reklama

Krádež jako trestný čin až od deseti tisíc korun? Senát projedná návrhy novely

Senátoři budou na středečním zasedání řešit novelu trestního zákoníku a trestního řádu. Podle plánu ministerstva spravedlnosti by se měla mimo jiné zvýšit hranice pro posouzení, která krádež je pouze přestupek a která už trestný čin.

reklama

Hranice se určuje podle výše vzniklé škody. Pokud jde o krádež se škodou do pěti tisíc korun, podle současného trestního zákoníku se jedná o přestupek. Krádeže se škodou nad tuto částku se posuzují jako trestný čin, za který v případě odsouzení hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky. Hranice by se měla podle ministerstva spravedlnosti zvýšit na deset tisíc korun. Důvod je především fakt, že od roku 2002, kdy byla současná hranice stanovena, došlo k poměrně výrazné inflaci, zvýšila se hodnota peněz a vzrostla také minimální mzda.

K tématu

Navýšily by se i další sazby

Někteří senátoři ale s plánovanou změnou nesouhlasí a už avizovali, že ji nepodpoří. Zvýšení hranice by podle nich přineslo nejen větší počet krádeží, mohlo by také motivovat některé zloděje, aby kradli věci či peníze nad hranicí pěti tisíc korun.

Ekonom Tomáš Pfeiler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poskytl rozbor stavu za posledních osmnáct let. Vyjádřil se také k novele. „Rozhodně by to nemělo být zvýšení na dvojnásobek, myslím si, že to je přílišné zvýšení. Pokud se podíváme na roční přírůstek průměrných spotřebitelských cen, od roku 2002 bychom se dostali zhruba na 42 procent. Přesnější by byla částka kolem sedmi a půl tisíce korun, pokud by měla korespondovat s inflací,“ uvedl Pfeiler.

K tématu

Novela ale počítá i s navýšením dalších sazeb, které posuzují trestný čin. Mezi ně patří také škoda nikoli malá, u které je hranice současně nastavená na 25 tisíc korun. Ta by se po novelizaci měla zvýšit na 50 tisíc korun.

Změna by znamenala také navýšení hranice pro škody velkého rozsahu a prospěchy velkého rozsahu, třeba korupce. Tyto škody jsou současně nastaveny od pěti milionů korun, nově by se zvýšily až na deset milionů. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) ale upozorňuje, že případné navýšení by mohlo ovlivnit třeba kauzu Davida Ratha, který by v případě podání úspěšného dovolání, mohl dosáhnout i snížení svého trestu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama