reklama

Zeman ani Fiala tomu nerozumí. Babiš obhajuje, proč odsouhlasil Green Deal

Premiér Petr Fiala (ODS) ani prezident Miloš Zeman tomu nerozumí, reagoval bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) na kritiku, že odsouhlasil takzvanou Zelenou dohodu. Green Deal počítá s omezením vlivu Evropy na oteplování planety. Nezúčastnit se dohody znamená podle Babiše nebýt v Evropské unii.

reklama

„Mám pocit, že tomu premiér ani pan prezident nerozumí, ani jeden ani druhý,“ reagoval v neděli pro CNN Prima NEWS Babiš na kritiku ohledně Green Dealu. Podle premiéra Fialy se z dohody už nedá vymanit. V neděli ji v Partii televize CNN Prima NEWS označil za cíl, ke kterému jsou nyní přijímána další rozhodnutí. „A tam je důležité, aby Česká republika měla jasnou pozici a dokázala prosadit věci, na kterých jí záleží,“ zdůraznil Fiala.

Zeman k odstoupení od Green Dealu vyzval ve svém vánočním projevu. „Pokud se to nelíbilo panu prezidentovi, měl předcházejícího premiéra důrazně žádat, aby s něčím takovým nesouhlasil,“ uvedl k tomu v Partii předseda vlády Fiala a připomněl, že Green Deal odsouhlasil jeho předchůdce Babiš.

„Vyjednali jsme s Polskem dohodu, že evropské členské státy se v průměru zavazují snížit emise o 55 procent do roku 2030. A původně mělo jít o závazek každého jednotlivého státu. To jsme odmítli, což je velký úspěch,“ stojí si ale za svým Babiš.

„Za druhé jsme spolu s Polskem vyjednali, že dostaneme obrovské peníze do modernizačního fondu. To znamená, že Česká republika může dostat až bilion. To jsou dvě věci, které na úrovni Evropské rady byly vyjednané a jsou velice výhodné pro Českou republiku,“ zdůraznil šéf ANO.

Nezúčastnit se Green Dealu znamená nebýt v EU

Zároveň připomněl, že se zatím jedná jen o politickou dohodu. „Tyto dvě věci jsou zatím jen vyjednané, ne podepsané. To se také musí naučit pan premiér, jak to tam funguje,“ káral Babiš Fialu. Dodal, že po dvou letech iniciativy Česka a Francie Evropská komise odsouhlasí jádro a plyn jako nízkoemisní energetický zdroj, což považuje za svůj další úspěch.

Green Deal přinese podle Babiše 13 různých zákonů, o kterých bude vyjednávat právě Fiala. „Takže jsem zvědavý, jak to vyjedná. Jedná se například o ty šílenosti, že se nebudou vyrábět spalovací motory a že jednou skončí plyn, které jsme zásadně odmítali, když jsme o tom jednali,“ uvedl Babiš.

Nezúčastnit se Green Dealu podle něj v podstatě znamená nebýt v Evropské unii. „To je tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě a je potřeba, aby si to pánové nastudovali,“ zopakoval expremiér.

Zatímco Zeman chce, aby nová vláda Česko ze Zelené dohody pro Evropu vyvázala, protože program podle něj způsobuje růst cen energií, Fiala ovšem o něčem takovém neuvažuje. „Chtěl bych  s vážností varovat před různými politickými spasiteli a populisty, kteří budou tvrdit, že řešení je jednoduché. Že stačí něco odmítnout nebo odněkud vystoupit. Není to pravda,“ řekl ve svém novoročním projevu.

Nová česká vláda tvořená koalicemi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, která se ujala moci 17. prosince, označila Green Deal ve svém programu za příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření modernizovat ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí. Při vyjednávání konkrétních opatření chce ale vláda v EU zohledňovat možné sociální dopady a specifické podmínky České republiky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama