Šlachta: Z policistů cítím zoufalství, Rakušan je arogantní. Kritiky se nebojí, oponoval Letocha
Kam v létě (nejen) s dětmi? Vyrazte do úplně jiného muzea ve Žďáru nad Sázavou
Slovo muzeum má spousta lidí spojené se slovem nuda. V tom, které najdete na zámku ve Žďáru nad Sázavou, se ale určitě nudit nebudete. Je držitelem ocenění Živa Award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě, v roce 2018 bylo zařazeno na 2. místo v kategorii Muzea České republiky ve výběru známého cestovatelského portálu TripAdvisor a honosí se také titulem Stavba Vysočiny 2016.
Dlouhé texty byste v muzeu hledali marně, vše důležité se dozvíte z audioprůvodce se sluchátky, v nichž uslyšíte dialog malého děvčátka z dnešní doby a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera, kteří se stanou vašimi průvodci a kromě češtiny zvládnou mluvit i anglicky, německy, francouzsky, polsky nebo rusky. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů, jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely. Sahat na exponáty je v tomto muzeu přímo doporučeno. Motem současných vlastníků zámku, rodiny Kinských, je: „Společnost, která tvoří, může vzkvétat a žít dál.”
V muzeu to bude bavit dospělé i děti
Jedinečné multimediální prvky vás doslova vtáhnou do děje. Budete se těšit na další a další a další exponát… Přízemí expozice je věnováno cisterciáckému řádu a temnému středověku, první patro vám umožní pohled do krásného a barevného světa baroka. Vychutnejte si kombinaci zážitkových prvků s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí.
Muzeum nové generace
Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte si virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesuňte do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Žďárské Muzeum nové generace je prvním místem na cestě za poznáním Žďárských vrchů. Není to totiž jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera – dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, Zelené hory (památka UNESCO) i širokého okolí. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie k cestě. Ta může vést z muzea třeba Po stopách Santiniho spolu s průvodcem po celém areálu zámku.
Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou
Pro děti mají letos ve Žďáru nad Sázavou připravenou speciální zážitkovou výstavu, kterou připravila písecká Sladovna a díky níž mohou nejen děti, ale i dospělí až do konce července zažít včelí svět všemi smysly. Na výstavu vstoupíte jako člověk, ale to bude trvat jen krátkou chvíli. Velmi rychle se totiž stanete včelkou a vydáte se na cestu za poznáním, na jejímž konci navštívíte i chrám samotné včelí královny.
Objevování včelího světa
V roli včelky začnete objevovat včelí svět. Ocitnete se v dřevěném labyrintu, v němž budete muset rozpoznat a využít všechny smysly. Každá včela zde má svůj úkol a všechny přispějí ke správnému fungování celého včelstva. Výstava je o překonávání strachu z neznáma, o spolupráci i o včelách jako takových. Díky výstavě se naučíte své smysly objevovat a používat tak, abyste byli celému včelstvu co nejprospěšnější. Čeká vás úchvatné prostředí s krásnými dřevěnými kulisami, zvukové i vizuální efekty, dobrodružství i zábava. A na konci cesty včelím městem vstoupíte do chrámu samotné královny, která má pro vás malé překvapení.
Na výlet po okolí Žďáru nad Sázavou si vyčleňte klidně celý víkend nebo i více dnů, budete mít pořád co objevovat.