reklama

Napětí ve Středomoří eskaluje, Turecko bude těžit ve vodách Kypru

Turecko stupňuje svou agresivitu ve Středomoří. V sobotu vyšle do výsostných kyperských vod těžební lodě Yavuz, chce zde těžit ropu a zemní plyn. Proti turecké aktivitě ve Středomoří dlouhodobě protestuje Řecko.

reklama

Úmysl Turecka těžit v kyperských vodách vyplynul z dat námořního informačního systému Navtex. Prostřednictvím něj Turecko varovalo, aby se ostatní plavidla vyhnula oblasti zhruba 100 kilometrů jihozápadně od ostrova Kypr. Vrtné operace zde chce provádět až do 20. srpna.

Podle serveru Greek Reporter se jedná již o sedmý případ v letošním roce, kdy chce Turecko těžit ve výlučné ekonomické zóně Kypru. Tu definuje mezinárodní smlouva OSN jako území 370 kilometrů od pobřeží, Turecko však tuto smlouvu nikdy nepodepsalo.

Naopak se odvolává na smlouvu loni podepsanou s lybijskou vládou uznávanou OSN. Kontrakt stanovil námořní hranici mezi Lybií a Tureckem a přiřkl Turecku též rozsáhlé území mezi ostrovy Kréta, Kypr a Rhodos. Turecký ministr energetiky Fatih Dönmez oznámil už v květnu, že by zde země mohla začít zkoumat přítomnost ropy.

Dohodu mezi Tureckem a Lybií však na půdě OSN napadly ostatní státy východního Středomoří, zejména Řecko. Odporuje podle nich mezinárodnímu právu kromě jiného proto, že byla uzavřena bez jednání s ostatními státy v regionu.

Ankara obhajuje své těžební záměry také tím, že z ropy nalezené ve Středomoří by měla profitovat též Severokyperská turecká republika. Tu jako stát uznává pouze Turecko a považuje se tak za jejího garanta.

Můžeme vám způsobit ekonomické problémy, hrozí Turecku Řekové

Etnický a územní spor sahá až do let 1570-71, kdy byl Kypr dobyt Turky. Předtím byl osídlen Řeky, na ostrově tak vznikla dvě odlišná společenství. Roku 1878 ostrov ovládli Britové, v roce 1960 zde vznikla nezávislá republika. Na 80 procent obyvatel bylo řeckého původu, přičemž velká část z nich si přála připojení Kypru k Řecku.

Ústavní krize vyústila o tři roky později v ozbrojený konflikt obou etnik, kterým začala jejich postupná separace. V roce 1974 vyvolala řecká vojenská junta na Kypru pokus o převrat, na který Turecko reagovalo obsazením severní části ostrova. V současnosti jsou obě etnika zcela oddělena, separuje je demarkační Attilova linie, která odpovídá bojové linii z roku 1974.

Kromě plánované těžby v kyperské ekonomické zóně způsobilo napětí nedávné rozhodnutí Spojených států zapojit kyperské Řeky do svého mezinárodního vojenského tréninkového programu. Mluvčí turecké vládní strany Omer Celik se nechal slyšet, že takový krok povede k destabilizaci východního Středomoří. „Jakýkoliv krok, který se staví k oběma částem ostrova nerovně, je proti právu a spravedlnosti,“ řekl.

Řecko kvůli operacím v kyperské ekonomické zóně vyzvalo EU k uvalení sankcí na Turecko. Unie sice doporučila Turecku, aby od operace ustoupilo, na sankcích se však členské země neshodly. Řecko však přesto Turecku jménem Unie pohrozilo s tím, že se sankce zvažují.

Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias zdůraznil, že Evropská unie je hlavním obchodním partnerem Turecka, a může mu tak způsobit vážné ekonomické problémy, pokud bude chtít. „Turecko ví, kam to povede, vyjádřili jsme se jasně. Řecké území je také evropským územím, a Unie musí svá teritoria chránit,“ řekl.

Tagy:
Turecko Řecko konflikt těžba ropy Kypr Yavuz územní spor Středomoří

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama