Vláda Spojených států amerických dala v pondělí zelenou těžbě ropy a plynu v aljašské chráněné rezervaci. Jde o další případ toho, kdy americké úřady upřednostnily hospodářské zájmy před ochranou nedotčené přírody.
Aljašský guvernér Michael Dunleavy se nechal slyšet, že otevření rezervace pro těžbu vytvoří nová pracovní místa a podpoří státní hospodářství, které je do značné míry závislé na produkci ropy. Ochránci přírody i opozice tento krok kritizují – těžba ropy totiž poškodí zdejší jedinečný ekosystém, ale i původní obyvatele. Na celém světě je přitom v současné době přebytek vytěžené ropy a její ceny jsou nízké. I ve světle obav z klimatických změn či klesajících cen ropy je proto s podivem, že by se ropné společnosti chtěly zaměřit raději na nejistou budoucnost nákladné těžby v chráněné rezervaci, když je ve Spojených státech mnoho již ověřených míst, kde je ropy stále dostatek. Jde například o západní Texas či Oklahomu. Několik velkých amerických bank prohlásilo, že případně odmítnou těžbu v tomto regionu financovat.
Navrhovaná těžba ropy či plynu by zničila jedinečný ekosystém rezervace. Zdroj: Wikipedia
Rezervace o rozloze téměř osmi milionů hektarů je domovem mnoha druhů zvířat. Jde o největší přírodní rezervaci v zemi. Žijí tu lední medvědi i grizzlyové, sobové, rosomáci či bobři. Mnoho druhů je na existenci rezervace závislých. Jsou na ni závislé i některé zdejší kmeny původních obyvatel, jelikož některé druhy živočichů i rostlin potřebují ke své obživě. Velká část plánované těžby by především zasáhla oblast, kde se rodí sobi. Již v roce 2001 biologové varovali, že v případě zásahů do rezervace budou sobové nuceni rodit mláďata na místech, kde budou ohrožena predátory. Těžba by přinesla zkázu i ledním medvědům, kteří jsou kvůli klimatickým změnám stále častěji nuceni trávit většinu života na souši.
Navrhovaná oblast těžby by přinutila soby, aby svá mláďata rodili na riskantních místech. Zdroj: Wikipedia
Navrhovaná oblast těžby by přinutila soby, aby svá mláďata rodili na riskantních místech. Zdroj: Wikipedia
Produkce ropy na Aljašce (i v celých USA) v posledních desetiletích klesá. O těžbě v rezervaci se mluví již od konce sedmdesátých let. Někteří odborníci honbu za arktickou ropou připodobňují k „nové studené válce“. Cesta k otevření rezervace těžařům však započala až v roce 2017, kdy byl schválen první návrh Trumpovy administrace. Nejde o její první kontroverzní krok stran ochrany životního prostředí. Kromě toho, že v roce 2017 USA odstoupily od Pařížské klimatické dohody a uvolnily regulaci znečištění vzduchu, jde například o to, že bylo povoleno používání seismických výbuchů při hledání podmořských úložišť plynu a ropy, nebo o změny v prosazování zákona na ochranu ohrožených druhů ve prospěch hospodářského užitku.