reklama

Krádež jako trestný čin až od deseti tisíc korun? Senát projedná návrhy novely

Senátoři budou na středečním zasedání řešit novelu trestního zákoníku a trestního řádu. Podle plánu ministerstva spravedlnosti by se měla mimo jiné zvýšit hranice pro posouzení, která krádež je pouze přestupek a která už trestný čin.

reklama

Hranice se určuje podle výše vzniklé škody. Pokud jde o krádež se škodou do pěti tisíc korun, podle současného trestního zákoníku se jedná o přestupek. Krádeže se škodou nad tuto částku se posuzují jako trestný čin, za který v případě odsouzení hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky. Hranice by se měla podle ministerstva spravedlnosti zvýšit na deset tisíc korun. Důvod je především fakt, že od roku 2002, kdy byla současná hranice stanovena, došlo k poměrně výrazné inflaci, zvýšila se hodnota peněz a vzrostla také minimální mzda.

Navýšily by se i další sazby

Někteří senátoři ale s plánovanou změnou nesouhlasí a už avizovali, že ji nepodpoří. Zvýšení hranice by podle nich přineslo nejen větší počet krádeží, mohlo by také motivovat některé zloděje, aby kradli věci či peníze nad hranicí pěti tisíc korun.

Ekonom Tomáš Pfeiler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poskytl rozbor stavu za posledních osmnáct let. Vyjádřil se také k novele. „Rozhodně by to nemělo být zvýšení na dvojnásobek, myslím si, že to je přílišné zvýšení. Pokud se podíváme na roční přírůstek průměrných spotřebitelských cen, od roku 2002 bychom se dostali zhruba na 42 procent. Přesnější by byla částka kolem sedmi a půl tisíce korun, pokud by měla korespondovat s inflací,“ uvedl Pfeiler.

Novela ale počítá i s navýšením dalších sazeb, které posuzují trestný čin. Mezi ně patří také škoda nikoli malá, u které je hranice současně nastavená na 25 tisíc korun. Ta by se po novelizaci měla zvýšit na 50 tisíc korun.

Změna by znamenala také navýšení hranice pro škody velkého rozsahu a prospěchy velkého rozsahu, třeba korupce. Tyto škody jsou současně nastaveny od pěti milionů korun, nově by se zvýšily až na deset milionů. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) ale upozorňuje, že případné navýšení by mohlo ovlivnit třeba kauzu Davida Ratha, který by v případě podání úspěšného dovolání, mohl dosáhnout i snížení svého trestu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama