reklama

Topolánek: Volba prezidenta? Chtěl bych ve druhém kole vybírat mezi Kalouskem a Němcovou

Mirek Topolánek se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal o tom, jak by mohly probíhat nadcházející prezidentské volby, které Česko čekají zhruba za rok. Expremiér, který sám v roce 2018 své štěstí v boji o Hrad zkusil, se obává, aby se hlavou státu nestal Andrej Babiš. Líbil by se mu naopak Miroslav Kalousek či Miroslava Němcová.

reklama

Mirek Topolánek v případě prezidentských voleb z roku 2018 oznámil kandidaturu jen dva měsíce před otevřením volebních místností. Sám to zpětně považuje za chybu.

„Kandidoval jsem pozdě a bylo to špatně. Sice nešlo o hlavní důvod, ale o jeden z důvodů, proč se mi nepodařilo kampaň ani pořádně rozjet,“ zmínil.

Nakonec v prvním kole obdržel něco přes 221 tisíc hlasů a se 4,3 procenty skončil na šestém místě. Budoucím kandidátům by doporučil, aby s oficiální kampaní začali v době, kdy předseda Senátu vyhlásí termín voleb, tedy zhruba v počátku letošního podzimu.

Rozdělování společnosti?

„Přál bych si, aby kandidáti představili svou vizi České republiky a abychom znali jejich ideové spektrum. Mám strach, že ta kampaň bude o zástupných tématech, která rozdělují společnost a nesouvisí přímo s výkonem prezidenta,“ bojí se Topolánek. Své obavy vyjádřil také nad možnou kandidaturou bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Obávám se, podobně jako mnoho dalších českých občanů, že by to mohl být Andrej Babiš, a to po docela neúspěšné osmileté administrativní misi,“ řekl Topolánek a poté naopak zmínil dvě jména, která by si na postu prezidenta představit uměl: „Vím, že je to neuskutečnitelné, ale chtěl bych volit ve druhém kole mezi Miroslavou Němcovou a Miroslavem Kalouskem. Je to spíš zbožné přání.“

Andrej Babiš má podle drtivé většiny zatím existujících průzkumů velkou šanci postoupit do druhého kola. Zda by i v něm pak uspěl, závisí podle expertů na tom, kdo by do finále postoupil s ním. Sám Babiš zatím svou kandidaturu nepotvrdil ani nevyvrátil.

Mají Topolánkovi favoriti šanci?

Prý se definitivně rozhodne až v září. „Plno lidí by si přálo, abych kandidoval, ale rozhodující názor pro mě bude názor mé rodiny,” dodal Babiš. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že šéf hnutí ANO už prezidentskou kampaň defacto začal, a to koupí obytného vozu, se kterým by chtěl od února objíždět republiku.

O Topolánkových zbožných přáních, kterými jsou senátorka Miroslava Němcová (ODS) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), se v médiích v souvislosti s prezidentskou kandidaturou mluví rovněž docela často. Ani jednomu z politiků však zatím příliš nenahrávají volební preference. Kalousek se definitivně rozhodne na konci zimy, Němcová svůj případný boj o Hrad v poslední době příliš nekomentovala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama