reklama

Trump schválil těžbu v aljašské rezervaci. V ohrožení jsou medvědi i sobi

Vláda Spojených států amerických dala v pondělí zelenou těžbě ropy a plynu v aljašské chráněné rezervaci. Jde o další případ toho, kdy americké úřady upřednostnily hospodářské zájmy před ochranou nedotčené přírody.

reklama

Aljašský guvernér Michael Dunleavy se nechal slyšet, že otevření rezervace pro těžbu vytvoří nová pracovní místa a podpoří státní hospodářství, které je do značné míry závislé na produkci ropy. Ochránci přírody i opozice tento krok kritizují – těžba ropy totiž poškodí zdejší jedinečný ekosystém, ale i původní obyvatele. Na celém světě je přitom v současné době přebytek vytěžené ropy a její ceny jsou nízké. I ve světle obav z klimatických změn či klesajících cen ropy je proto s podivem, že by se ropné společnosti chtěly zaměřit raději na nejistou budoucnost nákladné těžby v chráněné rezervaci, když je ve Spojených státech mnoho již ověřených míst, kde je ropy stále dostatek. Jde například o západní Texas či Oklahomu. Několik velkých amerických bank prohlásilo, že případně odmítnou těžbu v tomto regionu financovat.

Rezervace o rozloze téměř osmi milionů hektarů je domovem mnoha druhů zvířat. Jde o největší přírodní rezervaci v zemi. Žijí tu lední medvědi i grizzlyové, sobové, rosomáci či bobři. Mnoho druhů je na existenci rezervace závislých. Jsou na ni závislé i některé zdejší kmeny původních obyvatel, jelikož některé druhy živočichů i rostlin potřebují ke své obživě. Velká část plánované těžby by především zasáhla oblast, kde se rodí sobi. Již v roce 2001 biologové varovali, že v případě zásahů do rezervace budou sobové nuceni rodit mláďata na místech, kde budou ohrožena predátory. Těžba by přinesla zkázu i ledním medvědům, kteří jsou kvůli klimatickým změnám stále častěji nuceni trávit většinu života na souši.

Produkce ropy na Aljašce (i v celých USA) v posledních desetiletích klesá. O těžbě v rezervaci se mluví již od konce sedmdesátých let. Někteří odborníci honbu za arktickou ropou připodobňují k „nové studené válce“. Cesta k otevření rezervace těžařům však započala až v roce 2017, kdy byl schválen první návrh Trumpovy administrace. Nejde o její první kontroverzní krok stran ochrany životního prostředí. Kromě toho, že v roce 2017 USA odstoupily od Pařížské klimatické dohody a uvolnily regulaci znečištění vzduchu, jde například o to, že bylo povoleno používání seismických výbuchů při hledání podmořských úložišť plynu a ropy, nebo o změny v prosazování zákona na ochranu ohrožených druhů ve prospěch hospodářského užitku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama