reklama

Trump schválil těžbu v aljašské rezervaci. V ohrožení jsou medvědi i sobi

V ohrožení jsou nyní lední medvědi i další druhy tamějších zvířat, ale i původní kmeny.
Zdroj: Wikipedia

Vláda Spojených států amerických dala v pondělí zelenou těžbě ropy a plynu v aljašské chráněné rezervaci. Jde o další případ toho, kdy americké úřady upřednostnily hospodářské zájmy před ochranou nedotčené přírody.

reklama

Aljašský guvernér Michael Dunleavy se nechal slyšet, že otevření rezervace pro těžbu vytvoří nová pracovní místa a podpoří státní hospodářství, které je do značné míry závislé na produkci ropy. Ochránci přírody i opozice tento krok kritizují – těžba ropy totiž poškodí zdejší jedinečný ekosystém, ale i původní obyvatele. Na celém světě je přitom v současné době přebytek vytěžené ropy a její ceny jsou nízké. I ve světle obav z klimatických změn či klesajících cen ropy je proto s podivem, že by se ropné společnosti chtěly zaměřit raději na nejistou budoucnost nákladné těžby v chráněné rezervaci, když je ve Spojených státech mnoho již ověřených míst, kde je ropy stále dostatek. Jde například o západní Texas či Oklahomu. Několik velkých amerických bank prohlásilo, že případně odmítnou těžbu v tomto regionu financovat.

Navrhovaná těžba ropy či plynu by zničila jedinečný ekosystém rezervace.
Navrhovaná těžba ropy či plynu by zničila jedinečný ekosystém rezervace.
Zdroj: Wikipedia

Rezervace o rozloze téměř osmi milionů hektarů je domovem mnoha druhů zvířat. Jde o největší přírodní rezervaci v zemi. Žijí tu lední medvědi i grizzlyové, sobové, rosomáci či bobři. Mnoho druhů je na existenci rezervace závislých. Jsou na ni závislé i některé zdejší kmeny původních obyvatel, jelikož některé druhy živočichů i rostlin potřebují ke své obživě. Velká část plánované těžby by především zasáhla oblast, kde se rodí sobi. Již v roce 2001 biologové varovali, že v případě zásahů do rezervace budou sobové nuceni rodit mláďata na místech, kde budou ohrožena predátory. Těžba by přinesla zkázu i ledním medvědům, kteří jsou kvůli klimatickým změnám stále častěji nuceni trávit většinu života na souši.

Navrhovaná oblast těžby by přinutila soby, aby svá mláďata rodili na riskantních místech.
Navrhovaná oblast těžby by přinutila soby, aby svá mláďata rodili na riskantních místech.
Zdroj: Wikipedia

Produkce ropy na Aljašce (i v celých USA) v posledních desetiletích klesá. O těžbě v rezervaci se mluví již od konce sedmdesátých let. Někteří odborníci honbu za arktickou ropou připodobňují k „nové studené válce“. Cesta k otevření rezervace těžařům však započala až v roce 2017, kdy byl schválen první návrh Trumpovy administrace. Nejde o její první kontroverzní krok stran ochrany životního prostředí. Kromě toho, že v roce 2017 USA odstoupily od Pařížské klimatické dohody a uvolnily regulaci znečištění vzduchu, jde například o to, že bylo povoleno používání seismických výbuchů při hledání podmořských úložišť plynu a ropy, nebo o změny v prosazování zákona na ochranu ohrožených druhů ve prospěch hospodářského užitku.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Já na bráchu, brácha na mě. České hokejisty na MS nejspíš potáhnou sourozenecké dvojice
Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Další články
reklama
reklama