Mezi šesti koronavirem nejvíce postiženými firmami jsou hned tři těžařské. Na pandemii ale doplatili také letečtí dopravci, automobilky nebo banky. Ztráty deseti nejzasaženějších firem světa čítají dohromady přes 85 miliard dolarů, vyplývá ze statistiky portálu HowMuch.net.
Negativní dopady koronavirové pandemie na sobě zatím nejvíce pociťuje těžařská společnost British Petroleum, která dosud odepsala 21,2 miliardy dolarů (necelých 470 miliard korun). Jen o tři miliardy nižší ztráty hlásí další těžař, společnost Shell. Třetí příčku obsadil bankovní dům Santander, kterému koronavirus vzal 12,7 miliardy dolarů (přes 280 miliard korun).
Ztráty dalších společností už se počítají v jednotkách miliard. Z automobilek byl nejvíc bit francouzský Renault. Ten přišel o 8,6 miliardy dolarů a hned za ním následuje letecká společnost Delta Airlines (6,3 miliardy). V první desítce nejpostiženějších najdeme ještě společnosti Chevron (těžba ropy; minus 4,7 miliardy dolarů), American Airlines (aerolinie; 4,3), DuPont (chemický průmysl; 3,1), Air France-KLM (aerolinie; 3,1) a Boeing (výroba letadel; 3).
Žebříček firem podle největších ztrát není nijak překvapivý. Koresponduje s tím, které sektory ekonomiky buď podlehly následkům karantény přímo (zejména letecký průmysl), nebo zprostředkovaně (těžba ropy). Je možná překvapivé, že pořadí vévodí právě British Petroleum a Shell, ačkoli se může na první pohled zdát, že daleko více se dopady koronaviru projevily na všem, co souvisí s letectvím.
Automobilky se zatím drží
Jenže trh s leteckou dopravou je daleko více konkurenční (funguje na něm mnoho hráčů) než odvětví těžby ropy, a tak ztráty jednotlivých firem budou logicky hlubší právě v sektoru dobývání černého zlata. Navíc pozemní doprava mohla jen těžko nahradit výpadek spotřeby pohonných hmot zapříčiněný praktickým zastavením dopravy letecké. Kromě toho došlo také k výraznému propadu dopravy námořní, jejíž podíl na spotřebě pohonných hmot rovněž není zanedbatelný.
Překvapivě rovněž může působit skutečnost, že v první desítce tohoto žebříčku najdeme pouze jediného zástupce automobilového průmyslu, přestože prodeje vozidel ve druhém čtvrtletí meziročně propadly o desítky procent. Ve druhé desítce jsou už dvě, a to Volkswagen a General Motors. Dohromady přišly o dvě miliardy dolarů. Dá se předpokládat, že s přibývajícími měsíci trvání koronavirové pandemie a předkládaným opětovným zpřísňováním některých opatření se bude žebříček firem podle ztráty utrpěné v důsledku šíření nákazy stále měnit.