Topolánek: Volba prezidenta? Chtěl bych ve druhém kole vybírat mezi Kalouskem a Němcovou

Mirek Topolánek

Topolánek o prezidentské kampani

Mirek Topolánek se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal o tom, jak by mohly probíhat nadcházející prezidentské volby, které Česko čekají zhruba za rok. Expremiér, který sám v roce 2018 své štěstí v boji o Hrad zkusil, se obává, aby se hlavou státu nestal Andrej Babiš. Líbil by se mu naopak Miroslav Kalousek či Miroslava Němcová.

Mirek Topolánek v případě prezidentských voleb z roku 2018 oznámil kandidaturu jen dva měsíce před otevřením volebních místností. Sám to zpětně považuje za chybu.

„Kandidoval jsem pozdě a bylo to špatně. Sice nešlo o hlavní důvod, ale o jeden z důvodů, proč se mi nepodařilo kampaň ani pořádně rozjet,“ zmínil.

Nakonec v prvním kole obdržel něco přes 221 tisíc hlasů a se 4,3 procenty skončil na šestém místě. Budoucím kandidátům by doporučil, aby s oficiální kampaní začali v době, kdy předseda Senátu vyhlásí termín voleb, tedy zhruba v počátku letošního podzimu.

Rozdělování společnosti?

„Přál bych si, aby kandidáti představili svou vizi České republiky a abychom znali jejich ideové spektrum. Mám strach, že ta kampaň bude o zástupných tématech, která rozdělují společnost a nesouvisí přímo s výkonem prezidenta,“ bojí se Topolánek. Své obavy vyjádřil také nad možnou kandidaturou bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Obávám se, podobně jako mnoho dalších českých občanů, že by to mohl být Andrej Babiš, a to po docela neúspěšné osmileté administrativní misi,“ řekl Topolánek a poté naopak zmínil dvě jména, která by si na postu prezidenta představit uměl: „Vím, že je to neuskutečnitelné, ale chtěl bych volit ve druhém kole mezi Miroslavou Němcovou a Miroslavem Kalouskem. Je to spíš zbožné přání.“

Andrej Babiš má podle drtivé většiny zatím existujících průzkumů velkou šanci postoupit do druhého kola. Zda by i v něm pak uspěl, závisí podle expertů na tom, kdo by do finále postoupil s ním. Sám Babiš zatím svou kandidaturu nepotvrdil ani nevyvrátil.

Mají Topolánkovi favoriti šanci?

Prý se definitivně rozhodne až v září. „Plno lidí by si přálo, abych kandidoval, ale rozhodující názor pro mě bude názor mé rodiny,” dodal Babiš. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že šéf hnutí ANO už prezidentskou kampaň defacto začal, a to koupí obytného vozu, se kterým by chtěl od února objíždět republiku.

O Topolánkových zbožných přáních, kterými jsou senátorka Miroslava Němcová (ODS) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), se v médiích v souvislosti s prezidentskou kandidaturou mluví rovněž docela často. Ani jednomu z politiků však zatím příliš nenahrávají volební preference. Kalousek se definitivně rozhodne na konci zimy, Němcová svůj případný boj o Hrad v poslední době příliš nekomentovala.

Tagy: