reklama

Zeman v neděli jmenoval Fialu premiérem. Prezident byl oddělen průhlednou stěnou

Prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli nákaze Zemana byli odděleni průhlednou stěnou.

reklama

„Ústavní akt se uskuteční za nejpřísnějších hygienických opatření, která dosud Kancelář prezidenta republiky řešila. Prezident republiky vyslovil se všemi opatřeními osobní souhlas a ochotu je v zájmu věci podstoupit. Prezident bude v místnosti od přítomných osob oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Přítomné osoby budou mít nasazeny respirátory třídy FFP3. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována, včetně všech předmětů,“ uvedl ještě před jmenováním mluvčí prezidenta Ovčáček v tiskovém prohlášení.

O podobných podmínek mluvila i hlavní hygienička. Izolace, kterou stanovila Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), umožňuje podle Svrčinové být se Zemanem v přímém kontaktu jen členům rodiny nebo zdravotníkům. Podobu jmenovacího ceremoniálu konzultoval s hlavní hygieničkou šéf středočeské hygienické stanice, který k tomu dostal žádost z prezidentské kanceláře, s níž věc řeší. Zeman s Fialou by spolu mohli mluvit například pomocí mikrofonů, sdělila v sobotu v ČT.

Pokud by totiž došlo k výjimce ve všeobecných pravidlech, nebylo by to podle Svrčinové fér k ostatním občanům. „Oprávněně by se ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Musí platit pro všechny úplně stejně,“ řekla Svrčinová už v pátek.

Vojtěch: Pravidla platí pro každého

Hlavní hygieničku podpořil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO): „Mohu zopakovat, že všeobecná pravidla platí pro každého. Pokud má jedinec pozitivní PCR test, musí nastoupit do čtrnáctidenní karantény. Nesmí se tak setkávat s dalšími lidmi – s výjimkou rodinných příslušníků a lékařů.“ Fiala však na páteční tiskové konferenci zmínil, že jmenování má probíhat tak, aby byly dodrženy všechny hygienické předpisy a pravidla.

Zeman měl Fialu původně jmenovat už v pátek. I přesto, že mu členové lékařského konzilia doporučovali, aby v ÚVN ještě zůstal, vydal se do Lán už ve čtvrtek dopoledne. Tam však strávil jen pár hodin a poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus, se musel do ÚVN vrátit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama