Zeman v neděli jmenoval Fialu premiérem. Prezident byl oddělen průhlednou stěnou

Prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli nákaze Zemana byli odděleni průhlednou stěnou.

„Ústavní akt se uskuteční za nejpřísnějších hygienických opatření, která dosud Kancelář prezidenta republiky řešila. Prezident republiky vyslovil se všemi opatřeními osobní souhlas a ochotu je v zájmu věci podstoupit. Prezident bude v místnosti od přítomných osob oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Přítomné osoby budou mít nasazeny respirátory třídy FFP3. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována, včetně všech předmětů,“ uvedl ještě před jmenováním mluvčí prezidenta Ovčáček v tiskovém prohlášení.

O podobných podmínek mluvila i hlavní hygienička. Izolace, kterou stanovila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), umožňuje podle Svrčinové být se Zemanem v přímém kontaktu jen členům rodiny nebo zdravotníkům. Podobu jmenovacího ceremoniálu konzultoval s hlavní hygieničkou šéf středočeské hygienické stanice, který k tomu dostal žádost z prezidentské kanceláře, s níž věc řeší. Zeman s Fialou by spolu mohli mluvit například pomocí mikrofonů, sdělila v sobotu v ČT.

Pokud by totiž došlo k výjimce ve všeobecných pravidlech, nebylo by to podle Svrčinové fér k ostatním občanům. „Oprávněně by se ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Musí platit pro všechny úplně stejně,“ řekla Svrčinová už v pátek.

Vojtěch: Pravidla platí pro každého

Hlavní hygieničku podpořil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO): „Mohu zopakovat, že všeobecná pravidla platí pro každého. Pokud má jedinec pozitivní PCR test, musí nastoupit do čtrnáctidenní karantény. Nesmí se tak setkávat s dalšími lidmi – s výjimkou rodinných příslušníků a lékařů.“ Fiala však na páteční tiskové konferenci zmínil, že jmenování má probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla.

Zeman měl Fialu původně jmenovat už v pátek. I přesto, že mu členové lékařského konzilia doporučovali, aby v ÚVN ještě zůstal, vydal se do Lán už ve čtvrtek dopoledne. Tam však strávil jen pár hodin a poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus, se musel do ÚVN vrátit.

Tagy: