reklama

Krádež jako trestný čin až od deseti tisíc korun? Senát projedná návrhy novely

Senátoři budou na středečním zasedání řešit novelu trestního zákoníku a trestního řádu. Podle plánu ministerstva spravedlnosti by se měla mimo jiné zvýšit hranice pro posouzení, která krádež je pouze přestupek a která už trestný čin.

reklama

Hranice se určuje podle výše vzniklé škody. Pokud jde o krádež se škodou do pěti tisíc korun, podle současného trestního zákoníku se jedná o přestupek. Krádeže se škodou nad tuto částku se posuzují jako trestný čin, za který v případě odsouzení hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky. Hranice by se měla podle ministerstva spravedlnosti zvýšit na deset tisíc korun. Důvod je především fakt, že od roku 2002, kdy byla současná hranice stanovena, došlo k poměrně výrazné inflaci, zvýšila se hodnota peněz a vzrostla také minimální mzda.

Navýšily by se i další sazby

Někteří senátoři ale s plánovanou změnou nesouhlasí a už avizovali, že ji nepodpoří. Zvýšení hranice by podle nich přineslo nejen větší počet krádeží, mohlo by také motivovat některé zloděje, aby kradli věci či peníze nad hranicí pěti tisíc korun.

Ekonom Tomáš Pfeiler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poskytl rozbor stavu za posledních osmnáct let. Vyjádřil se také k novele. „Rozhodně by to nemělo být zvýšení na dvojnásobek, myslím si, že to je přílišné zvýšení. Pokud se podíváme na roční přírůstek průměrných spotřebitelských cen, od roku 2002 bychom se dostali zhruba na 42 procent. Přesnější by byla částka kolem sedmi a půl tisíce korun, pokud by měla korespondovat s inflací,“ uvedl Pfeiler.

Novela ale počítá i s navýšením dalších sazeb, které posuzují trestný čin. Mezi ně patří také škoda nikoli malá, u které je hranice současně nastavená na 25 tisíc korun. Ta by se po novelizaci měla zvýšit na 50 tisíc korun.

Změna by znamenala také navýšení hranice pro škody velkého rozsahu a prospěchy velkého rozsahu, třeba korupce. Tyto škody jsou současně nastaveny od pěti milionů korun, nově by se zvýšily až na deset milionů. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) ale upozorňuje, že případné navýšení by mohlo ovlivnit třeba kauzu Davida Ratha, který by v případě podání úspěšného dovolání, mohl dosáhnout i snížení svého trestu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama