reklama

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama

Prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval lídra koalice Spolu Petra Fialu (ODS) novým českým premiérem. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus byl po návratu z nemocnice do sídla v Lánech oddělený ve speciálním průhledném boxu. Fiala i Zeman měli na sobě respirátory.

„Zeman dopředu deklaroval, že jeho srdci nejbližší je ANO. Když volby prohrálo, čekal jsem z jeho strany daleko rychlejší jednání. Formálně svolal jednání Sněmovny na poslední den. Když přijal Fialu do nemocnice, nic nebránilo tomu, aby ho tehdy jmenoval. I teď hrátky kolem nominantů svědčí o tom, že Zeman bude vyjednávání natahovat,“ zhodnotil aktuální politické dění Topolánek.

Zeman v sobě nalezl negativní vlastnosti

Zemanovi popřál pevné zdraví. „Znovu v sobě nalezl negativní vlastnosti, tak si myslím, že je plně v pořádku. Průtahy beru jako potvrzení Zemanova ega. Bude chtít novou vládu ovlivňovat, nemá k tomu ale žádné síly,“ podotkl.

Velké debaty se vedou také kolem jmenování ministrů. Zemanovi se podle informací médií nelíbí kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský z Pirátů. Kvůli dřívějšímu podnikání na Kypru pak odstoupil také kandidát na post ministra průmyslu a obchodu, místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik.

„Jednotlivá jména ministrů si sice dovedu představit úplně jiná, strany ale podle mě s ohledem na jednání pětikoalice přistoupily k nominaci zodpovědně. S rozhodnutím pana Michalika odstoupit jsem nesouhlasil,“ konstatoval Topolánek.

S premiérem Petrem Fialou je ale nadmíru spokojený. „Je klidnou silou, která dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami. Dokáže být dostatečně tvrdý, aby takto složitý vládní kolektiv uřídil. Jsem s ním absolutně spokojen,“ pochválil ho Topolánek, který byl  stejně jako Fiala předsedou ODS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama