízkovýchodní setkání politolog Jan Kubáček na CNN Prima NEWS. Americkému prezidentovi se nepodařilo naplnit cíl jeho zahraniční cesty, během níž měl přesvědčit země Perského zálivu, aby výrazně navýšily těžbu ropy a pomohly tím zlepšit situaci na trhu s energiemi.

Češi tankují nejdražší benzín od roku 2014. Jeho cena vydrží, míní analytici

Zatímco v květnu roku 2020 jsme tankovali nejlevnější pohonné hmoty za posledních jedenáct let, nyní své čtyřkolé miláčky krmíme naopak těmi nejdražšími. V případě benzinu jsou ceny nejvyšší od roku 2014. Litr teď v Česku stojí v průměru 33,93 Kč. Nafta zdražuje výrazně pomaleji, ale i tak se jedná o nevyšší cifru od loňského ledna. Litr řidiče vyjde na 31,83 Kč. Podle analytiků se ale růst cen zastaví.

Poptávka po ropě silně stoupne. Pohonné hmoty budou postupně zdražovat

Podle Mezinárodní energetické agentury lze v příštím roce očekávat rychlý návrat poptávky po ropě. Zatímco letos by mohla klesnout o více než osm procent, za celý rok 2021 zaznamená téměř šestiprocentní oživení. Vzhledem k tomu, že produkce ropy nebude s poptávkou držet krok, cena černého zlata nejspíše poroste. Následkem toho stoupnou i ceny pohonných hmot na benzínových pumpách, pravděpodobně však nepřekročí úroveň z doby před koronavirovou pandemií.

Kartel OPEC i Rusko omezí těžbu ropy. Čeští řidiči se zdražování pohonných hmot bát nemusí 

Kartel OPEC a další klíčoví producenti v čele s Ruskem budou omezovat těžbu ropy i v druhé polovině roku a v prvním čtvrtletí roku 2020. Po náročném, více než desetihodinovém jednání se na tom včera dohodli účastníci vídeňského summitu kartelu. Stávající limity těžby ropy prodloužili od dalších devět měsíců. Čeští řidiči se ale růstu cen pohonných hmot zatím příliš bát nemusejí.