Třešně nad zlato: V Česku se prodávají i za 700 korun, zákazníky si přesto najdou

Třešně nad zlato

České třešně zatím dozrávají, k dostání jsou ale již ty z dovozu – ať už z Itálie, Španělska nebo třeba Turecka. Ceny jsou i vyšší než 400 korun za kilogram. Podle Ovocnářské unie budou čeští pěstitelé zdejší třešně prodávat mnohem levněji, stačí si prý jen počkat.

„Meruňky jsou řecké, třešně jsou španělské, rajčata jsou z Holandska, jahody bývají někdy české, někdy německé,“ ukazoval na ovoce a zeleninu na svém stánku prodejce v Praze. Kilogram španělských třešní vás zde vyjde bez koruny na čtyři stovky. I tak je o ně prý zájem.

ČTĚTE TAKÉ: Podívejte se, jak německý Lidl srazil ceny. Bude se prudké zlevňování týkat i Česka?

„Kupujou, kupujou, protože je mají opravdu rádi. Byť to berou tak po hrstičkách, spíš tak na ochutnání,“ doplnil stánkař pro CNN Prima NEWS. Zelinář Roman Bendík třešně z Itálie prodává za 500 korun za kilogram. „Podle toho, jak vypadají a jak mají lidé zrovna před výplatou,“ odpověděl na otázku, zda je o ně zájem.

„Byť je mám moc ráda, tak bych si to za ty peníze nekoupila,“ vyjádřila se k tématu oslovená žena. Na sociálních sítích pobouřily veřejnost třešně, které byly v Mladé Boleslavi k dostání za 790 korun za kilo. Komu by se náhodou z cenovky u třešní protáčely panenky, může sáhnout třeba po exotice. Kilogram hroznů se dá sehnat za 100 Kč, mandarinky byly ještě o polovinu levnější.

Devadesátiletý zahrádkář Jaroslav Huďa těm, kteří mohou, doporučuje vysadit si vlastní strom. „Třešinka stojí tři stovky, trvá to čtyři, pět roků, než vám začne plodit. A pokud jste mladí, je vám třeba 40 let, tak se to vyplatí. Užijete toho, stejně jako já,“ řekl.

Cena na farmách? Kilogram kolem stokoruny

U cest dozrávají hlavně ptáčnice. Podle Ovocnářské unie bude s třešněmi na bublaninu nejlepší počkat si na českou úrodu a pak nakupovat přímo u pěstitelů. „Běžná cena na farmách se pro konečného spotřebitele pohybuje kolem té stokoruny,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza očekává, že ceny v obchodech a řetězcích i v sezóně dosáhnou dvou až tří set korun. „Musíte je skladovat někde v nízké teplotě, aby se nezkazily. Ty náklady na energie jsou velké,“ vysvětlil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Z vesnic mizí tradiční české hospody, kvůli nezájmu a energiím. Zachraňují je i Vietnamci

Tagy:
ovoce zelenina ekonomika třešně Česko produkty a služby ekonomika, obchod a finance zájem o jídlo a pití