reklama

Třetí dávka je zbytečná, tvrdí imunolog. Hrozné vyjádření, škodí všem, reagoval Maďar

Do ostrého vzájemného sporu se kvůli posilující třetí dávce očkování dostali epidemiologové a imunologové. Část z nich tvrdí, že pro většinu lidí, zejména těch mladších, s příchodem varianty omikron nemá význam. Jiní trvají na tom, že se bez očkování neobejdeme.

reklama

Nastupující varianta omikron je podle některých odborníků v podstatě náhradou třetí dávky vakcíny. Mladá generace by jí dokonce měla jít „naproti“. „Já si myslím, že je velice správné apelovat, aby si starší lidé dali třetí dávku. Rozhodně bych ale nešel dál, aby si ji dávali lidé středního věku nebo mladší. Tato varianta omikron je de facto třetí dávkou, která vám imunitní odpověď krásně doladí. Jinými slovy – nebojme se omikronu, vystavme se mu,“ má jasno biochemik Zdeněk Hostomský.

„Já si myslím, že takhle nějak to s tím omikronem bude,“ potvrdila vedoucí oddělení virologie Centra klinických laboratoří Hana Zelená.

A podobný názor má i imunolog Vojtěch Thon. Omikron bude podle něj pro populaci lepší než vakcinace. „Příroda nám zde posílá variantu omikron, která se fakticky stává oslabenou slizniční komplexní vakcínou, která nás ochrání a my už nebudeme potřebovat dávky, které podáváme přímo v injekcích,“ doplnil Thon.

Thonovo vyjádření nás poškozuje

Takové názory ale zvedly ze židle imunology, podle kterých je třetí dávka tou nejdůležitější. „Tohle je úplně hrozné vyjádření, které opravdu všechny poškozuje. Nechápu, jak je možné, že člověk, jako profesor Thon, který je imunolog, může vůbec něco takového říct,“ rozčiloval se imunolog Václav Hořejší.

„Je to zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské i etické,“ reagoval na Thonův výrok epidemiolog Rastislav Maďar. Jeho slova prý nejsou založena na vědeckém poznání.

Mladí versus očkování

A podobně jako experti, kteří zpochybňují třetí dávku, uvažuje zřejmě i většina mladých do 30 let. Plně naočkovaných jich je něco málo přes milion. Třetí dávku má jen 7 % z nich. A v nejnižší věkové kategorii je počet naočkovaných ještě nižší. Z 800 tisíc dětí do 11 let jich dostalo vakcínu 30 514.

„Rozumím tomu, že řada rodičů odmítá naočkovat svoje děti. Já dělám všechno pro to, abychom měli v ČR atenuované vakcíny, aby jich bylo více na výběr,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama