Miloš Zeman by měl v neděli 28. listopadu v 11 hodin jmenovat šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. Česká republika tak bude mít dva premiéry, a to do doby, než prezident republiky jmenuje i další členy nového kabinetu. Nejde o novou situaci. Souběh dvou předsedů vlád Česko zažilo prakticky po každých volbách do Poslanecké sněmovny.
Dnes spolu jednali premiér Fiala a premiér Babiš. I k takové situaci bude moci od neděle 28. listopadu v Česku dojít. Oslovení „pane premiére“ totiž bude náležet jak Andreji Babišovi (ANO), tak Petru Fialovu (ODS). Rozdíl mezi nimi bude hlavně v tom, že první jmenovaný svou vládu má, druhý ji teprve sestaví a navrhne prezidentu Miloši Zemanovi ke jmenování.
Kubáček: Zeman musí při jmenování Fialy ukázat akceschopnost, stále mu hrozí článek 66
Prezident Miloš Zeman si při nedělním jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem nesmí dovolit projevit nemohoucnost, naopak musí ukázat akceschopnost, řekl politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Připomněl, že poslanci a senátoři stále mohou vytáhnout článek 66 Ústavy, kterým by prezidenta ze zdravotních důvodů zbavili pravomocí.
A to je z hlediska vykonávání premiérských pravomocí zcela zásadní věc. „Petr Fiala bude mít zatím jen jeden úkol: Sestavit vládu, představit ji prezidentovi a obhájit si před ním své kandidáty na ministry. Zatím nadále povládne pouze jeden premiér, a to ten v demisi, Andrej Babiš,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
Premiér bez pravomocí, ale s benefity
Podle něho totiž česká Ústava vnímá vládu jako kolektivní orgán. „Tedy premiér bez ministrů nemůže vládnout a rozhodovat. Ač má budoucí premiér většinu v Poslanecké sněmovně. Dokud nemá jmenované ministry, nemá moc a právo vládnout,“ dodal Jan Kubáček.
Ústava ani Petru Fialovi nestanovuje lhůtu, do níž musí členy své vlády vybrat a navrhnout jejich jmenování prezidentu republiky Miloši Zemanovi. „Dvojpremiérství“ tak v České republice může trvat libovolně dlouho. Z Fialova pohledu by ovšem nějaká zdržovací taktika vůbec nedávala smysl. Už jen proto, že sám několikrát avizoval svou připravenost k převzetí vládní odpovědnosti.
Jak jmenovat Fialu premiérem? Za Zemanem může přijít i ve skafandru, říká Svoboda
Ještě v pátek ráno se zdálo, že slib do rukou prezidenta Zemana složí Petr Fiala (ODS) až za dva týdny, kdy by hlavě státu měla skončit izolace. Nakonec bude vše jinak. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že hlava státu nového premiéra jmenuje již v neděli, a to v Lánech. Vzhledem k Zemanově nákaze je však otázkou, jak Fialovo jmenování proběhne. Možné formy této akce se už staly terčem internetových vtipálků.
Přestože Petr Fiala nebude mít žádné skutečné pravomoci, na určité benefity se těšit může. Od chvíle jmenování mu náleží premiérský plat, služební vůz s majáčkem, ochranka nebo kancelář ve vládní vile. Předseda ODS by také mohl začít reprezentovat Českou republiku navenek při případných setkáních hlav států.
Když Tošovský střídal Klause
Něco podobného nabídl někdejší předseda vlády z ODS Petr Nečas svému nástupci Jiřímu Rusnokovi v červnu 2013. Tehdy mohl Rusnok už jako český premiér odcestovat na summit Evropské unie. „On mi sdělil, že se chce věnovat primárně sestavení nové vlády, takže na toto jednání budu muset odjet já,“ řekl tehdy novinářům Petr Nečas.
Poprvé Česká republika zažila dva předsedy vlády na konci roku 1997. To když demisi podala tehdejší vláda Václava Klause, která skončila mimo jiné kvůli skandálům týkajících se financování největší vládní strany ODS. 17. prosince toho roku jmenoval prezident Václav Havel předsedou nové vlády Josefa Tošovského, celý jeho kabinet byl ale jmenován až 2. ledna 1998. Do té doby vládla sestava Václava Klause v demisi.
Pro Česko šlo o zcela novou situaci, přestože se volby do Poslanecké sněmovny konaly na jaře roku 1996 a k obměně kabinetu po nich došlo. Jenže osoba premiéra zůstala stejná. Václav Klaus totiž předsedal už vládě, která byla ve funkci od roku 1992, a Václav Havel jej jmenoval premiérem i po zmíněných parlamentních volbách na přelomu května a června 1996.