reklama

Krádež jako trestný čin až od deseti tisíc korun? Senát projedná návrhy novely

Senátoři budou na středečním zasedání řešit novelu trestního zákoníku a trestního řádu. Podle plánu ministerstva spravedlnosti by se měla mimo jiné zvýšit hranice pro posouzení, která krádež je pouze přestupek a která už trestný čin.

reklama

Hranice se určuje podle výše vzniklé škody. Pokud jde o krádež se škodou do pěti tisíc korun, podle současného trestního zákoníku se jedná o přestupek. Krádeže se škodou nad tuto částku se posuzují jako trestný čin, za který v případě odsouzení hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky. Hranice by se měla podle ministerstva spravedlnosti zvýšit na deset tisíc korun. Důvod je především fakt, že od roku 2002, kdy byla současná hranice stanovena, došlo k poměrně výrazné inflaci, zvýšila se hodnota peněz a vzrostla také minimální mzda.

K tématu

Navýšily by se i další sazby

Někteří senátoři ale s plánovanou změnou nesouhlasí a už avizovali, že ji nepodpoří. Zvýšení hranice by podle nich přineslo nejen větší počet krádeží, mohlo by také motivovat některé zloděje, aby kradli věci či peníze nad hranicí pěti tisíc korun.

Ekonom Tomáš Pfeiler v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poskytl rozbor stavu za posledních osmnáct let. Vyjádřil se také k novele. „Rozhodně by to nemělo být zvýšení na dvojnásobek, myslím si, že to je přílišné zvýšení. Pokud se podíváme na roční přírůstek průměrných spotřebitelských cen, od roku 2002 bychom se dostali zhruba na 42 procent. Přesnější by byla částka kolem sedmi a půl tisíce korun, pokud by měla korespondovat s inflací,“ uvedl Pfeiler.

K tématu

Novela ale počítá i s navýšením dalších sazeb, které posuzují trestný čin. Mezi ně patří také škoda nikoli malá, u které je hranice současně nastavená na 25 tisíc korun. Ta by se po novelizaci měla zvýšit na 50 tisíc korun.

Změna by znamenala také navýšení hranice pro škody velkého rozsahu a prospěchy velkého rozsahu, třeba korupce. Tyto škody jsou současně nastaveny od pěti milionů korun, nově by se zvýšily až na deset milionů. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) ale upozorňuje, že případné navýšení by mohlo ovlivnit třeba kauzu Davida Ratha, který by v případě podání úspěšného dovolání, mohl dosáhnout i snížení svého trestu.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama