reklama

Trump schválil těžbu v aljašské rezervaci. V ohrožení jsou medvědi i sobi

V ohrožení jsou nyní lední medvědi i další druhy tamějších zvířat, ale i původní kmeny.
Foto: Wikipedia

Vláda Spojených států amerických dala v pondělí zelenou těžbě ropy a plynu v aljašské chráněné rezervaci. Jde o další případ toho, kdy americké úřady upřednostnily hospodářské zájmy před ochranou nedotčené přírody.

reklama

Aljašský guvernér Michael Dunleavy se nechal slyšet, že otevření rezervace pro těžbu vytvoří nová pracovní místa a podpoří státní hospodářství, které je do značné míry závislé na produkci ropy. Ochránci přírody i opozice tento krok kritizují – těžba ropy totiž poškodí zdejší jedinečný ekosystém, ale i původní obyvatele. Na celém světě je přitom v současné době přebytek vytěžené ropy a její ceny jsou nízké. I ve světle obav z klimatických změn či klesajících cen ropy je proto s podivem, že by se ropné společnosti chtěly zaměřit raději na nejistou budoucnost nákladné těžby v chráněné rezervaci, když je ve Spojených státech mnoho již ověřených míst, kde je ropy stále dostatek. Jde například o západní Texas či Oklahomu. Několik velkých amerických bank prohlásilo, že případně odmítnou těžbu v tomto regionu financovat.

Rezervace o rozloze téměř osmi milionů hektarů je domovem mnoha druhů zvířat. Jde o největší přírodní rezervaci v zemi. Žijí tu lední medvědi i grizzlyové, sobové, rosomáci či bobři. Mnoho druhů je na existenci rezervace závislých. Jsou na ni závislé i některé zdejší kmeny původních obyvatel, jelikož některé druhy živočichů i rostlin potřebují ke své obživě. Velká část plánované těžby by především zasáhla oblast, kde se rodí sobi. Již v roce 2001 biologové varovali, že v případě zásahů do rezervace budou sobové nuceni rodit mláďata na místech, kde budou ohrožena predátory. Těžba by přinesla zkázu i ledním medvědům, kteří jsou kvůli klimatickým změnám stále častěji nuceni trávit většinu života na souši.

Produkce ropy na Aljašce (i v celých USA) v posledních desetiletích klesá. O těžbě v rezervaci se mluví již od konce sedmdesátých let. Někteří odborníci honbu za arktickou ropou připodobňují k „nové studené válce“. Cesta k otevření rezervace těžařům však započala až v roce 2017, kdy byl schválen první návrh Trumpovy administrace. Nejde o její první kontroverzní krok stran ochrany životního prostředí. Kromě toho, že v roce 2017 USA odstoupily od Pařížské klimatické dohody a uvolnily regulaci znečištění vzduchu, jde například o to, že bylo povoleno používání seismických výbuchů při hledání podmořských úložišť plynu a ropy, nebo o změny v prosazování zákona na ochranu ohrožených druhů ve prospěch hospodářského užitku.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama