Podle Mezinárodní energetické agentury lze v příštím roce očekávat rychlý návrat poptávky po ropě. Zatímco letos by mohla klesnout o více než osm procent, za celý rok 2021 zaznamená téměř šestiprocentní oživení. Vzhledem k tomu, že produkce ropy nebude s poptávkou držet krok, cena černého zlata nejspíše poroste. Následkem toho stoupnou i ceny pohonných hmot na benzínových pumpách, pravděpodobně však nepřekročí úroveň z doby před koronavirovou pandemií.
Koronavirová pandemie se na trhu s ropou v právě probíhajícím roce podepíše tak, jako ještě nikdy v historii. Ekonomická krize drtivě dopadla na poptávku po ropě, která kvůli rozsáhlým protiepidemickým opatřením letos klesne o více než osm procent. Díky tomu dramaticky klesla cena ropy, na což následně reagovaly země OPEC a OPEC+ omezením těžby o zhruba deset milionů barelů denně.
V příštím roce se však v důsledku očekávaného silného hospodářského oživení dá počítat s masivním návratem poptávky po této strategické surovině – o téměř šest procent. Vyplývá to z červnové zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) o stavu globálního ropného trhu. Rovněž zvýšení poptávky bude podle ní největší v historii.
Paliva přes léto nezdraží
Mezinárodní energetická agentura ale předpokládá, že těžaři nebudou schopni s rostoucí poptávkou držet krok. Produkce ropy se má v příštím roce zvýšit v průměru jen o 1,7 milionů barelů denně, což představuje necelá dvě procenta. I to půjde na vrub koronaviru. Ropné společnosti totiž v důsledku rekordně nízkých cen ropy omezily své investice meziročně zhruba o dvacet procent, což se projeví na poklesu těžebních kapacit.
Z nesouladu mezi rychlým růstem poptávky a jen pozvolným zvětšováním nabídky nutně vyplývá, že ropa bude v příštím roce zdražovat. A s ní i pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Na úroveň před nástupem koronavirové pandemie, kdy ropa atakovala hranici 70 dolarů za barel, se ale zřejmě nepodíváme. Například ropná společnost British Petroleum snížila svou dlouhodobě očekávanou cenu ropy o třicet procent a počítá s návratem na 55 dolarů za barel v horizontu příštích dvou let.
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund nás tak v nadcházejících měsících rapidní zdražování nafty ani benzínu nečeká. „Rozhodně nelze vyloučit, že i přes léto budou ceny jak benzínu, tak nafty v pásmu od 26 do 27 korun za litr. V souhrnu by tak paliva mohla být levnější než v letní sezóně krizového roku 2009,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Letošní léto tak bude pro motoristy nejlacinější za posledních skoro dvacet let.