Biden si zasloužil o debakl. V Saúdské Arábii neuspěl s jednáním
Jednání mezi Saúdskou Arábii a Joem Bidenem skončilo debaklem. Zejména pro Evropu i Českou republiku je to špatná zpráva, okomentoval blízkovýchodní setkání politolog Jan Kubáček na CNN Prima NEWS. Americkému prezidentovi se nepodařilo naplnit cíl jeho zahraniční cesty, během níž měl přesvědčit země Perského zálivu, aby výrazně navýšily těžbu ropy a pomohly tím zlepšit situaci na trhu s energiemi.
Biden uvedl, že USA budou pokračovat v aktivním a angažovaném partnerství na Blízkém východě. Zdůraznil také, že je prvním americkým prezidentem na návštěvě regionu od doby, co se USA stáhly z Afghánistánu. Rovněž na summitu apeloval na představitele arabských zemí, z nichž některé jsou kritizovány za represe vůči kritikům či nedodržování práv žen či menšin, aby umožnili svobodu slova.
Jedním z hlavních cílů Bidenovy právě skončené čtyřdenní cesty na Blízký východ ovšem bylo podle analytiků přesvědčit ropné velmoci ke zvýšení těžby ropy, což by mohlo pomoci snížit její cenu na světových trzích. Žádná ze zemí účastnících se summitu se doposud ani nepřipojila k USA a dalším západním státům v protiruských sankcích.
Bidenovo jednání podle mnohých expertů neskončilo příliš slavně a energetickému trhu nejspíše neuleví.
„Znamená, že nedojde k žádnému významnému výkyvu. Cena bude v lepším případě stagnovat. Mnozí očekávali, že jednání se Saúdskou Arábií budou v lepším případě neutrální, spíše chladná. Naplnilo se, že byla chladná, ale spíše skončila debaklem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
Pro Evropu i Českou republiku je výsledek setkání na Blízkém východě nepříznivou zprávou. „Pokud by došlo na navýšení těžby či promýšlení alternativních dodavatelů a paralelních cest, jak dostat ropu do Evropy, v tu chvíli by to vytvářelo pozitivnější tlak na dodavatele a cenu. Nebyli bychom v tak nepříjemně vydíratelné pozici,“ pokračoval odborník. K žádné podobné dohodě ale na saúdskoarabské půdě nakonec nedošlo.
Co může dělat česká vláda? Nabízejí se dvě věci
Na otázku, zda by za současné situace neměla přijít s dalším opatřením vláda Petra Fialy (ODS), nabídl Kubáček dvě cesty. „Jsem přesvědčen, že první věc, na kterou by se vláda měla zaměřit, je otázka speciálních daní na sektorové dodavatele, zejména energetické firmy. Má to logiku – jsme země, která vyváží elektřinu,“ nastínil, co by mohlo zmírnit dopady zdražování energií v ČR.
„Dále si myslím, že by bylo velmi nosné a pozitivní zaměřit se na řešení, jestli opravdu veškerou zde vyrobenou elektřinu musíme prodávat skrze energetickou burzu v Lipsku. Zda jako jiné země nejsme schopni dotovanou část ponechat tady pro české domácnosti. V mnoha sektorech se dostáváme na hranici bytí a nebytí. Už je to maximálně měsíc nebo dva, pak to může být velké dopady nejen na růstu nezaměstnanosti, ale pádu řady ekonomických celků a velkých firem,“ varoval na závěr Kubáček.
Americký prezident Joe Biden (nalevo) a korunní saúdskoarabský princ Muhammad bin Salmán (napravo) Zdroj: Getty Images
Americký prezident Joe Biden na návštěvě Saúdské Arábie Zdroj: Getty Images
Americký prezident Joe Biden na návštěvě Saúdské Arábie Zdroj: Getty Images
Americký prezident Joe Biden (nalevo) a korunní saúdskoarabský princ Muhammad bin Salmán (napravo) Zdroj: AP